ÖSYM GEÇEN YILLARDAKİ KOLAYLIĞI SAĞLAMADI

96 Görüntüleme

ÖSYM GEÇEN YILLARDAKİ KOLAYLIĞI SAĞLAMADI

Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), Yabancı Dil Testi’nden (YDT) oluşan YKS maratonu sona erdi. İyi bir üniversitede okumanın hayalini kuran milyonlarca aday, 2021 YKS’ye katılım sağladı. Torbalı Final Eğitim Kurumları öğretmenlerinden alınan bilgiler ışığında sınav geçen yıla göre daha zor geçti.

TÜRKÇE BEKLENENDE ZORDU

Torbalı Final Özel Öğretim Kursunda eğitim veren Türkçe ve Edebiyat Zümresi öğretmenleri şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkçe ve edebiyat orta-zor düzeydeydi. Daha önce sorulmamış soru tipleri vardı. Dil bilgisinde sadece 7 soru vardı ve zorluk derecesi kolaydı. Zorlu pandemi şartlarında öğrencilere daha kolay sorular sorulacağını düşünmüştük ama sorular beklediğimizden daha zordu. Geçen yıl verilen ek süre Türkçede paragraflara giderken bu yıl süre verilmeden vakit alan paragraflar vardı ve sınav genel olarak daha zorlayıcıydı. Düzenli kitap okuma alışkanlığı olan, okuduğunu kavrayıp yorumlayabilen öğrenciler soruları anlamada ve cevaplandırmada sorun yaşanmazdı. Kapsam olarak müfredat dışı soru yoktu ama soru gelmeyen çok konu mevcuttu. TYT’de toplam 25 sorunun sadece paragraf olması sınavın zorluk derecesini arttırdı. Bu noktada bizlerin yarınları olan gençlerimiz çok kitap okuması, okuduğunu anlayabilmesi ve anlayabilmesi, bir metne farklı açılardan bakabilmesi önem arz etmekte. Edebiyatta ise paragraf soru sayısının arttırılıp şiir yorumlama sorularına ağırlık verilmesi öğrencileri zorladı. Okuduğunu anlamak ve edebi zihniyete göre değerlendirmek daha önemli bir hale geldi. Öğrencilerden aldığımız geri dönüşler ise çok zorlandıkları yönünde. Sınav zor olduğu için sıralamalar 2020 gibi değil de 2018-2019 yılına benzeyebilir. Barajı geçemeyen öğrenci sayısı geçen seneye göre daha fazla olabilir, öğrenciler bir yıl daha hazırlanmak istemeyecek seneye daha zor soru ile karşılaşmaktan korkacaklar ve tercih yapacaklardır.”

“MATEMATİK’TE CİDDİ BİR PRATİK GEREKTMEKTEYDİ”

Torbalı Final Özel Öğretim Kursu Matematik Zümresi öğretmenleri ise sürenin az olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Matematik sorularını değerlendirirsek TYT’de her sene sorulan zorluk seviyesinde ve müfredata uygun sorular geldi. Fakat zaten TYT öğrencilerin zorluk olarak değil süre anlamında sıkıntıya düştükleri bir sınavdır. Bu sene de öğrencilerimizden TYT sonrası süre noktasında problem yaşadıkları ile ilgili geri dönüş aldık. Matematik sorularında öğrencilerin uzun soruları ilk okumada anlayıp matematik bilgisi ile yorumlaması hatasız işlem yapması ciddi bir pratik gerektirmektedir. Özellikle mezun öğrenciler için geçen seneki +30 dakika avantajından sonra bu sene süre noktası zorlayıcı oldu. Soru tarzı olarak önceki yıllara çok benzer kolay yapılabilen sorular olduğu gibi( mutlak değer sorusu örneğin) eleyici sorular da soruldu.

SÜRPRİZ SORULAR GELDİ

AYT sınavında ise kazanım dışı soru olmamakla birlikte birden fazla kazanımın ölçüldüğü ve soruların güçlük seviyesinin orta ve zor düzeyde bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bu sene geçen sene pandemiden dolayı çıkarılan limit türev integral gibi konuların sınava dahil olması ile sınavın zorluk derecesi artmıştır. Beklenmeyen bir soru olmamakla birlikte mantık konusundan hem TYT’de hem AYT’de soru gelmesi sürpriz oldu. Matematikte Polinom, parabol, türev soruları, problem sorularının, geometride yansıma simetri, analitik geometri sorularının belirleyici olacağını söylemek mümkün. Ama tabii ki bu bir sıralama sınavı. Geçen seneki AYT matematik kolay olduğu için ciddi anlamda yığılmalar olmuştu. Bu sene özellikle AYT’de çok daha düşük netlerle güzel sıralamaların gelmesi çok olası görünüyor”

FİZİK’TE SORULARIN 10-11’İ MEB KİTABINDAN

TYT Fizikte mercek sorusu zordu, diğer sorular orta zorlukta, yapılabilir sorulardı. Müfredat dışı herhangi bir bilgi yoktu. AYT FİZİK geçen yıllara göre daha zordu. Üç tane alışılmışın dışında ve zor soru vardı. Ama çalışan öğrenciyi ayıracak tarzda sorular sorulmuş. 14 AYT, 7 TYT toplam 21 sorunun en az 10-11 tanesi MEB kitabındaki soruların aynısı diyebilirim. Kimya ve Biyoloji geçen seneyle aynı zorlukta bir sınavdı bilgiyi ölçen, çalışan öğrenciyi seçen bir sınavdı.

SINAV ANLAMAYA YÖNELİK

Torbalı Final Özel Öğretim Kursu’ndaki eğitim veren Tarih ve Coğrafya öğretmenleri ise şu değerlendirmede bulundu: “2021 Yılı YKS Tarih sorularını geçen yıllara göre değerlendirdiğimizde zorluk derecesi orta düzeydeydi. Yeni nesil sorularda, branş ayrımı gözetmeksizin, okuduğumuzu anlama üzerine kurulu bir düzen var. Bilgi ve okuduğunu anlayıp yorumlama gücünü kullanan öğrenciler fark yaratabiliyor. Bu noktada her yıl söylediğimiz gibi, geleceğimizi aydınlatacak çocuklarımızın, bol bol okuması, soru çözerek bakış açılarına yeni pencereler eklemesi gerekiyor. Coğrafya, geçmiş yıllara paralel sorulardan oluşan bir sınavdı. Sürpriz bir konu ve soru tarzı yoktu . Sınav orta zorlukta bir sınavdı.”

PUANLAR DÜŞÜK SIRALAMA İYİ OLABİLİR

Torbalı Final Özel Öğretim Kursu’ndaki rehberlik öğretmenleri ise “ Genel hatlarıyla sınav orta ve zor seviyedeki sorulardan oluşmuş hızlı soru çözen ve bilgiye hakim öğrenciyi ayırt ediciliği yüksek bir sınav olup öğrencilerin puanları geçmiş yıllara göre biraz düşük olabilir ama geçmiş yıllara göre daha düşük puanlar olmasına rağmen bu puanlarla daha iyi sıralamalar elde edeceklerdir. Pandemi koşullarında sınava hazırlanan tüm öğrencilerimizin inşallah hedeflerine ulaştığı bir sınav olmuştur. Bütün bir yıl boyunca sınava hazırlanan tüm öğrencilerimize tavsiyemiz sınav sonuçları açıklandığında tercihler için profesyonel yardım almalıdır. Kurumumuz açıldığı günden beri ücretsiz olarak her öğrenciye tercih danışmanlığı yapmaktadır.” İfadelerini kullandı. SEDA TENER