REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı işsizliği yendi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbalı işsizliği yendi
81 Görüntüleme
04 Nisan 2016 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz gün açıklanan 2015 yılı işsizlik rakamlarında İzmir yüzde 15’e yükselirken; Torbalı’da ise bu oran yüzde 8,9’a kadar geriledi. TTO Başkanı Olgun, mesleki eğitim ve vasıflı eleman sorunun giderilmesi halinde işsizliğin tarihe karışacağını söyledi

 

TÜİK, 2015 işsizlik rakamlarını önceki gün açıkladı. Türkiye genelinde işsizlik artarken, İzmir bu oranda başı çeken iller arasında yer aldı. İzmir’de işsizlik yüzde 15’lere yükselirken, Torbalı ise rakam yüzde 8,9’a geriledi. Dünya çapında üretim yapan sanayi tesislerine sahip Torbalı, ödediği vergi ve gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’nin lokomotifi arasına girmeyi başarmıştı. Bünyesinde 800 fabrika bulunduran Torbalı’da işsizlik rakamı iyice geriledi. Tüm kurumların işsizliği yenmek ve yeni girişimciler oluşturmak için gerçekleştirdiği çalışma meyvesini verdi. İşsizlik rakamları ile ilgili değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun “İlçede mesleki eğitim yatırımları çok az. 80’li yıllardan kalma binalar ve 1960 model teknoloji ile mesleki eğitim veriliyor. Yeni mesleki yatırımlar gelir ve fabrikaların liseden itibaren mesleki eğitim yapmasının önü açılırsa ilçede işsizlik diye bir şey kalmaz” dedi.

55 BİN SİGORTALI ÇALIŞIYOR

Sanayi ve tarım alanında gelişen ve Türkiye kurumlar vergisi sıralaması beşincisi Torbalı’da 42 bin sigortalı işçi, 13 bin de Bağ-Kur’lu çalışan bulunuyor. Dünya çapında üretimi ile;  Ortadoğu, Afrika ülkeleri, Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere 150 ülkeye 26 farklı sektörde ihracat yapan ilçe, çevre il ve ilçedeki işsizlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşma merkezi konumunda. İlçedeki kurumlar, işsizliği bitirmek için el birliği ile mücadele ediyor. İŞKUR, 20 danışmanıyla işsizleri işverenle buluştururken, Torbalı Belediyesi iş arayan vatandaşlar için bünyesinde büro kurdu. Torbalı Ticaret Odası UMEM kapsamında yüzlerce kişiyi meslek sahibi yaparken, Halk Eğitim Merkezi açtığı kurslarla mesleksiz vatandaşların kalifiye eleman olmasını sağladı. 800 fabrikanın yer aldığı ilçe, yeni yatırımlara da ev sahipliği yapıyor. Tütün, makine imalat sanayi, mermer, inşaat, tarıma dayalı sanayi, mobilya, kimya sanayi ve yazlık-kışlık sebze ile çok önemli bir üretim merkezi olan Torbalı ülke ekonomisine önemli katkılar sunuyor.

“İZMİR’E MODEL OLURUZ”

İzmir’de 264 bin kişi geçen yıl iş ararken, bu rakam Torbalı’da sadece 14 binde kaldı. Tarım ve sanayi kenti Torbalı’nın işsizlik rakamlarının sevindirici olduğunu ifade eden Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun: “İzmir son 5 yılın en yüksek oranını yaşadı. Bizde ise bu oran son yılların en düşük seviyesinde yer alıyor. Aslında Torbalı olarak İzmir’in istihdam yükünü çeken bir ilçeyiz. Ama ilçemizin işsizlik rakamlarını her yıl geriye gidiyor. Kurumların yaptığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Hedefimiz 2016’da bu rakamı yüzde 5 seviyesine çekmek, bunu başarabiliriz. Ayrancılar ve Yazıbaşı bölgelerinin sanayi imarı sorunun sona ermesi ve OSB’lerin faaliyete geçmesiyle birlikte Torbalı’da işsizlik bitecek. En önemli sorun ise mesleksizlik. Bunun için mesleki eğitim yatırımlarının artması ve fabrikaların mesleki eğitim yapmasının önünün açacak düzenlemelere ihtiyaç var. Ekonomide üretim, inşaat ve tarım bir arada yürüyor. Başarının sırrı burada yatıyor. Bu yönümüzle İzmir’e model olabiliriz” dedi.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web