REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sağlıksız Özbey

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sağlıksız Özbey
1.955 Görüntüleme
26 Ekim 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Resmi olmayan kayıtlara göre 5 binden fazla kişinin yaşadığı Özbey’de yer var, doktor var, nüfus var ama sağlık ocağı yok. Mahalleliler, sağlık hizmeti için her gün Muratbey’in yolunu tutuyor.

ÖZBEY Mahallesi’nin sağlık ocağı sorunu tam 11 yıldır çözülemiyor. 2004 yılına kadar bir ebe tarafından sağlık ihtiyaçları giderilen Özbey Mahallesi’nde halk, 11 yıldır en küçük iğne içinde Muratbey Mahallesi’ndeki aile doktoruna gitmek zorunda kalıyor. Resmi rakamlara göre 3021, resmi olmayan rakamlara göre ise 5 binden fazla nüfusu olan Özbey’de, doktor var, yer var ama sağlık ocağı yok. Geçtiğimiz günler İl Sağlık Müdürlüğü’nden de bazı yetkililer bölgede inceleme yapmış ve herhangi bir neticeye ulaşamamıştı. Mevcut Taziye Evi’nin sağlık ocağı için tahsis edildiğini kaydeden Mahalle Muhtarı Şemsettin Kanza: “Sağlık Ocağı’nın açılması için bütün şartlar oluşmuş durumda. Yetkililer bir an önce bu sıkıntımızı gidermeli” diye konuştu.

HASTA ÖZBEY’DE, DOKTOR MURATBEY’DE

Torbalı’nın en büyük kırsal mahallelerinden biri olan Özbey Mahallesi’nde sağlık ocağı sorunu yıllardır çözülemiyor. Tarım bölgesi olan Özbey’de resmi olmayan kayıtlara göre nüfus 5 binden fazla. 2004 yılında Özbey’e kurulması düşünülen sağlık ocağı, Ahmetli ve Kaplancık mahallelerindeki nüfusun Yeniköy’e dahil edilmesiyle buraya kuruldu. O güne kadar bir ebe ile sağlık ihtiyaçları giderilen Özbey hem sağlık ocağından oldu hem de ebeden. Resmi nüfusu 3021 olan Özbey sakinlerine verilen aile hekimi Muratbey Mahallesi’nde görev yapıyor. Vatandaşlar, en ufak şikayetlerinde kilometrelerce yol kat edip Muratbey Mahallesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Bu zamana kadar hiç sağlık ocağı olmayan Özbey’in, mobil hizmet alması gerekiyor. Fakat mahalleliler bu hizmetten de faydalanamıyor.

YER HAZIR AMA SAĞLIK OCAĞI YOK

Aile doktorlarının Özbey’e gelmek istemediğini kaydeden Şemsettin Kanza: “Normal şartlarda bir aile doktoru, 2 bin kişinin yer aldığı bölgelere istek halinde tayinini çıkartabiliyor. Nüfusumuz resmi olarak 3 binin üzerinde ama doktor gelmiyor. Sağlık ocağının açılması içinde nüfusun 3 bin 500 olması şartı aranıyor. Çocukları sırf ilçedeki okullarda okusun diye mahallemizde ikamet edip de kayıtlarını ilçe merkezine alan 150 hane var. Numarataj sıkıntısı nedeniyle burada oturup da görülmeyen binlerce kişi var. Mahallemizin hane sayısı 750’ye yakın. 5 binden fazla da nüfus var. Hatta Torbalı Belediyesi 100 metrekare büyüklükteki taziye evini sağlık ocağı yapılması için tahsis etti. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, taziye evinin sağlık ocağına dönüştürülmesini de belediye olarak üstleneceklerini taahhüt etti. Buna rağmen sağlık ocağı bir türlü açılamıyor” dedi.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web