Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

“TEK DERDİ VATAN, MİLLET VE BAYRAKTI”

15 Temmuz 2020’de Van’da, keşif uçağının düşmesi sonucu 6 meslektaşıyla şehit olan Komiser Yardımcısı Semih Güzelay’ın, Torbalı’da yaşayan ailesi, genç yaşta kaybettikleri çocuklarını gazetemizin Haber Müdürü Ömer Dur’a anlattı

08 Mart 2021 - 14:22 'de eklendi ve 5825 kez görüntülendi. A+A-

“TEK DERDİ VATAN, MİLLET VE BAYRAKTI”

15 Temmuz 2020’de Van’da keşif uçağının Artos Dağı’na çarparak düşmesi sonucu şehit olan 7 emniyet mensubundan Komiser Yardımcısı Semih Güzelay’ın ailesi, evlatlarının gururunu taşıyor. Spor, eğitim, müzik, tiyatro gibi birçok alanda başarılı olduğunu söyleyen Komiser Yardımcısı Semih Güzelay’ın annesi Zakire Güzelay, “Oğlumun on parmağında on marifet vardı” dedi. Her zaman kendini geliştirmeye yönelik projelerde yer aldığını söyleyen anne Zakire Güzelay, “Semih 2003 yılında tekvando kurslarına başladı. 6 sene boyunca, Antalya’dan Çanakkale’ye gitmedik yer bırakmadı. Türkiye’deki yarışmaların yanında 2007’de, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 24 Türk sporcunun içerisinde Türkiye’ye altın madalya kazandıran tek sporcuydu. Yalnızca spor alanında değil tiyatro, futbol hakemliği, dans, keman çalma gibi daha aklıma gelmeyen birçok alanda donanımlıydı. DASK uluslararası kısa film dalında, katıldığı Sabaha Uyanış adlı filmiyle üçüncü oldu” dedi. Akademik anlamda da çok başarılı olduğunu söyleyen anne Güzelay, “Elektronik haberleşme mühendisliği bölümünü kazanmasına rağmen o dönem tercihini Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden yana kullandı. Hatta milli sporcu olmasından dolayı fakülteye mülakatsız giriş hakkı vardı ama o bunu kullanmayıp mülakatlara girerek hakkımla kazanmak istiyorum dedi ve yine dereceyle kazandı” ifadelerini kullandı.
“OĞLUMUN İSMİNİN BUCA KARAKOLUNA VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 3’üncü sınıftayken oğlunun FYO seçmelerine girdiğini belirten baba Mustafa Güzelay, “Semih, komiser yardımcılığı eğitimi alırken, birçok şubeden (asayiş, narkotik) teklif aldı. Fakat denizi çok sevdiği için İzmir’i tercih etti ve ilk görev yeri olarak Buca Karakolu’na atandı. 1 buçuk yıl burada görev yaptı. Gece gündüz demeden yeri geldi günde 21 saat aralıksız çalıştığı zamanlar oldu. Orası onun için çok önemliydi. Bu yüzden Buca Karakolu’na oğlumuzun isminin verilmesini istiyoruz” dedi. İHA pilotluk sürecini de anlatan baba Güzelay, “Bir gün yanımıza geldi ve İHA pilotluğundan bahsetti. Biz de ailesi olarak kendisine bıraktık. Pilotluk için 350 kişi başvururken sadece 15 kişi alınacağı açıklandı. O da olmazsa dönerim deyip Ankara’ya gitti. Daha sonra bütün mülakatları geçerek birinci oldu” dedi. Komiser Yardımcısı Semih Güzelay’ın bir müdürünün, Semih’i hiç Ankara’ya göndermek istemediğini söylediğini ifade eden baba Güzelay, “Semih şehit olduktan sonra müdürü yanıma geldi ve -Semih’i hiç Ankara’ya göndermek istemedik, ondan çok memnunduk fakat elde etmiş olduğu başarıyı engelleyemezdik o yüzden üzülerek de olsa gitmesine göz yumduk- dediğini söyledi.
“TEK DERDİ VATAN, MİLLET VE BAYRAKTI”
Oğlunun hiçbir zaman, dünyalık hırslarının olmadığını ifade eden Zakire Güzelay, “Oğlum 15 Temmuz hain darbe gecesinde İzmir’de yanımızdaydı. Ankara Gölbaşı’nda Polis Özel Harekat binası bombalandığı esnada orada bulunan arkadaşlarına ulaşmaya çalışıyordu. O zaman daha silahı yoktu. Eğitim süreci devam ediyordu daha tam olarak bitmemişti. Yerinde duramıyordu. Hazırlanıp Ankara’ya gidecekti. Zor durdurduk kendisini. O da bize -şimdi şehit olmayacaksam ne zaman olacağım vatan elden gidiyor- dedi. Semih aslında o gün şehit olmayı kafasına koymuştu. O 15 Temmuz’da olmadı ama dört yıl sonra yine 15 Temmuz tarihinde şehit oldu” dedi. Oğluyla şehit olmadan bir yıl önce arasında geçen diyaloğu aktaran baba Mustafa Güzelay, “Bayramda ailecek otururken ‘Hadi bu bayram iyisiniz, bir dahaki bayramda şehadetimi içeceğim, ben olmayacağım’ dedi. Yapma oğlum beni üzme dedim. Ama gerçekten de bir sonraki bayramı göremedi ve şehit oldu. Oğlumla gurur duyuyorum. Tam bir vatan aşığıydı. Tek derdi vatan millet ve bayraktı” ifadelerini kullandı.
“O GECE RÜYAMDA GÖRDÜM”
Oğluyla göreve gitmeden önce konuştuğunu söyleyen anne Güzelay, “Oğlumla son konuştuğumda uçuşun iptal olduğunu söyledi. Daha sonra görüşmedik. Uçakta saat 18.45’te hareketlenmiş inişine 8 dakika kala da bağlantı kesilmiş. Bizim de hiçbir şeyden haberimiz yoktu yattık. Yattıktan sonra rüyamda bir dağda uçak kazası olduğunu gördüm. Ama yaralıların yüzü belli olmuyordu. Eşimle birlikte rüyamda yardım etmeye çalışıyorduk. O an uyandım ve çok kötü oldum. Rüyamda gördüğüm dağ ile oğlumun şehit düştüğü dağ birebir aynıydı. Eşim de olaydan 3 gün önce buna benzer bir rüya gördü. Sabaha karşı da oğlumun şahadet haberini vermeye geldiler. Hiçbir şey anlamadım. Durumu bayan memurlar anlatıyor ama ben anlamıyordum. 5 defa sordum memurlara ve sonunda anladım. Oğlumla gurur duyuyorum” dedi.
“TORBALI ŞEHİDİNİN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKTI”
Oğullarının şehit olmasından sonra Torbalı halkının ve Torbalı protokolünün kendilerine her zaman destek olduğunu ve yalnız bırakmadığını söyleyen Güzelay ailesi, “Başta Torbalı halkı olmak üzere, Torbalı Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Torbalı Devlet Hastanesi İdaresi ve diğer kurumlar bizi hiç yalnız bırakmadılar. Kaymakamımız eşiyle ziyaretimize geldi. Torbalı Belediyesi oğlumuzun fotoğraflarını araçlara koydu. Torbalı şehidinin emanetlerine sahip çıkıyor. Torbalı’nın şehidine saygı duyduğunu hissediyoruz. Ayrıca sadece Torbalı değil tüm Türkiye Semih’e sahip çıkıyor. Türkiye Tekvando Federasyonu, Semih adına pomse şampiyonası düzenledi. Bunlar bizi gerçekten çok mutlu etti” dedi.
“SEMİH’TE NE HİSSETTİYSEM HER ŞEHİT HABERİNDE AYNISINI HİSSEDİYORUM”
Gazetemizin Haber Müdürü Ömer Dur’un röportaj için gittiği saatlerde Bitlis Tatvan’dan bütün ülkeyi yasa boğan acı haber geldi. Helikopter kazası sonrasında 11 kişinin şehit olduğunu duyan anne Zakire Güzelay, “Oğlumda uçak kazası sonrasında şehit düşmüştü. Haberi gördüm o an içime ateş düştü. Semihimde ne hissettiysem aynı hissi şuanda da yaşıyorum. Allah ailelerinin yardımcısı olsun. Evlatları ölmedi. Çünkü şehitler ölmez” dedi. Güzelay, her şehit haberinde aynı duyguları hissettiğini söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
4 öğretim üyesi alınacak 4 öğretim üyesi alınacak

Doğuş Üniversitesi 4 öğretim üyesi alacak ...

5 öğretim üyesi alınacak 5 öğretim üyesi alınacak

Dokuz Eylül Üniversitesi 5 öğretim üyesi alacak ...

81 öğretim üyesi alınacak 81 öğretim üyesi alınacak

Gazi Üniversitesi 81 öğretim üyesi alacak...

Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bı...

Hayatını kaybeden Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un cenaze programı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cenazeye katılacak ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
4 öğretim üyesi alınacak 4 öğretim üyesi alınacak...

Doğuş Üniversitesi 4 öğretim üyesi alacak ...

5 öğretim üyesi alınacak 5 öğretim üyesi alınacak...

Dokuz Eylül Üniversitesi 5 öğretim üyesi alacak ...

81 öğretim üyesi alınacak 81 öğretim üyesi alınacak...

Gazi Üniversitesi 81 öğretim üyesi alacak...

Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak Kılıçdaroğlu, son yolculu...

Hayatını kaybeden Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un c...

3 öğretim görevlisi alınacak 3 öğretim görevlisi alına...

Beykent Üniversitesi 3 öğretim görevlisi alacak ...

14 işçi alınacak 14 işçi alınacak

Sandıklı Belediye Başkanlığı 14 sürekli işçi alımı yapacak ...

26 öğretim üyesi alınacak 26 öğretim üyesi alınacak...

Giresun Üniversitesi 26 öğretim üyesi alacak...

Torbalı, Başkanı’nı kaybetti Torbalı, Başkanı’nı...

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’dan acı haber geldi. S...

Denizlerde av sezonu bitti! Denizlerde av sezonu bitt...

Türkiye genelinde 5 ay boyunca sürecek olan denizlerde balık...

Bir dönem MHP Torbalı İlçe Başkanlığı görevini yürüten, 2014...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım