Torbalı’yı renklendiren kadın Reina anlattı

3.085 Görüntüleme

Torbalı’yı renklendiren kadın Reina anlattı

Avrupa’nın birçok sokağını renklendiren grafiti sanatı uzun zamandır Türkiye’de de sergilenmeye başlandı. Büyükşehirlerin arka sokaklarında başlayan duvarları renklendirme sanatı Torbalı’nın çeşitli mahallelerinde de vatandaşların karşısına çıkmaya başladı. Torbalı ve Türkiye genelin de tanınan; ilçenin çeşitli mahallelerinde çalışmalarına şahit olabileceğiniz; Reina lakabıyla sanatını icra eden grafiti sanatçısı Sedef Dumrul, “Genellikle bu işin illegal yönünden dolayı kimse gerçek ismiyle graffiti yapmaz” ifadelerini kullandı. Dumrul, “Grafiti yapmaya başlayan kişiler öncelikli olarak takma isim arayışına girerler, sonra kendinizle uyumlu olduğunu düşündüğünüz, hoşunuza giden harfleri bir araya getirirsiniz. Reina’nın kelime anlamı İspanyolca ‘kraliçe’ demek. Kişisel yapı olarak güçlü bir insanım, kendimle özdeşleştiği için bu takma adı seçtim” şeklinde konuştu.

“İNSANLAR GRAFFİTİYİ OKUYAMIYOR”

Dumrul, “İçimdeki enerjiyi bir şekilde kullanmam gerekiyordu. Otoparklarda, trenlerde, kuytu köşe ve sokaklarda gördüğüm yazılar ilgimi çekti. Ben de grafitiyi yapmaya başladım. Çalışma yapmadan önce yapılacak zemine daha önceden gidip bakarım. Çeşitli açılardan fotoğraflar çekerim ve kafamda daha önceden tasarladığım düşüncenin taslağını kâğıt üzerinde yaparım. Gerekli boya malzemelerini de karşıladıktan sonra hayallerinizi yansıtabileceğiniz bir kutu sprey ve kocaman bir duvar sizi bekliyor. Ona iyi bir biçimde hükmedebilmek de tabii ki grafiti yapan kişinin becerisi ve maharetine kalıyor. Bu işe sokaklara sadece yazı yazarak değil de, insanların gözüne hoş görünen çeşitli resimler çizmeye karar vererek başladım. Halkımız yazıdan anlayamıyor; çünkü okunması zor olan şeyler yazıyoruz. İnsanların kafası karışıyor ama yanındaki resmi görünce yumuşuyorlar. Öncelikle gerçekçi karakter yapabilmeniz için resim çizmekten daha ötesi gerekebilir. Teknik bilgilerinizin ileri düzeyde olması ve maddenin özündeki rengin ne olduğunu keşfedebilmeniz gerekli” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARA HOŞ GÖRÜNEN LEGAL DUVARLARI TERCİH EDİYORUM”

İzinli duvarlar yazarlarının çoğu zaman pek tatmin etmediğini dile getiren Dumrul, “İşin içine yakalanma korkusu ve adrenalin girince, grafitinin ayrı bir zevki oluyor. Bunu da illegal boyayarak yaşayabilirsiniz. Ben çevreyi kirleten işlerden çok, insanlara hoş görünen legal duvarları tercih ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.