Seçim yargıya taşındı

111 Görüntüleme

Seçim yargıya taşındı

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının ardından, Torbalı Belediye Meclisi, yeni belediye başkanını seçmek için toplanmıştı. Seçimde, CHP grubunun adayı Mithat Tekin ile AK Parti’nin adayı Özgür Erman Çağlar yeni başkan olmak için yarışmış ve üçüncü turda oyların salt çoğunluğunu alan Tekin, yeni belediye başkanı seçilmişti. Seçime, oylamada yaşanan ve CHP’li meclis üyelerinin oylarının fotoğraflarını çekip oluşturulan WhatsApp grubundan gönderdikleri iddiaları damgasını vurmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcı İsmail Çiftçioğlu, AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve Cumhur İttifakı Torbalı Belediye Başkan adayı Özgür Erman Çağlar katıldı. Toplantıda konuşan İl Başkanı Sürekli, CHP’li meclis üyelerinin hür iradelerine baskı uygulandığını iddia etti. Seçimlere gölge düştüğünü ifade eden Başkan Sürekli, konuya ilişkin yargı sürecinin başladığını belirtti.
ADAYA MUĞLA ÖRNEĞİ
Aday belirleme süreci başlar başlamaz dezenformasyon ve spekülasyonların ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Başkan Sürekli, oldukça eleştiri alan aday çıkarmalarına da değinerek, “Biz bu süreçte hiçbir açıklama yapmadık. Bir vefat var ve biz bu sürecin geçmesini bekledi. Ama ne yazık ki CHP’de hem vefatın akabinde 5-6 adayın ortaya çıkması, ardından AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın aday gösteri göstermeyeceği konusundaki spekülasyonlar kabul edilemez. AK Parti aday göstermeli mi göstermemeli mi tartışmasına gelelim. 2004 yılı mart ayında yerel seçimler yapılmış ve ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina vefat etmişti. Bu dönemde böyle bir karar alınmıştı. O zamandan bu zamana vefat durumlarında AK Parti nasıl bir tavır takındı bakıldı mı hiç? İstatistikleri genel merkezlerinden alabilirler. Ben çok yakında cereyan eden bir örnek vereyim. Muğla’nın Ula ilçesinde belediye başkan vefat etti ve burada CHP, aday çıkarmıştır. Hal böyleyken İzmir’de sürecin başından bu yana bu şekilde spekülasyonlar kabul edilemez” dedi
“BU SEÇİM TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEK”
AK Parti’nin aday çıkarması konusunda CHP kanadından yapılan ‘siyasi etik’ eleştirilerine de değinen Başkan Sürekli, ‘siyasi etik’ kavramının seçimdeki baskılamayla ihlal edildiğini belirtti ve şunları söyledi; “Siyasi etik ve ahlaktan bahsediliyor. Biz bunları seçimde gördük. Siyasi etik ve ahlak alt üstü oldu. Belediye meclis üyelerinin hür iradelerine ipotek konuştu. Ey ‘Siyasi etik’ diyenler sizin siyasi etiğinizi biz dün Torbalı’da gördük. Bu seçim tarihe kara bir leke olarak geçecek. Meclis üyelerinin iradeleri yok sayılarak baskıyla bir seçim yapılmıştır. Dün seçim başlamadan önce grupların ilçe başkanları ve adaylar bir araya gelip belirli konularda anlaşmaya varmışlardı. Bu görüşmede seçimin sağlıklı geçmesi açısından alınması gereken önlemler konuşuldu ve karara varıldı ama bu kararlara uyulmadığını gördük. Sürecin sağlıklı yürütülmesi açısından oy pusulalarının Menemen’deki gibi bilgisayar çıktısı olarak getirilmelilerdi. Bu kabul edilmişti ama öyle olmadı.
BAŞKAN SÜREKLİ’DEN SEÇİMDE TELEFONLA TALİMAT İDDİASI
Seçime gelirsek… Torbalı’da Cumhur İttifakı’nın 12 meclis üyesi var. CHP’nin 18 üyesi var. Bir de DEVA Partisi’nin 1 üyesi. Birinci turda AK Parti adayı Özgür Erman ağlar 15 oy, CHP’nin adayı Mithat Tekin 16 oy aldı. Her şey bundan sonra başladı. Bütün usulsüzlükler, tehdit ve baskılar başladı. İlk önce ara istediler. Ama bu meclisler arasız yapılır. Tartışmalar oldu ve ara verilmeden devam edildi. Fakat başka bir metot bulunmuş. Durumları Çağlar söyledi. Belediye meclis üyelerine oylarının üstlerine kimliklerini koyarak oylarının fotoğrafını çekip WhatsApp grubundan atma talimatı gelmişti. Çağlar, söz alarak bu durumu meclis başkanvekiline bildirdi ve bu durum tutanaklara geçildi. Ardından cep telefonları toplatılarak seçime devam talep edildi. Bu arada Cevdet Sardık söz aldı ve itiraf niteliğinde bir konuşma yaptı. Dedi ki; ‘Biz grup kararı aldık. Bu şekilde oy kullanacağız. Bunda bir mahsur yoktur.’ Tabii durumu anlayan CHP Grup Başkanvekili öyle bir grup kararı olmadığını ve hukuka aykırı olduğunu söyledi. Bu da bir itiraf niteliğindedir. Ama aynı süreçte bu fotoğraf çekme olayı devam etmekteydi. Bu sırada oturumu yöneten meclis başkan vekili telefonla bir üst düzey CHP yetkilisiyle konuşuyor, biz bu kişinin kim olduğunu biliyoruz ama açıklamayacağız. Daha sonra da ‘böyle devam’ diyor.”
“AÇIK BİR USULSÜZLÜK VARDIR”
Seçimin yargıya taşındığını ve en kısa sürede yürütmeyi durdurma kararı beklediklerini aktaran Başkan Sürekli, “Her şey ortada. Bununla ilgili dün akşam itibariyle davamız açılmıştır. Adayımız Özgür Erman Çağlar, davayı açmıştır. Yargı süratle kararını verecektir umarım. Açık bir usulsüzlük vardır. Gizli oy ilkesi açıkça ihlal edilmiştir” dedi ve konuya ilişkin kanunda yer alan hükümlere ilişkin bilgi aktardı.
“CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ İÇİN DE AÇIK BİR MAĞDURİYETTİR”
Başkan Sürekli, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Video kayıtlarından da görüleceği üzere meclis toplantısını hakkaniyetli ve tarafsız bir şekilde yönetmesi gereken meclis başkan vekilinin görevlerine aykırı ve yanlı hareket edildiği görünüyor. Meclis üyelerinin sağlıklı ve hür iradeleriyle oy kullanmalarının önüne geçilmiştir. Bu durumda sağlıklı bir seçimden söz etmek mümkün değildir Bu konuda WhatsApp konuşmaları ve fotoğraflar açık bir delildir. Bu, CHP’li meclis üyeleri için de açık bir mağduriyettir. Seçim sağlıklı yapılsaydı herkes sonuçlara saygı duyacaktı. Ama dün yapılanlarla seçime gölge düşmüştür. Bize CHP’nin tek parti döneminin seçimlerini hatırlatmıştır. Akıllara şu soru geliyor: CHP iktidarında genel bir seçim yapılsa Allah bilir ne olacaktı. Ama CHP iktidarında genel seçim hiçbir zaman olmayacak.”