Büyük Torbalı

Torbali-Tepeköy hatti onay bekliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali-Tepeköy hatti onay bekliyor
193 Görüntüleme
17 Ocak 2011 - 22:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TCDD 3. Bölge Müdürü Eris, onayin ardindan Cumaovasi ile Tepeköy arasinda kalan 35 kilometrelik ilave hattin yapimi için ihaleye çikilacagini açikladi

IZMIR Büyüksehir Belediyesi’nin TCDD ile ortaklasa yapimini sürdürdügü 80 kilometrelik Aliaga Menderes Hizli Tren Projesi’nde çalismalar son asamaya gelirken, hattin TorbaliTepeköy’e kadar uzatilmasi için çalisma baslatildi. Uzatma islemini, hattin isletmesini yüzde 50’ser hisseyle Izmir Büyüksehir Belediyesi ve TCDD ortakliginda kurulan IZBAN sirketi takip edecek. Aliaga ile Cumaovasi arasindaki 80 kilometrelik hatti 115 kilometreye çikaracak olan yeni projenin yapimi için gerekli protokol, geçtigimiz aylarda taraflar arasinda imzalandi. Söz konusu protokol, Ankara’daki Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) gönderildi. TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eris, YPK onayinin ardindan Cumaovasi ile Tepeköy arasinda kalan 35 kilometrelik ilave hattin yapimi için ihaleye çikilacagini duyurdu.

5 ISTASYON OLACAK

TARAFLARIN mutabakata varmasinin ardindan geçtigimiz aylarda hazirlanan protokole imza atan TCDD ve Izmir Büyüksehir Belediyesi AliagaMenderes projesinde oldugu gibi, 35 kilometrelik ilave hat için de görev dagilimi yapti. 35 kilometrelik ilave hatta demiryolu dösenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon isleri TCDD tarafindan yapilacak. Büyüksehir Belediyesi de 35 kilometrelik hat üzerinde yer alacak olan 5 istasyonun yapimini üstlenecek. Büyüksehir hemzemin geçitleri kapatarak karayolu alt üst geçitleri ile yaya alt üst geçitlerini de yapacak.
Hat, IZBAN Sirketi tarafindan isletilecek. 80 kilometrelik hatta 35 kilometrelik ilave hattin da eklenmesi ile Aliaga’dan trene binen yolcu kentin kuzeyinden güneyindeki en uç noktaya 115 kilometre kat ederek ulasabilecek. YPK onayi ve ihalelerin yapilmasinin ardindan hattin yapiminin 18 ayda tamamlanmasi planlaniyor.

YOLCULUK 25 DAKIKA SURECEK

CUMAOVASI’NDAN Torbali Tepeköy’e kadar uzatilacak olan banliyö sisteminde 5 adet istasyon ile 7 adet karayolu altüst geçidi yapilmasi hedefleniyor. Buna göre Cumaovasi Istasyonu’ndan sonra Tekeli, Pancar, Torbali ve Tepeköy’de istasyon yapilacak. Tepeköy, Torbali, Pancar ve Tekeli’ye birer tane, hattin uygun görülen noktalarinda da tarla geçisleri için 3 tane karayolu altüst geçidi yapilacak. Cumaovasi’ndan Torbali’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafindan çift hatta çikarilacak. Selçuk, Bayindir, Tire ve Ödemis’ten Izmir’e gelecek yolcular, Torbali’dan itibaren Izmir merkezi ve Aliaga’ya kadar rayli sistem ile yolculuk yapabilecek. Torbali Tepeköy’den Cumaovasi’na kadar olan yaklasik 35 kilometrelik mesafenin 2526 dakikada katedilmesi öngörülüyor. AliagaMenderes Banliyö Sistemi ile Cumaovasi’ndan Halkapinar’a kadar 30, Halkapinar’dan Aliaga’ya kadar ise 60 dakikada yolculuk yapiliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web