Muhtar Doğan siyasilerden beklentilerini açıkladı

27 Görüntüleme

Muhtar Doğan siyasilerden beklentilerini açıkladı

Muhtar Doğan, “Siyasilerden beklentimiz; işsiz vatandaşların işe girmek için alacakları sağlık raporu ücretlerini İş-kur’dan işsizlik fonundan karşılanması, işsizlik fonu adı üzerinde işi olmayanlar için kullanılmalı, işverenlere destek olarak kullanılmamalıdır. Muhtar maaşları en düşük memur maaşına seviyesinde olmalıdır. Muhtarlar, vatandaştan ‘mühür parası’ almamalı. Cumhurbaşkanını temsil eden bir kurum yetkilisinin vatandaştan para istemesi veya alması pek etik değildir.” dedi.

YEREL İDARELER İLE DİYALOG İÇİNDE OLMALI

Muhtarlara verilen paraların ‘ödenek’ olarak değil, ‘aylık’ olarak verilmesi gerektiğini söyleyen Doğan, “Muhtarların da emekli sandığı kapsamına alınmalı, ayrıca muhtar izine ayrıldığında maaşı kesilmemeli yerine bakan azaya kaldığı süre içinde ödenek verilmelidir. Kanunla muhtarların toplu taşıt araçlarından yararlanmaları sağlanmalı, mahalli idarelerin inisiyatifine bırakılmamalı. Yerel idareler muhtarlarımızla diyalog içinde olmalı, muhtarların (halkın) görüşü alınmadan hiç bir projeyi yapmamalı. Muhtarın, seçimle gelmiş mahallenin idarecisi olduğuna göre onlara da ‘yeşil pasaport’ verilmelidir” diye konuştu.

ORTAK AKIL ÜRETMELİDİR

“Memur ve işçi emeklisi muhtarların, muhtarlıkta geçen süreleri emekli maaşına yansıtılmalı, derece ilerlemesi yapılmalı” diye sözlerine devam eden Torbalı Muhtarlar Derneği Başkanı Atatekin Doğan, “Üniversite sınavlarının ilçemizde yapılması sağlanmalıdır. Belediye başkanları; her ay bürokratları, belediye meclis üyeleri ile muhtarlar buluşturup ortak akıl üretmelidir. Belediye Meclis Üyelerinin dağılımı, nüfus dağılımına göre her mahalleden olmalı ve halka yakın olanlar partili üyeler tarafından seçilmelidir” diye açıklamalarda bulundu. CEMİL ZEYBEKER