Büyük Torbalı

Piyasaya denge gelecek

Torbalı Ziraat Odası tarafından açılan zeytinyağı fabrikası piyasaya denge getirdi. Üreticiye daha fazla pay vererek gerçekleşen sıkım işlemi, çiftçiyi sevindirdi. Kendilerine kalan payı perakende olarak da satan oda, yağın markalaşması için çaba sarf ediyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Piyasaya denge gelecek
142 Görüntüleme
28 Kasım 2016 - 13:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ZEYTİN üreticisine destek olmak amacıyla Karakuyu’da Türdeş firmasına ait zeytinyağı fabrikasını Torbalı Ziraat Odası, ilçedeki üreticilere hizmet vermeye başladı. Piyasadaki fabrikalar yüzde 10 ile 12’lik payı üreticilerden alırken Ziraat Odası ise kendi çiftçilerine büyük bir avantaj sağlayarak yüzde 8 ile yüzde 10 arasındaki bir pay alıyor. Aldığı payı satarak odaya kaynak sağlayan Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, fabrikanın üreticilere büyük kolaylık sağladığını belirtti. 3 yıl boyunca bu şekilde hizmet vereceklerini belirten Girgin, Torbalı zeytinyağının markalaşması için var gücüyle çalışacaklarını kaydetti.

PERAKENDE SATIŞ

Üreticiye dönük avantajlı bir tesis açan Ziraat Odası büyük bir hamle yapmış oldu. Türdeş ile atılan imzaların ardından Torbalı’daki zeytin üreticileri bu sezon zeytinini daha uygun fiyattan sıktırma şansına sahip oldu. Torbalı’da 80 bin dekara yaklaşık 2 milyon kayıtlı zeytin ağacı bulunurken bir bu kadar da kayıtsız ağacın olduğunu dile getiren Ziraat Odası yöneticileri yapılan bu anlaşma sayesinde üreticiye büyük destek sağlamaya başladıklarını vurguladı. Şuan sıkım işlemlerinin sürdüğü fabrikada günde ortalama 20 tonluk sıkım gerçekleşiyor. Ancak günde 65 ton zeytinyağı sıkımının hedeflendiği fabrikada Torbalı’dan da 6 kişi istihdam edildi.  Öte yandan fabrikada sıkılan yağların perakende satışı da Torbalı zeytinyağının markalaşması için büyük önem taşıyor.

KUTUTUTU: ÜRETİCİNİN YANINDA

DAHA önce de ilçede bir ilk olan Toprak Mahsulleri Ofisi ile dikkatleri üzerine çeken Torbalı Ziraat Odası bu hamlesiyle de bir ilki gerçekleştirdi. İzmir odaları arasında da ilki elinde bulunduran Yılmaz Girgin başkanlığındaki Ziraat Odası tesisi, sıkılan zeytinden en az pay alan fabrika konumunda. Piyasaya denge getiren, üreticinin yanında olan, bu yönüyle de üreticiden tam destek alan fabrika Çamlıca yolu üzerinde yer alıyor. Kısa süre içerisinde günlük 65 ton kapasiteye ulaşması beklenen fabrikada, Ziraat Odası’na düşen pay ise perakende satılıyor.

ARANAN YAĞ OLACAK

Üreticiye destek olmak amacıyla böyle bir uygulamaya gittiklerini dile getiren Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin sadece ÇKS kaydı yapan oda değil üreticiye destek olan sahaya inen bir oda haline geldiklerini belirtti. Girgin açılan fabrikanın Torbalılı zeytin üreticilerine hayırlı olmasını dileyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ziraat Odası olarak alternatif hizmetlere devam edeceğiz. Bu fabrika Ziraat Odası üyesi olsun olmasın herkese hizmet verecek. Bizim verdiğimiz hizmet ile piyasaya denge gelecek. Bu uygulama İzmir genelindeki odalarda ilk kez bizim tarafımızdan yapılıyor. Günde 65 ton zeytin sıkımına alınacak. Burada Torbalılılar istihdam edilecek ve bir ekmek kapısı daha açılmış oldu. Ayrıca yağımızın markalaşması için de atılan ilk adımlardan biri bu tesistir. Kısa süre içerisinde Torbalı yağı aranan ve bilinen bir yağ olacak” dedi. İbrahim DANIŞ

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web