Büyük Torbalı

Referandum sokakta

NİSAN ayında yapılacak olan referanduma kısa bir süre kaldı. Daha siyasi partiler meydanlara inmeden, Evet ve Hayır’cılar gerek sosyal medyada gerekse de piyasada konuşmaya başladı. Her iki tarafta neden Evet veya Hayır denmesi gerektiği konusunda karşısındaki ikna etmeye çalışıyor. Bunlar demokrasinin güzel tarafları.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Referandum sokakta
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
246 Görüntüleme
08 Şubat 2017 - 8:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ama bunları yaparken, karşımızdakini ötekileştirmeden, kırmadan yapmalıyız. Herkesin bir dünya görüşü ve siyasi anlayışı var. Görüşlerini anlatırsın, karşındaki ikna olur veya olmaz. Sadece budur olay.

Fakat biz olayı biraz abartıyoruz galiba. Şimdiden çevreye zarar verilmeye başlandı. Özellikle sprey boyalarla duvarlara çeşitli yazılar yazılıyor. Yazıktır günahtır yav. Sen duvara Evet yazsan ne olur Hayır yazsan ne olur? Bir şey diyeyim mi? Hiçbir şey olmaz. Kimse senin duvara yazdığın yazıyla fikrini değiştirmez.

Bu konularda daha duyarlı olmalıyız. Herkes fikrini savunur ama bunu yaparken de çevreye zarar verme hakkına sahip  değildir. Özellikle parti yetkilileri, tabanlarını bu konuda ciddi bir şekilde uyarmalı.

ÇEVRECİ MERAM

Evlerde, iş yerlerinde lavabolara ya da çöpe dökülen her bir litre atık yağın, doğada 1 milyon litre kullanılabilir temiz su kaynağının kirlenmesine neden oluyor. Atık yağlar, kurallara uygun şekilde toplanıp işlenmesi durumunda ise doğanın ve altyapının korunmasına büyük katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomiye de önemli girdi sağlıyor.

1944 yılından bu yana Torbalı’da hizmet veren Meram Helva-Lokma-Pasta, çevre bilinciyle büyük bir sosyal sorumluluk hareketi başlattı. Meram Helva, lokma dökümünde kullandığı yağları uzmanlara bırakıp doğaya zarar vermemek adına geri dönüşüme kazandırmaya başladı. Bir daha ki lokma dökümüne taze, doğal, ilk kullanıma hazır yağ  ile döküme başlıyor. Meram Helva-Lokma ve Pasta, doğaya verdiği bu destek ile gerçekten de takdiri hak ediyor.

Atık yağlar doğaya büyük zarar veriyor. Lavabolara dökülen yağların, parçalanmaları çok zor. Bu yağların uygun şekilde toplanması gerek. Aksi halde akarsu, deniz ve göllere ulaşan yağlar, su üzerinde ince bir tabaka oluşturur ve su altındaki yaşamın oksijensiz kalmasına neden olur. Çöp tenekelerine bıraktığınız atık yağlar ise çöplüklerde toprağa sızar ve yer altı sularını kirletir. Yeryüzünün dörtte üçü su olabilir ama unutmayalım bunun sadece yüzde 2’si insanların kullanabileceği temiz su kaynakları. Bunu da elimizle kirletmeyelim. 1 litre atık yağ, bir milyon litre temiz suyu kirletiyor, yani 1 litre yağ ile 100 tanker dolusu temiz suyu kirletiyoruz.

DEPREM FIRTINASI, KORKUTUYOR

Pazartesi sabahtan bu yana deprem fırtınasına tutulan Çanakkale, dün sabah da birçok kez sallandı. Son 24 saatte gerçekleşen depremlerin sayısı neredeyse 300’ü buldu. Gece boyunca fay hattı hareketli olan Ayvacık’ta ilk deprem saat 05:24’te oldu. 5.2 büyüklüğündeki deprem, yerin beş kilometre altında gerçekleşti.

Deprem nedeniyle 238 konut zarar görürken, 8 kişi ise yaralandı. Deprem Torbalı’da da birçok kez hissedildi. Malum deprem bölgesindeyiz. Hop oturup hop kalkıyoruz. Deprem gerçeğine artık alışmamız gerekiyor ama yaşanan her sarsıntı insanları sokağa döküyor.

Torbalı, fay hattının tam ortasından geçtiği bir bölge. Her sarsıntı fay hattını tetikleyebilir. Buna hazırlıklı olmalıyız her yönüyle. Artçı sarsıntılar bize, hazırlıklı olmamızı hatırlatıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web