REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pamukta yükselis devri basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pamukta yükselis devri basladi
270 Görüntüleme
06 Haziran 2010 - 21:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege’nin pamuk üssü olarak bilinen ve fakat son yillarda bu alanda kan kaybeden Torbali Ovasi yendien ‘beyaz altina’ dönüyor. Geçtigimiz yila göre pamuk üretiminde yüzde 30’luk bir artis yasaniyor.

BIR dönem Ege Bölgesi’nin ‘Pamuk üssü’ olarak adlandi-rilan Torbali’da ‘Beyaz altin’ diye adlandirilan pamuk üre-timinde yeniden yükselis bas-liyor. Tarihinin en kötü sezo-nunu geçtigimiz yil yasayan pamuk, yeniden revaçta. Do-mates, bugday gibi ürünlerden umdugunu bulamayan üretici, pamuga kesin bir dönüs yapi-yor. Geçtigimiz yila göre pa-muk üretiminde yüzde 30’luk bir artis yasaniyor. Taris Tor-bali Pamuk Tarim Satis Koo-peratifi Yönetim Kurulu Bas-kani Erdal Zeyrek, pamuk ki-logram fiyatlarinin bu sekilde seyretmesi halinde önümüz-deki yil pamuk üretiminde yüzde 100’lük bir artis yasa-nacagini belirtti. Öte yandan Taris’ten pamuk üreticileri için oldukça sevindirici bir haber geldi. Buna göre Taris pamuk ödemelerini pesin olarak yapacagini açikladi.

GELECEGI PARLAK

TORBALI’DA üretim potan-siyeli bulunmasina ragmen, ülkede yüksek oranda pamuk ithalatinin yapilmasi nedeniy-le, 7 yildir devam eden kaçis bu yil son buldu. Küresel kriz sonrasi dünya stoklarinin eri-mesi fiyatlari artirinca üretici, kazanci artan pamuga yönel-di. Pamuk olmadan üreticinin belini dogrultamayacagini belirten Erdal Zeyrek: “Des-teklemelerin geçtigimiz yilla-ra göre artmasi ve borsanin iyi seviyede seyretmesi pamuga dönüsü hizlandirdi. Olumlu hava bu sekilde devam ederse, pamugun gelecegi oldukça parlak gözüküyor. Su anda pa-mugun kilo satis fiyati 1.30 TL. Pamuk alternatifi olma-yan bir ürün. Ayni tarlaya 40 yilda pamuk eksen yetisir. Pamukta yükselis devrine ge-çildi” diye konustu.

SADECE PAMUK KURTARIR

1974 yilindan bu yana pamuk yetistiriciligi yaptigini belir-ten Torbali’nin taninmis pa-mukçularindan Bekir Senol: “Torbalili üreticiler, sürekli olarak farkli bir arayis içeri-sine giriyordu. Ancak gittik-leri her yol uçurumdu. Tutun-duklari her dal kiriliyordu. Baktilar ki pamuktan baska çare yok, bu yüzden yeniden pamuk üretimine basladilar. Bu üreticiyi sadece pamuk kurtarir” seklinde konustu.

% 100’lük artis bekliyoruz

PAMUK üretiminde olumlu gelismelerin yasandigini belir-ten Taris Muhasebecisi Mustafa Filiz: “Geçtigimiz yil 25. 000 dönümlük bir alanda üretim yapilirken, bu yil 35.000 dönümlük bir alanda ekim gerçeklesti. Pamuk bu sene iyi para kazandiracak. Önümüzdeki yil Torbali’da pamuk pat-lamasi bekliyoruz. Suanda çiftçi gözlem yapiyor. Bu olum-lu hava önümüzdeki yilda devam ederse, üretici sayisinda yüzde 100’lük bir artis yasanacaktir. Ayrica Taris olarak pa-muk ödemelerini bu yil pesin olarak gerçeklestirecegiz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web