REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanayi esnafının GDZ Elektrik isyanı

Elektrik kesintileri ile ilgili zaman zaman şikayetler geliyor bizde bunu kamu oyu ile paylaşıyoruz. Son olarak önceki gün beni sanayi esnaflarından Cabbar Ahmet Karadana sanayi sitesindeki elektrik problemlerini paylaştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sanayi esnafının GDZ Elektrik isyanı
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
79 Görüntüleme
08 Aralık 2016 - 8:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanayi esnafının iddiasına göre Atatürk Sanayi Sitesi 5532 sokakta 2 aydır sokak lambaları yanmıyormuş. GDZ Elektrik Dağıtım firması ile görüşme yapmak isteyen esnaf karşılarında bir muhatap bulamamış. Hatta aradıkları telefon açılıp daha sonra kapanıyormuş. Geçtiğimiz gün yazdığım yazıda 186 elektrik arıza hattının sürekli meşgul olduğunu ve burayı arayan insanların cinnet geçirdiğini dile getirmişti. Esnaf sokak lambaları yanmadığı için yetkili firmanın telefonunu arıyor ama ulaşamıyor. 2 aydır sokak lambası yanmadığı için de sıkıntı yaşıyorlar. Atatürk Sanayi Sitesi’nde zaten bir güvenlik zafiyeti var. Sanayinin giriş ve çıkışı belli olmadığı için hırsızlar sanayide adeta cirit atıyor. Bir de sokak lambaları yanmadığı için karanlıkta kalıyor. Hırsızların ekmeğine yağ sürülüyor. Esnaf şikayetini bildiriyor. Geçen ay işyerlerindeki araçların koltuklarının, teyplerinin hatta vites topuzlarının çalındığı bilgisini benimle paylaştılar. Esnaf tamir için araba teslim alıyor. Kapılarını kilitleyip gidiyor, sabah geldiğinde ise aracın parçalarının çalındığını görüyor. Esnaf araç sahibine ne diyeceğini kara kara düşünüyor. Para kazanmak için aldığı aracın parçalarının çalınması nedeniyle esnaf mağdur oluyor. Çalınan malzemeyi alıp takıyor. Para kazanacağım derken zarar ediyor. Artık sanayide esnaf motor, şanzıman gibi ağır tamirler dışında araç teslim almıyor. Öncelikle GDZ Elektrik firması arızalı lambaları tamir etmeli. Sorunun kesin çözülmesi için de sanayi sitesi yönetiminin sanayiyi tel örgülerle çevirmeli. Polis de sanayi içinde sürekli devriye gezmeli.

YENİ HASTANE KALİTEYİ KATLAYACAK

Torbalı’da 1979 yılında yapılan Devlet Hastanesi artık talebi karşılayamaz hale geldi. Uzun yıllardır hastane fiziki olarak S.O.S. veriyordu. Poliklinik yetersizliği nedeniyle hastane koridorları bile alçı panlar ile kapatılıp oda haline getirildi. Hastane yönetimi fiziki problemleri ortadan kaldırmak için elinden geleni yaptı. Mevcut binanın hemen arkasına yeni prefabrikler yapıldı. Arşiv bahçeye konteynırların içine taşındı. Derken artık yapacak bir şey kalmadı. Yapılan girişimler sonucu yeni devlet hastanesinin binası Bayındır kavşağında yükseldi ve neredeyse bitmek üzere. Mart ayında açılacağı konusunda açıklamalar yapılıyor. Hastane binasında her şey teknolojik olacak. Son teknoloji ile donatılacak olan hastanede doktor sayısı da artacak. Şimdiden doktorlar yeni hastane için tayin istemeye başladılar. Yeni hastanede bina olarak kalite gelecek. Yeni binanın personele vereceği motivasyon hastalara da olumlu yansıyacak. Hep Tire Devlet Hastanesi’ndeki personelin güler yüzlü olduğu yönünde sözler duyuyoruz. Torbalı’da görev yapan sağlık personelinin de yeni binaya geçtikten sonra daha kaliteli hizmet vereceğine inanıyorum. Eski binada fiziki yetersizlik nedeniyle hastalarda çok gergin oluyor. Bu da hasta, doktor ve sağlık personeli arasındaki diyalogu olumsuz etkiliyor. Karanlık ve dar koridorlarda sıkış tepiş beklemek zorunda kalan insanlar yeni binada rahat bir nefes alacak. Herkes Mart ayında yapılması beklenen açılışa odaklanmış durumda. İnşallah açılış biraz daha erken bir tarihe alınır da bekleme süremiz biraz daha azalıyor.

Ancak bir de şu gerçek var. Torbalı Devlet Hastanesi’nde fiziki yetersizlik nedeniyle problem yaşandığı için birçok hasta Tire’ye, İzmir’deki Üniversite hastanelerine ve özel hastanelere gidiyordu. Hastane yenilendikten sonra dışarıda sağlık hizmeti alan hastalarda devlet hastanesine yönelirse durum eskisinden daha kötü olabilir mi acaba. Yakın çevredeki Bayındır, Menderes, Selçuk gibi ilçelerden de hasta gelirse vay halimize. Hastane binasının çok kısa sürede ek bir binaya ihtiyacı olabilir. Sonucu bekleyip göreceğiz. 5 yıl sonra bu binanın Torbalı’ya yetmeyeceği artan nüfusa bakıldığında anlaşılıyor. Yetkililer ilçenin farklı bir mahallesine yoğunluğu azaltmak adına bir hastane daha yapabilir.

DOLAR GEYİKLERİ ALDI BAŞINI GİDİYOR

Doların Türk lirası karşısında yüksek oranda artış sağlaması piyasaları alt üst etti. Dolar ile alınıp satılan ürünlere yüksek oranda zam geldi. Hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doların değer kaybetmesi için bazı önerilerde bulundu. Yurt genelinde olduğu gibi Torbalı’da da birçok esnaf Türk lirasına sahip çıkmak adına ‘dolar bozdur gel’ kampanyası başlattı. 300 dolar 500 dolar bozdur gel şu ürün bedava, şu üründe yüzde 20 indirim gibi kampanyalar başlatıldı. Gazete ve İnternet sitelerinde haberler çıkıyor. ‘Dolarda sert düşüş’, ‘Dolar tepe taklak’ gibi haberler yapılıyor. Haberin içeriğine baktığınızda ise 10 kuruşluk düşüş görüldüğü yazılıyor. Kimisi doların yasaklanması gerektiğini yazıyor. Kimisi ise yapılan önerileri eleştiriyor. Şu bir gerçek 300-500 dolar bozdurmakla doların düşmesi sağlanamaz. Elektronik eşyaların neredeyse tamamı dolar üzerinden alınıp satılıyor. Dolar ne yerde geçtiği için de herkes yurt dışında birçok ülkede dolar revaçta. Doların düşüşünü sağlamak için hükümetin kesin çözümler bulması lazım. Kimse kalkıp her geçen gün değer kazanan doları bozdurmaz. Eğer biraz düşmeye başlarsa o zaman dolar bozdurmak isteyenler döviz bürolarında kuyruğa girer.

TARIM İŞÇİLERİ HALA TRAKTÖR KASALARINDA

Önceki gün tarlaya çalışmaya giden tarım işçilerinin halen traktör kasalarında taşındığını gördüm. Yaşadıklarımızdan hiç ders almıyoruz. Yaşanan kazalarda traktör ve kamyon kasasında seyahat eden çok sayıdaki tarım işçileri hayatını kaybediyor. Buna rağmen halen insanlar kasalarda tarlaya götürülüyor. Tarım işçilerinin de bu olaya artık karşı çıkması lazım. Kasada seyahat etmek istemiyoruz demeliler. Ekmek parası için ölüme gidiyorlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web