REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pırasa 4. sırada

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pırasa 4. sırada
656 Görüntüleme
22 Ekim 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sebze cenneti olan Torbalı pırasa üretiminde 4. sıraya oturdu. Geçtiğimiz yıl 9000 ton pırasa üreten Torbalı, bu pırasasını İsviçre, Romanya, Macaristan gibi ülkelere de ihraç ediyor.

KIŞLIK sebzelerin büyük bir hızla üretildiği Torbalı’da, ovada büyük hareketlilik yaşanıyor. Yetiştiriciler ürünlerini toplarken en iyi fiyata pazarlamak için de büyük bir çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz yıllarda üreticisine para kazandırmayan pırasa, iki yıldır adeta altın dönemini yaşıyor. Tarladan çıkış fiyatı çiftçiyi oldukça memnun ederken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden alınan verilere göre geçtiğimiz yıl 2250 dönümlük alana ekilen pırasadan 9000 tonluk üretim yapan Torbalı, pırasa üretiminde Türkiye 4.’sü olmuştu. Bu yıl hedef büyüten Torbalı’da pırasanın yaklaşık 5 bin dönüme ekildiği ve yaklaşık 20 bin tonluk üretimin beklendiği belirtiliyor. Öte yandan hasadına ilçede erken başlanan pırasa İsviçre, Romanya ve Macaristan’a da gönderiliyor. Ürünlerinin ihraç edilmesinden memnun olan üreticiler fiyatlardan da memnuniyetlerini dile getirdi.

İHRACATI YAPILIYOR

Sanayi ve tarımıyla ülkenin önemli noktalarında olan Torbalı’da yaz kış sebze yetiştiriciliği yapılıyor. Son yıllarda üretimi artan ürünlerin başında gelen ve ovada bolca ekilen pırasada ilçe Türkiye dördüncüsü durumuna geldi. 2014-2015 yılı itibariyle 9000 ton üretim yapılan pırasa İsviçre, Romanya, Macaristan gibi ülkelere de ihracatı yapılıyor. Bu yıl alanı ve üretim miktarı daha da artan pırasanın yüz güldürdüğü öğrenildi. Bir yandan hasadının başlandığı bir yandan da hala ekiminin nadiren de olsa devam ettiği pırasa nisan ayına kadar hasat edilecek. Pırasa üretimi ovanın hemen hemen her yerinde yapılırken Ahmetli, Özbey, Yeniköy, Kaplancık ve Pancar gibi mahallelerde yapılıyor.

TEK TEK YIKANIYOR

Düşük kalorisi dolayısıyla kışın sofraların vazgeçilmez sebzeleri arasında bulunan, ilçeden ihracatı bile yapılan, Türkiye üretiminde 4. sırada olduğumuz pırasa Torbalı Ovasında bolca yetişmesi üreticinin yüzünü güldürüyor. Torbalılı çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarından olan ve kilosu tarlada 2 TL’yi aşarak çiftçileri memnun eden pırasada hasat henüz yeni gerçekleşirken çiftçiler bu yılki verimden oldukça memnun. Üreticiler hasat zamanı öğleye kadar tarlalardan pırasayı bir bir söktükten sonra traktörlerle ürün yıkama yerlerine getirip burada pırasaları tek tek yıkanarak başta iç olmak üzere dış pazara ulaşıyor. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web