Büyük Torbalı

Oglunun egitimi için evini satiyor!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Oglunun egitimi için evini satiyor!
329 Görüntüleme
08 Ekim 2010 - 21:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karakizlar Köyü’nde yasayan Mahmut Sak su günlerde büyük bir sikinti ile karsi karsiya. Mahmut Sak, Istanbul Teknik Universitesi 3. sinif ögrencisi Osman’in kayit harcini yatirmak için evini satiliga çikardi.

2007 yilinda ÖSS’de yüksek bir basari elde ederek Istanbul Teknik Universitesi Uluslararasi Ortak Lisans Programi Endüstri Mühendisligi’ni kazanan Karakizlar Köyü’nden Osman Sak, bu yilki dönem harcini yatirmadigi için okuldan kaydi silinecek. Osman’in babasi Mahmut Sak, oglunun egitimi için gerekli parayi verecek kisiye evini ve bahçesini vermeye hazir oldugunu söyledi.

DESTEK OLAN ISADAMININ YANINDA ÇALISIRIM

KARAKIZLAR Köyü’nde yasayan Osman Sak, ilçemiz-de yetisen basarili ögrenciler-den biri. 2007 yilinda 1,5 mil-yon kisinin girdigi ÖSS’de, 7,300. oldu. Önemli bir basari elde eden Sak, hem Istanbul Teknik Universitesi’ne hem de Amerika’da bulunan The State University of New York’a yerlestirildi. Türkiye’-de sayili mühendislerin me-zun oldugu okulda okuyan Osman Sak, parasizlik yüzün-den okulu birakmak zorunda kalacak. Basarili gencin, iki yilini Amerika’da ve 2 yilini Türkiye’de okumasi gereki-yor. Universiteyi kazandigin-da Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur, egitim masraf-larinin tamamini 2 yil boyun-ca karsiladi. Su anda 3. sinif ögrencisi olan Osman Sak, ilk dönem harci için yatirilmasi gereken 5 bin TL’yi bulup yatiramadigindan dolayi okul-dan kaydi siliniyor. Is adam-lari ve hayirseverlerin yardi-mini bekledigini ifade eden Sak: “Ilk iki yilimda masraf-larimin tamami Sayin Beledi-ye Baskanimiz Ismail Uygur tarafindan karsilandi. Su anda 3. siniftayim. Dönem harcini yatiramadigimdan dolayi o-kuldan kaydim silinecek. Egi-timimi tamamlamam için is adamlarinin yardim etmesini istiyorum” dedi. Masrafini karsilayacak kisi ile sözlesme yapmaya hazir oldugunu dile getiren Sak: “Mezun olmama 2 yil kaldi. Egitim masrafimi karsilayacak is adami ile noter huzurunda anlasma yapabi-lirim. Mezun oldukta sonra kaç yil isterse belirledigi maasla yaninda çalismaya raziyim. Yeter ki okulumu bitireyim. Yoksa emeklerim heba olacak” dedi.

OGLUM IÇIN, EVIM FEDA OLSUN

DESTEK için çalmadik kapi birakmadiklarini ifade eden çiftçi baba Mahmut Sak: “Torbali’da gitmedigim, çal-madigim kapi kalmadi. Tüm siyasi partilerin ilçe baskan-larini ve resmi kurumlarini ziyaret ederek dilekçe verdik. Hiç kimseden yardim alama-dik. Evimi satiliga çikardim. Oglumun kaydi, pazartesi gü-nüne kadar ödeme yapilma-masi durumunda silinecek. Ilk olarak 5 bin yatirilmasi lazim. Oglumun egitimini tamamla-yacak kisiye evimi ve bahçe-mi satmaya hazirim. Parayi yatirdigi andan itibaren evimi bosaltirim. Yeter ki aslanim okusun; vatanimiza milletimi-ze hayirli evlat olsun” dedi. Ellerinden bir sey gelmedi-ginden dolayi çok üzgün ol-dugunu ifade eden anne Yük-sel Sak: “Elimizden bir sey gelmiyor. Evladimin emekleri bosa gidecek. Devlet yetkili-leri sesimizi duysun. Oglum okuyup vatana hizmet edecek. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin evladidir. Basbakani arayip yardim isteyecegim” diyerek göz yasi döktü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web