Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda futbol sahası altyapısı, halı saha yapımı, saha yapımı için neler gerekiyor, fiyatlar nasıl hesaplanıyor hepsini detaylı olarak aktaracağız

04 Ekim 2019 - 12:28 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi. A+A-

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

Futbol sahası ve halı saha yapımı ile ilgili merak edilen birçok soru var. Bunlardan bir tanesi halı saha yapımı nasıl gerçekleşir ve futbol sahası m2 fiyatları nelerdir? Birçok farklı etken fiyatlar konusunda belirleyicidir.

Nizami futbol yani profesyonel sahalar ile halı saha arasındaki farkı anlamak, bu ikisinin de yapım süreçleri, m2 başına fiyatını hesaplamak için oldukça önemlidir. Futbol sahası, üzerinde 11+11 kişilik futbol oyununun oynandığı profesyonel sahalar için nizami olarak adlandırılan sahalardır. Genellikle zemin ürünü doğal çim ya da hibrit çim olarak kullanılmaktadır. Halı saha ise ticari amaçlı yapılan, üzerinde 7+7 kişilik oyun oynanan ve saat ya da günlük olarak kiralanan sahalardır ve büyük ölçüde, zemin ürünü suni çim olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise suni çimin çok daha az bakım istemesi, doğal çime oranla uzun vadede ekonomik olması ve üzerinde uzun saatler oyun oynanmasına müsade etmesidir.

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Nizami futbol sahası ve halı saha yapımı aynı aşamalardan geçer. Fifa onaylı futbol sahaları için bu durum değişmektedir. Çünkü Fifa, saha yapımı sonrası bazı testler yaparak sahaya onay verir.

Saha yapımı için öncelikle araziye karar verilir. Arazi, lokasyon olarak ulaşımın kolay yapıldığı bir alan olarak belirlenmelidir. Profesyonel futbol sahaları merkezi konumlara yapılmaktadır fakat bazı halı sahalarda bu durum atlanmaktadır. Ayrıca saha yapımına uygun ölçülerde bir saha olması da önemlidir.

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
Nizami futbol ve Halı saha maliyeti hesaplarken; arazi, proje, kullanılacak zemin ürünü gibi belirleyiciler göz önüne alınmalıdır. Futbol sahası m2 fiyatı hesaplamak ile futbol sahası için olan hesaplama birbirinden farklıdır. Çünkü toplam m2’de sahanın fiyatını etkilemektedir. Tüm değişkenler bir araya geldiğinde hesaplama yapmak en doğrusudur. Çünkü birçok değişken m2 fiyatını etkilemektedir.

Suni Çim, Hibrit ve Doğal Çim Özellikleri Nelerdir?

Saha yapımında kullanılan farklı zemin ürünleri farklı avantajlar için tercih edilmektedir. Doğal çim giderek yerini suni çim ile karışımı olan hibrite bıraksa da suni çim, hibrit ve doğal çimin özelliklerden bahsedeceğiz.

Doğal Çim

Doğal çim konforlu bir oyun sunar. Fakat üzerinde haftada 1 veya 2 maç yapılabilmektedir. Bakımı ve maliyeti oldukça zahmetlidir. Genellikle profesyonel sahalarda tercih edilmektedir.

Hibrit

Hibrit; doğal çim ve suni çimin karışımından elde edilir. Doğal çime oranla daha az bakım gerektirir ve bakım maliyeti düşüktür. En büyük avantajı doğal çim konforunu sunarken daha ekonomik olması ve üzerinde daha uzun süre oyun oynanmasına müsade etmesidir.

Suni Çim

Suni çim, en çok halı saha yapımında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise üzerinde çok sayıda oyuna fırsat vermesi ve bakımının oldukça kolay olmasıdır. Suni çim doğru bakım yapıldığı takdirde uzun süre kullanılabilir. Ekme, biçme gibi ek bakım masrafları gerektirmez, sadece serinletmek amacı ile sulama yapmak ve fırçalamak sahanın bakımı için yeterli olacaktır.

Suni çim aynı zamanda profesyonel kulüplerin antrenman sahalarında da kullanılmaktadır. Bakımının kolay olması, suni çimin en önemli özelliğidir.

Futbol Sahası Yaptırdıktan Sonra Garantisi Kaç Senedir?

Nizami futbol sahası ve halı saha yapımı için garanti süreleri farklılık göstermektedir. Suni çim de kullanılan ürün, garanti süresini belirlemektedir. Fakat ortama 6-10 yıl arası suni çim ürünler garanti kapsamındadır. Kullandığınız suni çim ürününe göre garanti süresi değişebilmektedir. Ortalama bir suni çimin garanti süresi 7 yıldır.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sürücü kursları “Virüs ayarı” ile açılıyor Sürücü kursları “Virüs ayarı” ile açılıy...

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay önce okullarla birlikte sürücü kurslarında da eğitime ara verildi. Sürücü kurslarında, 1 Ha...

AK Parti Torbalı’da yönetim kurulu listesi belli oldu AK Parti Torbalı’da yönetim kurulu...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanlığı Asil Yönetim Kurulu üyelerinin olduğu liste onaylandı. AK Parti İlçe Başkanı Selman Günaydın, yeni yön...

Torbalı’da korkunç cinayet! Torbalı’da korkunç cinayet!

Torbalı’da yaşayan yüzde 87 fiziksel engelli Ömer Kürkçü (33), tartıştığı ağabeyi Öner Kürkçü’yü (36) boğazından bıçaklayarak, öldürdü...

Pazarda fiyatlar el yakıyor Pazarda fiyatlar el yakıyor

Torbalı’da kurulan semt pazarında kriz ardından gelen pandemiden dolayı sebze ve meyve fiyatlarında büyük artış var. Hem satış yapamaya...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Sürücü kursları “Virüs ayarı” ile açılıyor Sürücü kursları “Virüs ay...

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay önce okullarla b...

AK Parti Torbalı’da yönetim kurulu listesi belli oldu AK Parti Torbalı’da...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanlığı Asil Yönetim Kurulu üyeleri...

Torbalı’da korkunç cinayet! Torbalı’da korkunç ...

Torbalı’da yaşayan yüzde 87 fiziksel engelli Ömer Kürkçü (33...

Pazarda fiyatlar el yakıyor Pazarda fiyatlar el yakıy...

Torbalı’da kurulan semt pazarında kriz ardından gelen pandem...

Uzun bir ardan sonra Cuma Namazı kılındı Uzun bir ardan sonra Cuma...

Corona virüs salgı nedeniyle kapatılan camilerde cemaat ile ...

Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırılacak Şehirler arası seyahat sı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirler arası seyahat s...

Kaymakam Öter’den Gelecek Parti binası ile ilgili açıklama Kaymakam Öter’den G...

Torbalı Gelecek Partisinin tadilat aşamasındaki çalışma ofis...

Torbalı Belediyesi camileri, sterilize etti Torbalı Belediyesi camile...

Torbalı Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirle...

Tınaztepe’li doktorun başarılı ameliyatı sonuç verdi Tınaztepe’li doktor...

Tınaztepe Torbalı Hastanesi’ne başvuran kadının karnından 5,...

Tutuklanarak cezaevine gönderildi Tutuklanarak cezaevine gö...

Dört günlük sokağa çıkma yasağında denetimlerini sıklaştıran...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım