REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pazara İzmir’den talep

Torbalı’da bilindiği üzere İZBAN seferleri 6 Şubat 2016 tarihinde başladı. İlçede uzun süre beklenen İZBAN’ın faaliyete geçmesi ile birlikte Torbalı İzmir ile bütünleşti. Artık İzmir merkeze ulaşım daha kolay hale geldi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pazara İzmir’den talep
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
64 Görüntüleme
06 Aralık 2016 - 8:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı İzmir’in metropol ilçesiydi ancak İZBAN’ın açılması ile bunu daha iyi anladık. Bazı aksaklıklara rağmen İZBAN’ın açılması ilçeye büyük katkı sağladı. İnsanlar artık daha rahat bir şekilde ulaşımını sağlamaya başladı. Geçtiğimiz ay İZBAN’da yaşanan grev ile yaklaşık 8 gün sefer yapılmamıştı. Bu dönemde insanlar İZBAN’ın değerini daha iyi anladı. Tabi bunu sadece Torbalı’dan İzmir’e gitmek olarak algılamamak lazım. 6 Şubat tarihinden sonra ilçeye gelen insan sayısı da arttı. İZBAN’a atlayıp Torbalı’yı merak edenler de ilçeye geliyor. Özellikle Perşembe pazarına olan ilgi arttı. Bölgenin en büyük pazarı olarak gösterilen Perşembe pazarında bölgede yetişen kaliteli ürünler satılıyor. İlçedeki pazarın ünü o kadar yayılmış ki, geçtiğimiz hafta TRT Haber Ankara’dan bir ekip gönderdi ve pazarda çekimler yapıldı. Pazarın tanıtımın yapılacağı yaklaşık 20 dakikalık belgesel çeken ekip bu görüntüleri yayınladıktan sonra izleyenlerin Torbalı’ya ilgisi artacak. Doğal ürünleri ve uygun fiyatları ile İzmir’de Torbalı’da açılan Pazar gibi büyük bir Pazar daha yoktur herhalde. Köyde yetişen ürünler bir gün önce toplanıp vatandaşlara sunuluyor. Durum böyle olunca da taze taze ürün bulan vatandaşlar pazara akın ediyor. Bu işlerde reklam çok önemli. Gaziemir, Karabağlar, Konak, Alsancak gibi ilçelerden Torbalı’daki pazara gelenler eşine dostuna pazarın güzelliğini anlatınca İZBAN’a atlayan soluğu Torbalı’da almaya başladı. Bu durumdan Torbalı esnafı ve pazarcısı son derece memnun. İzmir’den gelen müşteri sayısının her geçen gün artması esnafın daha iyi iş yapmasını sağlıyor. Tepeköy İZBAN İstasyonunun pazarın hemen yanında yer alması da ayrı bir avantaj.

EMLAKÇILAR BİRLEŞECEK

Torbalı’da artan emlakçı sayısı rekabet ortamını arttırırken bu işi mekan açmadan yapanlar nedeniyle sektör ağır darbe görüyor. Bildiğiniz üzere artık emlakçı olabilmek için kursa gidip sertifika almanız gerekiyor. Sertifikası olmayan mekan açamıyor. Buna rağmen ilçede faaliyet gösteren emlakçı sayısı oldukça fazla. Emlakçıdan fazla da mekanı olmayan bu işi komisyoncu olarak yapanlar da çok. Kahve köşelerinde arsa, dükkan, daire alım satımı yapanlar vergi, kira, stopaj vermiyor. Hiçbir gideri yok. Elde ettiği kazanç direk cebine gidiyor. Ancak bu işi resmi olarak yapanlar bu nedenle zarar görüyor. Haksız rekabet ortamı oluştuğu için de birçok emlakçı kapısına kilit vurmak zorunda kalıyor. Serkan Emlak’ın sahibi Serkan Filiz sektördeki bu ikiliği bitirmek için birkaç adım attı. Geçtiğimiz ay Torbalı’daki bürokratları ziyaret edip konuyu dile getiren Filiz ve beraberindeki heyet destek istedi. Destek sözünü alan emlakçılar bu kez dernek kurup sorunu bu yöntemle çözüme kavuşturmak istiyor. Serkan Filiz kuracakları dernek ile komisyoncuların haksız kazanç sağlamasının önüne geçecek. Dernek hem müşterinin hem de emlakçıların hakkını savunacak. Kısa süre içinde kuruluş için evrakların hazırlanacağı bilgisine ulaştım. Emlakçıların büyük çoğunluğu dernek fikrine sıcak bakmış. Eğer dernek kurulursa sektöre ayrı bir hava katacaktır. Serkan Filiz’in çok farklı fikirleri var. Emlakçıların yanında çalışan tüm elemanlara yaka kartı sistemi getirilecek. Yaka kartı olmayanlar şikayet edilecek. Tabi derneğin kurulması tüm sorunlar çözmez ama yine de etkili olur.

TORBALI’NIN DEV TESİSLERİ

İlçemizde dünyanın en büyük sanayi kuruluşları faaliyet gösteriyor. Bu firmalar on binlerce vatandaşa iş imkanı sağlıyor. İlçe genelinde irili ufaklı bine yakın fabrika bulunuyor. Torbalı’dan İzmir’e, Türkiyeye ve hatta yurt dışına açılan çok sayıda fabrika ve işletme var. Bunlardan bir tanesi de AKM Çiftliği Alo Süt ismi ile İzmir’de kısa sürede önemli bir yere sahip olan firma. Arslanlar’da bulunan son teknoloji ile geliştirilmiş AKM Çiftliği’nde elde edilen sütler Torbalı ve İzmir genelindeki abonelere ulaştırılıyor. Ahmet Ulgaç tarafından işletilen tesis de el değmeden sağılan sütler paketlenerek abonelere ulaşıyor. İzmir genelinde 1000 abonesi olan AKM çiftliği gerçekten başarılı işlere imza atıyor. Torbalı’dan çok sayıda ailenin ekmek parası kazandığı bu tür firmaların artması ilçedeki işsizliğin önüne geçer. Torbalı’da kurulup kısa sürede bölgeye daha sonra yurt geneline hitap eden firmaların artması ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. AKM Çiftliğini kuran Ahmet Ulgaç ve ailesi çok farklı bir sektöre giriş yapmış. Artık Bakanlık tarafından alınan karara göre açıkta süt satmak yasak. Ancak buna rağmen Torbalı ve İzmir sokaklarında açıkta süt satan halen var. AKM Çiftliği tesiste hiç el değmeden sütü paketliyor ve tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bu tür tesislerin örnek olarak gösterilmesi ve açıkta süt satanların sıkı bir denetime tabi tutulması gerekiyor. Aksi takdirde emlakçılarda olduğu gibi haksız rekabet nedeniyle böyle büyük tesisler zarar görebilir. Bu işi sağlıklı ve prosedürüne göre yapan şirketlerin ayakta durabilmesi için açıkta süt satışının önüne geçilmesi gerekiyor. Bu konuda Gıda, tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Zabıta’nın ortak çalışması gerekiyor.

HOŞGELDİN STÜDYO RÜYA

Torbalı’da fotoğrafçılık sektörü oldukça hareketli. Sektöre yeni yeni mekanlar kazandıran gençler başarılı işlere imza atıyor. Foto Reta, Foto Hayat, Foto Metin, Stüdyo Piksel, Foto Moda, Stüdyo Erman, Foto Hasan, Foto Caner, Foto Prens, Foto Renk faaliyet gösteriyor. Torbalı’da yaptığı çekimler ile adından sıkça söz ettiren Mehmet Manduz ilçeye yeni bir stüdyo kazandırdı. Stüdyo Rüya Tepeköy Mahallesi Hüseyin Yener Caddesi’nin hemen girişinde faaliyet göstermeye başladı. Yaz sezonu için randevularını almaya başlayan Stüdyo Rüya’nın başarılı işlere imza atacağına eminim. Mehmet Manduz’a yeni mekanının hayırlı olmasını diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web