Büyük Torbalı

Rekortmen yagmura teslim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Rekortmen yagmura teslim
258 Görüntüleme
11 Şubat 2010 - 23:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ödedikleri vergi ile ilçeye ‘Rekortmen’ unvanini kazandiran sanayiciler yagmura teslim oldu. Yazibasi, Pancar ve Subasi’daki alt yapi eksikligi fabrikalari yagmurda trilyonlarca zarar ugratiyor.

HER firsatta ‘vergi rekortmenligi’ ile övünülen Torbali’nin sanayici-leri 2 haftadir kelimenin tam anla-mi ile ‘çile’ çekiyor. 700’ün üzeri-ne fabrikaya ev sahipligi yapan ilçede Pancar, Yazibasi ve Subasi bölgelerinde fabrikalar alt yapi yetersizligi ve üst yapidaki dü-zenleme eksikligi nedeniyle su al-tinda kaldi. Arasinda dev ihracat firmalarinin da bulundugu fabri-kalarin sahipleri isyan ediyor. Her yagmurda tekrarlanan su baskini sanayiciyi trilyonlarca zarar ugra-tiyor. Yazibasi’daki Volkan Koz-metik, Subasi’daki Bumey Gida, Teknikel, Vespero gibi 250’nin üzerine isçi istihdam eden fabri-kalar, yagmurda magdur olan sletmelerden bir kaçi. Ödedikleri vergi ile ilçeye ‘Vergi Re-kortmeni’ ünvanini kazandiran sanayiciler ilgisizlikten yakiniyor.

SANAYICI ISYANDA
PHILIP Morris, Camel, Merinos, Opel, Dr. Oetker, Özgörkey, Isbir Sünger basta olmak üzere birçok dev firmayi barindiran Torbali’-nin sanayicisi yagmurdan sonra meydana gelen zararla mücadele ediyor. Sanayicinin yalniz birakil-digini söyleyen Volkan Kozme-tik’in sahibi Rahmi Yakisikli, her yagmurda ortaya çikan tabloyu ‘çagdisi’ olarak nitelendirdi. Yaki-sikli, “Geliyorum diyen bu fela-keti, defalarca bildirdigimiz hal-de, hiçbir önlem alinamadi ve gördügünüz bu çagdisi tablo mey-dana geldi” dedi.
Subasi Mahallesi’nde hizmet ve-ren Bumey Gida da asiri yagmur sonrasinda sele teslim oldu. Bu-mey Gida sahibi Hasan Yilmaz kendi çabalari ile sorunu gider-meye çalistigini fakat üstesinden gelmedigini belirterek, “2003 yi-linda sanayi bölgesi olmasi nede-niyle Subasi’ya geldim. Ancak, büyük bir alt yapi eksikligi mev-cuttu. Yagmurlu havada suyun tahliye olmasi nedeniyle yol ke-narina 1500 metrelik su kanali aç-tim ama yeterli olmadi. Büyük-sehir bu konuya bir an önce el atmali ve sorunu çözmeli” dedi.
IZMIR’IN ÖDEDIGI VERGININ YUZDE 40’I
2006 yilinda 6 katrilyon 410 tril-yon 454 milyar vergi tahakkuk edilirken bunun 6 katrilyon 379 trilyon 119 milyar lirasi tahsil edildi, tahsilat orani yüzde 99.51 olarak gerçeklesti. 2007’de 7 kat-rilyon 354 trilyon 57 milyar lira verginin 7 katrilyon 314 trilyon 909 milyar lirasi tahsil edildi, tah-silat orani yüzde 99.46 oldu. Tor-bali, ayni yil Izmir’in ödedigi ver-ginin yüzde 40’ini karsiladi. Tor-bali Vergi Dairesi, tahakkuk eden verginin yüzde 99’unu tahsil et-mesi özelligiyle de Türkiye birin-ciligine sahip oldu. Ilçe 2008’de de iddiasini korudu, tahakkuk eden 8 milyar 683 milyon 502 bin 300 TL verginin 8 milyar 632 milyon 177 bin 437 TL’si tahsil edildi. Ilçe, Istanbul, Ankara, Ko-caeli, Izmir ve Bursa’dan sonra altinci oldu.

TICARET ODASI RAPOR HAZIRLIYOR
TORBALI Ticaret Odasi, konu ile ilgili olarak bölge krokileri-nin yer aldigi fotografli bir ra-por hazirlamaya basladi. Rapor büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’na sunulacak. Ticaret Odasi Bas-kani Behçet Çinar “Son yag-murlar ile birlikte Yazibasi ve Pancar’daki sanayicimizin alt yapi ve yol sorunlari bir kez daha gündeme geldi. Bölgenin fotograflarini çektiriyoruz. Hazirlayacagimiz raporu Sayin Kocaoglu’na sunacagiz. Ilçemizde 2005 yilindan beri sehir merkezindeki yollar bas-ta olmak üzere tarla yollari bile Büyüksehir tarafindan as-faltlandi. Ama sanayicimize hiçbir hizmet götürülmedi. Sayin Kocaoglu’nun bu konu-ya el atmasini bekliyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web