Büyük Torbalı

MOBESE’de kazma vuruluyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MOBESE’de kazma vuruluyor
197 Görüntüleme
13 Aralık 2010 - 22:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

40 noktaya yerlestirilecek 82 kamera, 24 saat boyunca kayit yapacak. Kamera takilacak noktalar Google’den belirlendi

TORBALI’DA sik sik çalismadiklari gerekçesiyle gündeme gelen MOBESE kameralarinda ihale süreci sona erdi. Torbali Belediyesi’nin açtigi ihale sonucunda Afra Güvenlik Sistemleri, ilçenin yeni güvenlik kameralarini takacak firma oldu. Son tekonoloji ürünlerin kullanilacagi sistem, büyüksehir belediyeleri tarafindan uygulanan sistem olacak. Gece görüs, plaka okuma gibi birçok özelligi bulunan kameralar, güvenlik açisindan büyük bir yarar saglayacak. Torbali Belediyesi ve Ilçe Emniyet Müdürlügünün ortaklasa çalismasiyla hayata geçirilen proje de ilk kazma, önümüzdeki günlerde vurulacak. 40 noktaya yerlestirilecek 82 kamera, 24 saat boyunca kayit yapacak.

10 ARALIK’TA IMZALAR ATILDI

6 yil önce Türkiye’deki ilçeler bazinda ilk defa Kent Koruma Sistemi’nin uygulandigi Torbali’da, yine bir ilk gerçeklestiriliyor. Genellikle büyüksehirler tarafindan kullanilan MOBESE’ler, Torbali’ya kurulacak. 10 Aralik Cuma günü, Belediye’nin ve firmanin katildigi küçük bir törenle resmi sözlesme yapildi. Önümüzdeki hafta baslamasi planlanan çalismalar, Torbali Belediyesi ile ortaklasa yürütülecek. Belediye ekipleri kazma islemlerini yaparken, firma personeli ise fiberoptik kablolari döseyecek. Kablo döseme islemlerinde öncelik, belediyenin yol yenileme yaptigi bölgelerde olacak.

GOOGLE’DAN BELIRLENDI

ÖNUMUZDEKI günlerde çalismalarin baslayacagini açik-layan Ilçe Emniyet Müdürü Yalçin Orhan: “14 aylik bir çalisma nihayet sonlaniyor. Izmir Il Emniyet Müdürlügü ile sürekli olarak diyalog halindeydik. MOBESE ka-mera sistemi büyüksehirlerde uygulanan sistemlerle bire bir. Kullanilacak fiberopik kablolar ve direkler, hava sartlarina dayanikli. Bir hatta 100 tane kamera dahi kullanilsa görüntü kalitesinde hiçbir sorun olmaz. Kameralar kendi üzerle-rinde 48 saat kayit yapabilirken, merkezde ise en az 15 gün kayit yapacak. Kameralarin koyulacagi noktalari Google’dan belirledik. Olaylarin en çok oldugu bölgelerde kamera sayisini fazla tuttuk. Kameralar sayesinde güvenlik açisindan büyük bir eksiklik giderilecek. Kurulacak olan sistem, ilçenin büyümesi göz önüne alinarak yapildi.” dedi.

ISIKSIZ ORTAMDA NET GÖRUNTU

PROJE iki asamada gerçek-lesecek. Ilk olarak, 14 bin 500 metrelik güzergâhta yaklasik 1 metre derinliginde kazi ça-lismalari yapilacak. Daha son-ra buralara fiberoptik kablolar dösenecek. Direkler yerles-tirildikten sonra ikinci asama kapsaminda kameralar yerles-tirilecek. Plaka tanima özelligi bulunan kameralar Kemalpasa Kavsagi’na, Torbali’nin Izmir yönünden girisindeki Metr-opolis Caddesi’ne ve Ilçe Ga-raji’nin yaninda bulunan Tire Kavsagi’na yerlestirilecek. Kameralar isiksiz ortamda da görüntü alabilecek.

MOBESENIN ÖZELLIKLERI
*82 tane kamera yerlestirilecek
*60 tanesi sabit, 12 tanesi plaka tanimlama ve 10
tane de 360 derece dönebilme özelligine sahip
kamera.
*Toplam 14 bin 500 metrelik kablo dösenecek.
*4 inçlik borular kullanilacak.
*6 metre uzunlugunda 40 adet direk yerlestirilecek.
*Kameralar kendi hafizalarinda 48 saat, merkezde
ise en az 15 gün kayit yapabilecek.
*Izleme merkezinde 106 ekran ledli 7 adet ana
monitör, plaka tanimlama için 4 adet monitör
ve 10 tanede sunucu bilgisayar bulunacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web