Büyük Torbalı

O ‘RAM’ buraya gelecek

Rehberlik Araştırma Merkezi’nin Torbalı’ya açılması için 2015 yılından bu yana sıkı bir çalışma yürütülüyor. Özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun bu konuda sıkı bir şekilde çalıştı ve çalışmasına da devam ediyor. Soğukçeşme Rehabilitasyon Merkezi Yöneticisi Selhattin Soğukçeşme de bu konuda girişimlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde de konuyu AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’ya açmış ve olumlu da bir cevap almış.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
O ‘RAM’ buraya gelecek
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
87 Görüntüleme
02 Aralık 2016 - 8:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Geçtiğimiz yıl Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından RAM projesi hazırlanmış ve projenin hayata geçirilmesi için İl Özel İdaresi’nden kalma bir binada RAM’a dönüştürme çalışmaları yapılmıştı. Ancak söz konusu bina mahkeme kararı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilince, çalışmalar yarım kalmış ve bina İBB Hizmet Binası olarak kullanılmıştı.

Engelli öğrencilerin rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görebilmeleri için RAM’da bir dizi tetkiklerden geçmesi gerekiyor. İlçedeki yüzlerce veli sırf bunun için İzmir’e gitmek zorunda kalıyor. Hatta bazı kişiler tarafından mağdur dahi ediliyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun’un, FETÖ’den kalan Atatürk Mahallesi’ndeki eski Fidan Eğitim Derneği ya da Ayrancılardaki Ayrancılar Eğitim Severler Derneği’nin binasını düşündüğünü de biliyoruz.

Gerek Tosun, gerekse Soğukçeşme’nin bu girişimleri ilçemiz adına oldukça önemli. Siyasilerde gereğini bir an önce yaparsa, Torbalı bu hizmete kavuşur.

BİR YATIRIMLA BÖLGENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Yaklaşık yarım asır Almanya’da yaşayan ve burada süpermarket işleten Ali Şahin, 4 yıl önce kesin bir dönüş yaparak doğup büyüdüğü Torbalı’ya döndü. Tam 45 yıl boyunca Almanya’da çalışan ve burada iyi bir kazanç elde eden Şahin, emekli olup inzivaya çekilmek yerine Torbalı’ya yatırım yapmaya karar verdi.

İlk olarak doğup büyüdüğü Yazıbaşı’da çeşitli yatırımlara imza attı Ali Şahin. Daha sonra da Ayrancılar’da Fevzi Çakmak Mahallesi’nde büyük bir yatırım gerçekleştirdi. Hem de ne yatırım. Bölgenin belki de en ücra köşesiydi. Ancak Ali Şahin’in 60 daireden oluşan site projesi sonrasında bölge büyük bir hareketlilik kazandı.

Ali Şahin, sadece inşaatla kalmadı farklı alanlarda da yatırım yaparak bölgenin kaderini değiştirdi. Önce Şahin Patisserie’yi açtı. Ardından bir marketin açılmasına, sonra güzellik salonunun, son olarak da bir bilardo-kıraathane salonunun açılmasına olanak sağladı. Şahin Patisserie’yi Cafe Şahin’e çevirerek farklı konseptte hizmet veren başarılı iş adamı kendi inşaat-emlak ofisini de buraya taşıdı.

Tabi bu kadar hareketliliğin ardından yatırımlar da gelmeye başladı. Yapılan inşaatların sayısı arttı. Her inşaatla birlikte birkaç dükkan da yapıldı. Birkaç yıl içerisinde o bölge tanınmaz hale gelir.

İdealist bir iş adamının yaktığı küçük bir kıvılcım o şimdi ateş oldu ve bölgenin kaderini değiştirdi.

DURAKLAR ÇOK KARANLIK

Her dönem bu köşede vatandaşlarımızın taleplerini yazmaya devam edeceğiz. Geçenlerde Torbalı Mahallesi’nden yakından tanıdığım bir büyüğüm telefonla aradı. Kısa bir sohbetten sonra duraklarla ilgili bir yazıyı kaleme almamı istedi.

Torbalı’da durak ihtiyacı had safhaya ulaşmış durumda. Nüfus artıyor. Şehir içi dolmuşlarını kullananların sayısı bir hayli fazla. Kış mevsimindeyiz. Havalar çok soğuk ve dönem dönem şiddetli yağışlara maruz kalıyoruz. Öyle böyle durumlarda durakların önemi bir kat daha artıyor.

İlçeye acilen durak yapılması gerekiyor. Modern duraklarla vatandaşların bu sıkıntısı çözülmeli. Alpkent, Ertuğrul, Cumhuriyet ve Torbalılı mahallelerindeki bu problemin bu kış döneminde sonlandırılması artık şart oldu. Ayrıca mevcut durakların da çok karanlık olduğu gerçeğini unutmayalım. Işıklandırmalar yetersiz. Yetkililerin bu konuda da bir adım atması gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web