Büyük Torbalı

Tek basima da kalsam yine sanat için çalisirim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tek basima da kalsam yine sanat için çalisirim
243 Görüntüleme
12 Ocak 2011 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da ilk sanat dernegi kurucularindan olan ve halen sanat adina çok önemli islere imza atan Torbali Türk Sanat Müzigi Dernegi Baskani Ferhat Pehlivanogullari, azmi ve çabasi ile örnek olacak nitelikte.

“TORBALI’NIN Yerel Sanatçilari” adli yeni yazi dizimizde ilçemizde kendi imkânlari ile sanat yapmaya çalisan kisilere yer verecegiz. Bir çok yerel ve degerli sanatçiya ev sahipligi yapan ilçemizde sanatçilarimiz, hakki olan degerleri bir türlü bulamamakta. Kiyida kösede kendi imkânlari kendi çabalari ile Torbali için emek sarf eden; sanat ve kültür adina çok basarili islere imza atan yerel degerlerimize yer verecegiz. Ilk konugumuz Torbali’da ilk sanat dernegi kurucularindan olan ve halen sanat adina çok önemli islere imza atan Torbali Türk Sanat Müzigi Dernegi Baskani Ferhat Pehlivanogullari. Ilerleyen yasina ragmen sanat için gece gündüz demeden çalisan Pehlivanogullari, bu sanati gelecek nesillere aktarmak için çaba sarf ediyor. Bir çok ögrenciyi konservatuarlara hazirlayip basarilara imza atan Ferhat Bey, sorularimiza oldukça açik yüreklilikle cevap verdi.

Ferhat Pehlivanogullari kimdir? Kisaca kendinizden bahseder misiniz?
Aslen Yunanistan Isgeçye’liyim. Ben 8 yasindayken Torbali’ya göç ettik. Ilkokulu Torbali Mahallesi’nde okudum. Orta ögrenimimi Torbali Ortaokulunda tamamladim. Okulun ilk ögrencilerindenim. 23 yil Türk Ticaret Bankasinda görev yaptiktan sonra emekli oldum.

Müzikle nasil tanistiniz?
Ortaokuldan bu yana müzige büyük bir merakim vardi. O yillarda müzik dersinden 10 puan alirdim. Çogu defa hocam beni sinava tutmazdi. Torbali’da çok eskiden Zafer Sinemasi vardi. Insanlar film seyretmeye geldiginde film baslamadan önce ben sahne alirdim. Bir iki parça Türk Sanat Müzigi okuduktan sonra film baslardi. O yillarda ögretmenim Kemal Karaaslan, ‘Gel seni konservatuara yazdirayim’ dedi. Babam riza göstermedi. Içimde hep bir ukde hep bir yara olarak kaldi.

Bankaci olmak nereden geldi akliniza?
Bankaya odaci olarak girdim. Temizlik islerine bakiyordum. Basarili oldugum için hep terfiler aldim. Temizlikçi girdim. Vezne sefi olarak emekli oldum. Hiç tayin olmadim. Hep Torbali’nin havasini soludum.

Bankaci iken müzikle ugrastiniz mi?
Bankaciyken hiç ugrasmadim. Zamanim yoktu. Bankacilik, çok özveri isteyen bir meslektir. Emekli olur olmaz hemen 1989 yilinda Torfolktur’u kurdum.

Torfolktur nedir? Kimlerle kurdunuz?
Torbali Folklor Kültür Turizm Dernegi. Mithat Koç, Faruk Sigir, Hakki Apa, Dilek Sertcan, Ismet Çetin ve mevcut Belediye Baskanimiz Ismail Uygur ile birlikte kurduk.

Kaç yil faaliyet gösterdi? Kaç ögrenci yetistirdiniz?
3.5 yil faaliyet gösterdi. 370 ögrenci ile  zeybek, Artvin, Bingöl, Kirklareli, Tekirdag ve Ege Kadin, Kafkas oyun ekipleri kurduk ve etkinliklerde sergiliyorduk oyunlarimizi.

Taninmis kisiler var mi?
Hüseyin Turan vardi. O zaman Ege Universitesi ögrenciydi. Bizim dernegimizde baglama ögretmenligi ve Elazig ekibimizi çalistiriyordu. Pelin Keskin vardi. Simdilerde Müjdat Gezen Sanat Derneginde ve televizyon dizilerinde oynuyor.

Torbali Türk Sanat Müzigi Dernegini ne zaman kurdunuz? Kaç üyeniz var?
1995 yilinda Torbali Belediyesi Korosu adi altinda kurduk. O tarihten bu yana ayni yerimizde faaliyet gösteriyoruz. 37 üyemiz var. 64 tanede koro elemanlarimiz var.

Simdiye kadar kaç konser verdiniz? Konserlerinize ilgi var mi?
Her yil ücretsiz olarak yilda 4 konser veriyoruz. Ilgi fazla yok. Her konserimize ilçeden 400 kisi bilemediniz 500 kisi katiliyor. Bu sayi bize göre çok az. Konservatuar okumak isteyen gençlerimiz dernegimize geliyor.

Kendinize ait bestelerini var mi? Hangi enstrümanlari çaliyorsunuz?
Kendime ait bestem hiç yok. Ben sadece solist olarak sarki söylüyorum. Ama geni bir repertuarim var. Hiçbir yere bakmadan, yardim almadan 3000 yakin ezberimden sarki söylüyorum. Zaten bu yüzden buradayim. Nota bilmem ama sarkiyi tam dogru olarak dinlerim ve okurum. Müzik aletlerinden agiz armanikasi çaliyorum. Kendi kendime ögrendim. Ögrenebilmek için 20’e yakin kirmisimdir diyebilirim. Enstrüman çalmak zor istir. Büyük bir özveri ve emek ister.

Torbali’da sanata ve sanatçiya deger veriliyor mu sizce?
Deger veriyor dersem söylerim. Biz burada çok degerli sanatçilarla çalisiyoruz. Müzigin hatasizini tuttugumuz hocalar vasitasi ile ögretmeye çalisiyoruz. Genis bir müzisyen kadrosuna sahibiz. Ama yinede ilgi azligi var. Bu durum beni üzüyor.

Türk Sanat Müzigi kaybolmaya yüz mü tutuyor yoksa?
Maalesef evet. Su anda sadece Rumeli televizyonu ve TRT 4 kanallari disinda hiçbir kanal yayinlamiyor. Ancak bizim gibi yerel dernekler çok fazla egiliyor bu konuya. Gençlerimiz pop ve Rap müzigi tercih ediyor. Bizim zamanimizdaki insanlar yavas, yavas tükeniyor.

FIRINCILIK, ASÇILIK, GARSONLUK,  TAMIRCILIK, TEMIZLIKÇILIK YAPTI

Hayalinizdeki meslek neydi?
Aslinda futbolcu olmak isti-yordum. Çalismadigim meslek kalmadi. Firincilik, asçilik, garsonluk, kebapçilik, otomo-bil tamirciligi bile yaptim. En son bankacilikta temizlik isçisi olmaya karar kildim. Oradan da vezne sefi olarak emekli oldum (gülerek). Ama hor bak-mam harabati ehline, defineye malik viraneler var. Bu sözü yillar önce, insaatlarda amale olarak çalisan bir arkadasim-dan duymustum. Açikçasi yir-tik elbise içinde dolasanlari gö-rünümü ile degerlendirmem. Onun ne cevherlere sahip ol-dugunu bilemeyiz. Bundan do-layi kimseye ön yargili davran-mam.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web