REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNİ BANKALAR ÇÖZER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNİ BANKALAR ÇÖZER
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
61 Görüntüleme
11 Nisan 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Bankaların şehir içinden çıkmasını, ESHOT araçlarının Kazım Dirik Caddesi’nden değil de İzmir asfaltı ve Muratbey Mahallesi üzerinden İzmir’e gitmelerini, dağ köylerine giden araçlarının ise kesinlikle şehir içine girmemeleri gerektiğini defalarca yazıp çizdik. İyi ki yazıp çizdik. Bugüne kadar yazmak yerine söyleseydik kesinlikle dilimizde tüy biterdi. Temcit pilavı gibi yazıp yazıp önünüze sunuyoruz ama ilçenin en büyük sorunlarından biridir şehir içi trafiği. Neredeyse 10 seneden beri yazılıp çizilen şehir içi trafiği ile ilgili nasıl önlemler alındı diye düşünmeyin.  Çünkü hiçbir girişimde bulunan olmadı. Bizler sanki bu sorunu gazete sayfalarına değil buğulu camlara yazmışız. Hani söz uçar, yazı kalırdı. Akbank ve Halk Bankası’nın olduğu İsmet Paşa Caddesi’nde yolu ikiye ayıran refüj bile ilçemize büyük sıkıntı yaşatıyordu. Nihayet çözüm için ilk adım atıldı ve refüj kaldırıldı. İsmet Paşa, Ağalar Caddesi ve Eğrek Meydanı’nda 15 banka şubesi bulunmakta. Bu bankaların Torbalı Caddesi üzerine taşındığını düşünün sonra hayal edin şehir içi trafiğinin nasıl rahatlacak. Maalesef Torbalı’nın gelecek 25 yılını değil, beş yıl sonrasını düşünen idareci bile yok. Burada sadece belediye yönetimini eleştirmek yanlış olur, Belediye Meclisi’nde AK Parti iktidar ise CHP ana muhalefet. Meclisteki gündem sadece bütçe ile ilgili olmamalı. İlçenin sorunları çözecek kişiler bürokratlar değil yerel siyasetçilerdir. Çözüm bekliyoruz çözüm.

TERZİ CELAL’İN YENİ BİR PRENSİ Mİ VAR

Bu aralar çok yazıyorum. Karar verdim uzun bir zaman kendisinden bahsetmeyeceğim. Ancak söylediği şeyler yazılmayacak gibi değil, memlekette iki tane daha Terzi Celal ayarında adam olsa. Siyaset ne hale gelir bilmem ama sert çekişmeli bir hal alacağı kesin. Terzi Celal uzun yıllar Torbalı’da esnaflık yapmış, emekli olmuş ve ardından adres belli olsun diye bijuteri dükkanı açmış birisi. Geçtiğimiz gün motosiklet ile dükkanının önünden geçiyorum durdurdu. Aslında işim var durmamam lazım ama ‘Yeni prensimi tanıyor musun’ dedi. Merak içerisinde bıraktı. Nasıl durmayacaksın, hemen çayı söyledi. Ne yaptıysam yeni prensini söylemedi. Ama ben niyetliydim yeni prensin ismini muhakkak öğreneceğim kaç yıldır siyasetin içerisindesin diye sorduğumda, ‘46’ dedi. 46 yıl içerisinde neler gördün, hangi siyasetçi seni çok etkiledi dediğimde, gülümsedi derin bir nefes aldı ve ‘Tayyip Erdoğan ile İsmail Uygur’u gördüm’ dedi. İlçede İsmail Uygur ülke genelinde ise Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduracak önereceğin biri var mı? diye sorduğumda ‘Güldürme beni prensin ismini söyleyeyim de iki günde bitir adamı’ dedi. Ne iş yapar bu adam dediğimde ‘Yapacağı işleri hayal bile edemezsin. Zaten toplumun takdirini alan işlere imza atıyor. Birileri çelme takmak istese bile azimle hedefe gidiyor. Ömrümüz yeterse birlikte izleriz. Hadi sende işini aksatma çayını çabuk iç’ dedi. Yoldan çevirdi, kapıyı gösterdi. Hata bizde neden duruyorsun ki. Memlekette kimin çıkış kimin düşüşte olduğunu bizden iyi bilecek değil ya, neticede bir at kırk yıl koşmaz. Elbette jenerasyon değişecek birileri gidecek.

BELEDİYE MECLİSİNDEN NOTLAR

Uzun zaman oldu belediye meclisine katılmayalı. Zaten son anda karar verdim. Her neyse zaten geç kalmışız oylamalar yapılmış ara verilmişti. Koridorda çay içiyordu meclis üyeleri. Biraz sonra görüş ve önerilere geçilecekti. Meclis salonuna girdiğimde sadece belediye çalışanı ve gazetecileri gördüm. Sade vatandaş yoktu. Meclise ara verilmişte onaylanan maddeleri inceliyordum. Mezarlık alanı ve Göllüce Mahallesi’nde tartışmalara neden olan meraların satın alınmasıyla ilgili maddeleri gördüm. Verilen aranın sonuna gelinmemişti ve meclis kaldığı yerden devam ederken yaşanacakları tahmin ediyordum. Görüş ve öneri bölümünde İbrahim Özel söz alacak belediye başkanı cevap verecek yada araya Özgür Çağlar girecek ve topu çevireceklerdi. Meclis salonunu terk ederken Adnan Yaşar Görmez, Sefer İpekli ve İbrahim Özel sohbet ediyor çay içiyorlardı. Belediye başkanımız ‘Gidiyor musun Adem’ dedi. Geç kalmışız, maddeleri onaylamışsınız görüş ve önerilerde bize malzeme çıkmaz, işi bağlamışınız her halinizden belli dediğimde ‘Başkan sizi gaza getirmeye çalıyor tuzağa düşmeyin’ dedi. Ancak sonrasında çok manidar bir mesaj verdi ‘Atilla Kaya ile İsmail Uygur’un ilçe başkanı olduğu meclisin sakin geçmesi mümkün mü’ dedi. Kişi kendinden bilir işi muhalefetin nasıl bir gurup toplantısı yaptığını çok iyi bilir, neticede Adnan Yaşar Görmez hem Torbalı hemde büyükşehir meclisi öncesinde grup toplantılarına katılmış birisi.

TORBALI’YA FUAR VE OTO PAZARI LAZIM

Torbalı her yönüyle çevre ilçelere fark atıyor. Ekonomi anlamında 63 ile fark atarak geride bırakan, iller bazında 4. sırada yer alan bir ilçe. Son bir yılda 7 bin 325 kişilik nüfus artışı gerçekleşen bir ilçe. Nüfus oranına göre baz alacak olursak İstanbul’dan fazla göç alıyoruz. Çevre ilçelerde Torbalı için taşı toprağı altın denmeye başlandı. Arsa fiyatlarının metrekaresi 2 bin TL’yi çoktan geçti. Ev kiraları bin TL’yi gördü. Yarım milyona evler satılmaya başladı. Bu denli büyüyen bir ilçeyiz, ancak henüz bir otogarı yok. Alıştık artık yol kenarında yolcu alıp bindirmeye. Çok şükür bu güne kadar büyük bir kaza olmadı. Torbalı’da 600 üzerinde fabrika bulunmakta. Çalışan işçileri de nüfusa katacak olursa 45 bin kişilik bir artışın olduğunu göreceğiz. Böylesine bir ilçeyiz. Ancak ne üretilen ürünü sergileyebileceğimiz bir fuarımız var ne de her hangi bir sergi salonu. İzmir Aydın karayolu üzerinde galericilik yapan kişiler uzun yıllardır diken üzerinde. Ancak oto pazarı girişiminde bulunan bile yok. Çevre ilçelerin ve Aydın ilçelerini etkisi altına alacak bir otopazarı girişiminde bulunan yok.11

Not: İzmir Aydın Otoylunda bulunan 75. Yıl Selatin tünelinde çatlaklar meydana gelmiş. Bu nedenle tünel bakıma alınacak, bakım süresinin ise 3,5 yıl olacağı söyleniyor. Bu nedenle İzmir Aydın asfaltı hareketlenebilir girişimcileri uyarmak gerek.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web