Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

NE OLUR Kİ.

NE OLUR Kİ.

15 Ocak 2020 - 11:10 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi. A+A-

NE OLUR Kİ.

Biraz sıkıldığımızda hemen bir köşeye çekilir, sosyal medya veya TV programlarında dolaşır çevremiz de veya dünyada olup bitenleri öğrenmeye çalışırız ama, tabiri uygunsa bu bilgi ve görüntüler de çoktan kabak tadı vermeye başladı. Sosyal medyaya bakıyoruz: İnsanlar bir alem. Vatandaş  hastanenin kapısından içeri girmeden bulunduğu yeri paylaşıyor, kendisine göre beğeni ve yorumlarını alıyor çıkışta da, başta yapması gerekeni süslüyor son sözünü paylaşıyor.

”Önemli bir şeyim yok kontrol için gelmiştim” diye yazıyor. Amaç ise sadece, sözde dikkat çekmek beğeni ve yorumlardan hoşlanmak olsa gerek…

TV programlarına giriyoruz, siyasi arenada adeta linç görüyoruz. Siyasi kavgalar ve atışmalar zirvede, savaşlar gözyaşları ve felaket senaryoları biraz fazla, açık oturumlara bakıyoruz, aydını da alaylısı da  spor takımı tutar gibi taraftar. Ortalık, güçlü kesimlerden yana dalkavuk ve yağcılarla dolu. Bulunduğun ortamda doğruyu bile konuşsan hemen  zıt tarafa konuyorsun. İşte bu ortamda ben de hem biraz empati yapayım hem de dinleneyim diye, ülkemize büyük hizmetleri geçen değerli siyasetçilerimizden anılar derledim, hayaller kurdum. Geçmişteki bu güzel ortamı günümüzde sağlamak yaşamak yaşatmak çok mu zor? Milli menfaatlerde aynı masada buluşmak tartışmak çok mu zor? Ne olur ki…

 

HAYAL GÖRMEK

 

Netice de hayal ama gerçekleşirse neler olurdu?  Günümüzde TV de bir açık oturum programını izlediğimizde, iktidar ve muhalefeti, siyasette etken olanları aynı masada ve canlı yayınlarda ülke ve dünya olaylarını sorunlarımızı kardeşlik duygularıyla tartışırken görebilseydik ne olurdu? Geçmişte tanık olduğumuz gibi, iktidar ve muhalefetin bir arada gözükmesi güzel yaklaşımı her zaman tabana da yansır. Oysa, günümüzde bütün siyasilerimiz ve taraftarları her alanda siyasi zıtlık içinde çalışıyorlar. Birinin siyah dediğine diğeri beyazdır diyor.

Geçmiş iktidarların çalışmalarını değerlendirdiğimizde bunun çok güzel örneklerini görebiliyoruz. Rahmetli S.Demirel ve T.Özal’ı  güzel bir örnek olarak gösterebiliriz.

Biraz geçmişe dönelim: Rahmetli S.Demirel 1965-1993 döneminde 10 yıl Başbakanlık yaptı. O’nun döneminde Kıbrıs olayları vardı İngiltere ile ilişkilerimiz kötüydü buna rağmen İngiltere ziyaretine gitmişti, dönüşte TV’de programa katılan Demirel’e sunucu diyor ki: İngiltere dışişleri bakanının elini sıkmanız doğru muydu? Demirel’in yanıtı: “Neresini sıksaydım kardeşim olmuş.” Derin devlet nedir diye soranlara da ”Raydan çıkan devlete derin devlet denir” diyormuş. İktidarının zor koşullarına rağmen, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan 1.boğaz köprüsünü Sn. Demirel  1973’de yaptırdığında mimarlar odası: Bu köprü İstanbul için bir felaket olur ve kentin gelişimini olumsuz yönde etkiler demişti. Rahmetli Demirel de, bir iki yıl sonra bunun tadını alır ve yeni geçişler yaparsınız demişti. Darbe, tutuklamalar ve değişik hükümetler derken 1983 seçim dönemi gelmiş. Bu kez Rahmetli T.Özal da aday, ülkede olağanüstü durum da var tekrar demokrasiye dönülecek. Siyasi parti genel başkanları canlı yayında ülke siyasetini ve geleceğimizi tartışıyorlar. Sunucu Rahmetli Özal’a diyor ki : “Siz parti olarak çok vaatlerde bulundunuz bunları hangi kaynaktan karşılayacaksınız?” Özal: Boğaz köprüsünü satacağız bu gelir yeterlidir, diyor. Halkçı parti genel başkanı Necdet Calp, canlı yayında masaya sert bir yumruk vurarak : “Devletin malını satamazsınız, sattırmayız beyefendi, diyor.” Köprünün asıl mimarı rahmetli Demirel ise sadece gülmüş. Bu samimi açıklama ve tartışmalar sonucunda 1983 seçimlerinde liderler sayesinde katılımcı partilerin oyları yükselmiş.

Diyeceğim o ki: Tavandan tabana kadar siyasi gerilim görüyoruz. Yağcıların, yalakaların, dalkavukların işine yarayan ama halkı üzen bu siyasi kaosu asgariye indirmek için, iktidarın muhalefetin bir araya gelmesi halkın gözleri önünde sorunları kardeşçe tartışması çok mu zor? Tabiî ki biraz zor, çünkü gerilimde rant var ama nereye kadar. Bir anlık düş görür gibiyim. İnşallah gerçek olur. Sağlıkla kalın.

Sami Bingöl Turan

13.OCAK.2020

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
1 kişi öldü 2 kişi yaralandı 1 kişi öldü 2 kişi yarala...

Torbalı'nın Bülbüldere Köyünde akşam saatlerinde cinayet işl...

Mahkeme kararıyla serbest bırakıldı Mahkeme kararıyla serbest...

Torbalı’da yaşayan O.O.Ş isimli şahıs, sosyal medyada yaptığ...

Dengesini kaybedip göle düştü Dengesini kaybedip göle d...

Torbalı'da balık tutmak için göl kenarına gelen genç, denges...

“Torbalı’da sıfır ev bulamıyoruz” “Torbalı’da s...

Kamu bankalarının kredi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikt...

Kooperatif başkanından önemli açıklamalar Kooperatif başkanından ön...

SS Torbalı Metropolis Şehir İçi Motorlu Taşımacılık Kooperat...

Torbalı’ya çağ atlatacak proje belli oldu Torbalı’ya çağ atlatacak ...

Çağdaş ve işlevli belediyecilik anlayışını temsil eden bir b...

Hırsızlar karpuz tarlalarına dadanmaya başladı Hırsızlar karpuz tarlalar...

Torbalı’da karpuz hasadının başladığı şu günlerde, hırsızlar...

“Kitabımı babama hediye ediyorum” “Kitabımı babama he...

Gazete Torbalı'nın kurucularından olan merhum İrfan Uysal'ın...

Olgun: Salgında hiç durmadık Olgun: Salgında hiç durma...

Pandemi sürecinden sonra normalleşme günlerinin başlamasıyla...

ikinci el otomobiller son altı ayda yüzde 30 zamlandı ikinci el otomobiller son...

Sıfır araç bulmakta zorlanan vatandaşlar, ikinci el arabalar...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım