Büyük Torbalı

Salondakileri ağlattı

Hafta sonu Özel Anaç Rehabilitasyon Merkezi’nin yeni yıl etkinliğine katıldım. Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan gösteri herkes tarafından beğeni ile izlendi. Kurum bu tür çalışmalara çok büyük özen gösteriyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Salondakileri ağlattı
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
116 Görüntüleme
27 Aralık 2016 - 8:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Öğrencilerinin kendine güveninin gelmesi ve yaptıkları gösteri ile beğeni kazanması onlar için çok önemli. Kahvaltılar, çiçek dikimi, yılbaşı ve kuruluş yıldönümü etkinlikleri derken sürekli olarak faaliyetteler. Bu yıl 16. düzenlenen yılbaşı gösterisi de çok beğenildi. Etkinliğin başında sahneye çıkan bir anne yaptığı konuşma ile izleyenleri ağlattı. Çocuğu ile ilgili bir yazı kaleme almış. Bunu okurken duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Reyhan Yılmaz isimli annenin hikayesi 11 yıl önce başlıyor. Kızı Özge’nin yaşının ilerlemesine rağmen bazı şeyleri tek başına yapamadığını fark ediyor. Özge’nin tek başına yaşıtlarının yapabildiği birçok şeyi yapamaması üzerine yapılan kontrollerde zeka geriliği teşhisi konuluyor. Reyhan Yılmaz çocuğunun bu durumuna çok üzülüyor ve onu iyileştirmek adına her kapıyı çalıyor. Çevresindekilerin uğraşma sözlerine aldırış etmeyen anne çocuğunun yaşıtları gibi olması için mücadele etmeye başlıyor. Bu mücadele tam 11 yıl sürüyor. Okulda öğretmenin çocuğunu dışlamasını ve sınıftan alınmasını istemesi üzerine bir şok daha yaşayan anne Özel Anaç Rehabilitasyon Merkezini buluyor ve kızını buraya yazdırıyor. Buradaki öğretmenlerin ve annenin çabaları ile Özge her geçen gün daha iyiye gidiyor ve şimdilerde yaşıtları ile birlikte lise eğitimine devam ediyor. Bu mucize de rehabilitasyon merkezinin yeri de çok farklı. Önemli olan engelleri aşabilmek. Türkiye’de son yıllarda engellilere daha fazla ilgi gösterilmeye başlandı ancak halen yetersiz. Engellilerin sorunlarına eğilmek lazım. Onların içine kapanık, hayata küskün bir şekilde yaşamalarının önüne geçmek için yeni yasalar çıkarmak gerekiyor.

BERRİN GÜNER’E HELAL OLSUN

Sosyal medyada çektiği videolar ve hasta çocuklara yaptığı yardımlar ile dikkat çeken Berrin Güner geçtiğimiz günlerde Suriyelilere yardım yapmak adına Torbalı’ya geldi. Arslanlar Mahallesi’ne giden yol üzerinde çadır kuran Suriyeliler burada soğuk ve kötü koşullar ile mücadele ediyor. Bu durumdan da en çok çocuklar mağdur oluyor. Ayaklarında ayakkabı ve çorabı bile olmayan çocuklar soğuktan donmak üzere. Suriyelilerin bu durumundan haberdar olan Berrin Güner hayırseverlerden topladığı yardım paketlerini Suriyelilere getirdi. Açlıkla ve soğukla mücadele eden mültecilerin gelen yardımlar ile yüzü güldü. Yardım dağıtılırken zaman zaman izdiham yaşandı. Güner ve beraberindeki heyet bu olumsuzluklara rağmen insanları sıraya koyup yardımın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağladı. Odun, erzak, su, mama, bebek bezinden oluşan yardımlar mültecilere dağıtıldı. Yardım ile birlikte özellikle çocukların yüzlerindeki gülümsemeyi görmek bizleri de çok mutlu etti. Berrin Güner yıllar önce bir hastalık geçirmiş ve tedavinin ardından sağlığına kavuşmuş o günden beri de kendisini hasta çocuklara adamış. İzmir’de herkes onu iyilik meleği olarak tanıyor. Torbalı’daki yardımlarına devam edeceklerini belirtti. Keşke herkes Berrin Hanım gibi duyarlı olup yardıma muhtaç insanlara el uzatsa. Berrin Hanım bu yardımların hepsini kendisi yapmıyor. Hayırseverler ile görüşüp yardım malzemesi alıyor ve dağıtımını yapıyor. Hayatını buna adayan Güner kimseden para kabul etmediklerini, yardım yapmak isteyenlerden erzak, bebek bezi, odun kömür gibi yardımları aldıklarını belirtiyor. Oldukça sıcak kanlı birisi olan Berrin Hanım’ı bu duyarlı davranışından dolayı kutluyorum.

GENÇLERE SONUNDA BİRŞEY OLACAK

Torbalı’da amatör ligde mücadele eden çok sayıda takım var. Liglerde fırtına gibi esen FORBES Torbalı Gençlik Spor tam 7 ayrı ligde mücadele ediyor. Takımın antrenörü Hüseyin Meriç ile sık sık görüşüyoruz ve her seferinde kendilerine yeterince ilgi gösterilmediğinden yakınıyor. Bu yakında sadece ilçedeki bürokratlardan yana değil. Amatör lig maçına çıktıklarında sahada zaman zaman sağlık görevlisinin olmadığına da değiniyor. Geçtiğimiz sezonlarda Torbalı’daki sahada sağlık görevlisi olmadığı için başına darbe alan futbolcunun uzun süre yerde baygın bir şekilde yattığını da o dönemde haber yapmıştık. Gerekli yazışmaların yapılmasına rağmen halen bu sorunun devam etmesi gençlerde büyük sağlık problemlerinin yaşanmasına nende olacak. Hafta sonu yine FORBES maç için sahaya çıkıyor ve yine görevli sağlık personeli yok. Maçın ortalarında bir futbolcu boynuna darbe alıyor ve yere yığılıyor. Arkadaşları ve takımın teknik kadrosu hemen futbolcunun yanına koşuyor. Futbolcunun acılar içinde kıvranmasından dolayı daha büyük bir zarar vermemek adına pek müdahale edemiyorlar. Hemen 112 aranıyor ve futbolcu ambulans gelinceye kadar sahada yerde yatıyor. Boynuna darbe alan futbolcu orada yapılacak yanlış hareket ile felç kalabilir ya da çok ağır sonuçlara neden olabilir. Sahada neden görevlinin bulunmadığına gelince bu konuda herhalde yetkililer daha dikkatli olurlar ve gerekli incelemeyi başlatırlar diye düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı ve Spor Bakanlığı sağlıklı bir gelecek için spor yapmaya teşvik ederken spor yapmak adına sahaya çıkan çocuklara sahip çıkılıp gerekli sağlık önlemleri alınmıyor. Bu nasıl bir tezattır. Eğer bu maçta yaralanan futbolcu yanlış bir hareket nedeniyle felç kalsaydı bunun sorumlusu kim olacaktı.

TEKİNKÖK AİLESİNİN BAŞI SAĞ OLSUN

Torbalı Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın genel Sekreteri değerli arkadaşım Şerif Tekinkök’ün amcası Almanyalı lakaplı Fahrettin Tekinkök hayatını kaybetmiş. Fahrettin Tekinkök’e Allahtan rahmet kederli ailesine ise başsağlığı diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web