Büyük Torbalı

Ova çöküyor!

Kuraklık yeraltı suyunu bitme noktasına getirdi. 3 yıl öncesine kadar 30 metre derinlikteki kuyudan tarlasını sulayan çiftçi, şimdi 60 metrede su bulamıyor. Ovada, kuraklık nedeniyle “çökme tehdidi” oluştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ova çöküyor!
195 Görüntüleme
07 Kasım 2016 - 13:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İKİ yıldır kuraklıkla başı belada olan Torbalı’da bu yıl da yağışlar etkisini göstermedi. Sonbahar mevsimi boyunca sadece 3 gün yağan yağmur ovada adeta kendisini unutturdu. Kuraklık nedeniyle sıkıntıyı en çok ovada 3 yıl öncesine kadar 30 metre derinlikteki sondaj kuyularından su çekebilen üretici şimdi 60 metre derinlikteki kuyularını susuzluktan kapatmaya başladı. 100 hatta 150 metre derinlikte su kuyuları kazılmaya başlayan ova için Jeoloji Mühendisi Yakup Şimşek ürkütücü bir öngörüde bulundu.
ÇÖKME TEHDİTİ
Kuraklık, Torbalı Ovası’nı vurdu. Geçtiğimiz yıl etkisini çok az gösteren yağışlar nedeniyle yer altı sularına yönelen çiftçiler, yeraltı sularının da azalmasına neden oldu. 60 metreye kadar olan kuyularına kilit vuran üreticiler yüz metrenin altında su aramaya başladı. Yağmurların bu şekilde yağmamasıyla daha da zorlu sürece girecek olan ovada çökmelerin oluşabileceği ifade edildi. Torbalı’da yaşayan Jeoloji Mühendisi Yakup Şimşek, “İki yıl öncesine kadar 30 metrelik sondaj kuyuları üreticiye yetiyordu. Ancak artık 60 metrelik kuyularda su kalmadı. Yağmurların yağmaması nedeniyle topraklar birbirini bırakmaya başladı. Kuraklığın bu şekilde devam etmesi toprakta çökmelerin oluşmasına etken olacaktır. Bu durum Konya Ovası’nda da yaşandı. Dileğimiz bir an evvel yeterli miktarda yağmurun yağması” dedi.
GİRGİN: ÜRETİM DURDU
Öte yandan ovada ekim işlemlerin başlayamadığını belirten Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, üreticinin yağmurdan yana dertli olduğunu vurguladı. Girgin, “Bu yıl yağmurlardan dolayı büyük sıkıntı yaşanıyor. Yer altı suları da yetmez hale geldi. Eğer kuraklık bu şekilde devam ederse çiftçi çok büyük zararlar yaşar. Şu an bile yağmurların yağmaması büyük kayıplara neden oluyor. Kasım ayına girdik ovada arpa ve buğday ekimi başlamadı” diye belirtti. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web