Sınavlar bitince yoğunluk azaldı

144 Görüntüleme

Sınavlar bitince yoğunluk azaldı

Sınav takviminin sona ermesiyle beraber Torbalı Halk Kütüphanesi’nde yoğunluk azaldı

Kütüphanelerde birbirinden farklı konularda farklı yazarların akademik edebi eserleri bulunuyor. İnternetin hayatımıza girmeden önceki dönemde bilgi toplamak için ilk akla gelen kaynak olarak gösterilen kütüphaneler günümüzde ders çalışmak isteyenlerin uğrak noktası haline geldi. Kütüphaneye özellikle ev ortamında ders çalışamayan öğrenciler kütüphaneye gelerek ders çalışıyor Sessiz ortamda dikkatlerini dağılmadan ders çalışmak isteyenler alternatif olarak kütüphaneye geliyor. Torbalı İlçe Halk Kütüphanesinde YKS, KPSS sınav maratonlarının bitmesinin ardından kalabalığın yerini sakinlik aldı.

HER GÜN 100 ZİYARETÇİ

Sınav dönemlerinin başlamasıyla kütüphanede bulunan sandalye ve masalarda oturmak için yer bulmak adeta imkansız hale geliyor. Dershanelerin de kapanmasıyla birlikte evlerinde ders çalışma düzenini ayarlayamayan Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ders çalışmak amacıyla kütüphaneyi tercih ediyor. Sınav çalışmaları nedeniyle her gün 100’den fazla kişinin geldiği kütüphaneye son haftalarda sadece kitap okumak isteyenler gelmeye başladı. Kütüphanedeki sakinliğinin 1 ay daha sürmesi bekleniyor.

1000 KİTAP VAR

Kütüphanede ders kitaplarının dışında 9 konuda toplam on binden fazla kitap bulunuyor. Kütüphane diğer konulara kıyasla en fazla çocuk kitabı yer alıyor. Kütüphanelerin yönetmelikte temel işlevi kitap okuma olmasına rağmen ilçedeki kütüphanede kitap okuyanlardan daha fazla ders çalışmak için gelenlerle doluyor. İlçe nüfusuna oranla küçük olan kütüphane ders çalışmaya gelenlerle birlikte iyice doluyor. Kütüphane bilgisayar bölümü, ders çalışma bölümü, kitapların olduğu bölüm olmak 3 bölümden oluşuyor. Sınava hazırlananların dışında bilgisayar bölümüne de yoğun talep var. Kütüphanede ayrıca 15 adet modern bilgisayar kütüphaneye üye olan herkesin kullanımına açık durumda. SUNA GİZEM KAZANCI