Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

ULAN TORBALI

Oğlan sözcüğünün kısaltılmış şeklidir. ‘Lan’ olarak da kullanılır. Başına bazen ‘kes’ ya da ‘hadi’ tarzında tahrik edici kelimeler de alabilir. Bazı durumlarda cümle içlerinde de kullanılır. Ulan bu da yapılır mı? Ulan bas git, en meşhur repliklerdendir. Genelde 70’li yıllarına Anadolu köylerinde daha yaygın kullanılmakla beraber günümüzde az gelişmiş ilçelerin belediye meclis toplantılarında da kullanılmaya başlanmıştır

13 Ocak 2021 - 15:10 'de eklendi ve 526 kez görüntülendi. A+A-

ULAN TORBALI

Oğlan sözcüğünün kısaltılmış şeklidir. ‘Lan’ olarak da kullanılır. Başına bazen ‘kes’ ya da ‘hadi’ tarzında tahrik edici kelimeler de alabilir. Bazı durumlarda cümle içlerinde de kullanılır. Ulan bu da yapılır mı? Ulan bas git, en meşhur repliklerdendir. Genelde 70’li yıllarına Anadolu köylerinde daha yaygın kullanılmakla beraber günümüzde az gelişmiş ilçelerin belediye meclis toplantılarında da kullanılmaya başlanmıştır. 200 binlik ilçenin kasaba siyaseti zihniyeti ile nasıl yönetildiğinin en belirgin göstergesidir. On gün gecikme ile ‘Yılın Lafı’ ödülünü kaçırmıştır.
Sene başından beri başlıklarla oynayan ben aslında bir veda yazısı arayışında idim. ‘Majörler tükendi, minörlere yolculuk’ başlığımın altını doldurmayı planlarken ödüllü muhabirin köşe yazısı yazma çabası ile kaleme aldığı faciayı okudum. Emek verilmiş bir yazıya facia demekten hicap duyuyorum ama yazının ısmarlama yazdırılmış olduğu bariz ortada.
Tartışmanın fitilinin ocak ayı meclis toplantısında ateşlendiğini biliyorsunuz. Olayı ilk duyduğumda Akp’ye yakın bir isim bana ‘Abi Özgür Çağlar’ın İsmail Uygur’a verdiği ayarın ses kaydını dinlemek ister misin?’ dedi. Teşekkür ederim, istemiyorum dedim. Özgür Çağlar fun club kurun orda bol bol dinleyin tavsiyesinde bulundum. İlçe ve ülke olarak normalleşmeye çalıştığımız şu günlerde seviye daha ne kadar düşecek diye beklerken, önce Akp İlçe Başkanının talihsiz açıklaması, arkasından da belediye yayın organının muhabir görünümlü köşe yazarından seviyeyi yerlere seren yazı geldi. Kalemşör arkadaş mecliste kullanılan kelimeleri kabul ediyor ve 2016’daki meclis toplantısına götürüyor bizi. O toplantıda da dönemin Akp’li belediye başkanının Chp’li sözcüye kullandığı kelimeyi hatırlatıyor. Bu arada Akp’den partiyi sürekli olarak Akp olarak zikretmem bazılarını rahatsız ediyor ama yapacak bir şey yok.
Geçmiş dönemlerde vakit buldukça belediye meclis toplantılarını izlerdim. Sonra o bulduğum boş vakitlerin dahi bu toplantılarda heba edilmemesi gerektiğine inandım. Ben aslında bu belediye meclis toplantısında daha farklı bir tartışma bekliyordum. Genel iktidarın cazibesine ve şehvetine kapılan partinin ilçede yerel muhalefeti yapamayacağını belgeli olarak gördüm. Zaten ben de böyle bir performans beklemiyordum. Üstü kapalı geçiyorum, belki ileride muhalefet yapmayı düşünürsem raftan indirip kullanırım.
Genç arkadaşların hafızası bir dönem geriye giderken ben yaşım itibari ile biraz daha geriye gidebilirim. 2004-2014 döneminde de şimdiki başkan görevde idi. Malum cezasından dolayı adaylığı engellenmese belki şu anda 20. yılına doğru gidiyordu. O dönem mağdur edebiyatı yapıyordu, şimdi mağrur edebiyatı yapmakta. 1994-2004 dönemi ise ilçe için daha zor yıllardı ve Hasan Karatoklu belediye başkanı idi. Her kurtuluş şenliğinde ilçe olarak ülke basınına madara olurduk. Bir sene köpek yarışı diğer sene 15 yaşındaki kızların yarıştığı pamuk güzeli yarışması olurdu. İlçe şenlik zamanı, çaptan düşmüş üvertür şarkıcılardan geçilmiyordu. Adı üstünde şenlikti ve adı da ‘Kurtuluş Şenlikleri’ idi. Kurtulmamız on sene sürdü. 1989-1994 döneminde ise ilçe rahmetli Ertan Ünver tarafından yönetildi. Üzerinden 25-30 sene geçse de o dönemin etkinlikleri, ilçenin kazandığı kimlik hala hafızalarda. Etkinliğin adı dahi çok klastı. ‘Güz Etkinlikleri’ adı altında ilçeye her yıl edebiyatımızın çok değerli isimleri gelirdi. Aziz Nesin, Muzaffer İzgü, Abdurrahman Dilipak ilk aklıma gelenler. Etkinlikler boyunca gündüzleri paneller şiir dinletileri olur akşamları ise sanatçı konserleri izlerdik. Selda Bağcan, Suavi, Özay Gönlüm, Bediha Akartürk hatırladığım isimler.
Hazır Ertan Ünver dönemine kadar gitmişken bir konuyu dile getirmek zorundayım. Kendisi ile sohbet edip feyz almış biri olarak net şekilde söyleyebilirim ki; rahmetli isminin, kendi rızası olmadan ve popülist bir şekilde kullanılmasını asla istemezdi. Eski başkanların resimlerinin bulunduğu duvarda sadece onun resmi yoktur ve resmine karşılık gelen yerde ibret verici dilekçesi asılıdır. Bir haftada yıkılan eski binada vardı, yeni binada başkanlık katına çıkmadığım için var mı? Bilmiyorum. Bildiğim şu; Ertan Ünver yaşasaydı asla onaylamayacağı suni bir parka adamın ismini verme hadsizliği yapıldı. Acı olan; bu park geçmiş dönemin yüzüne gözüne bulaştırdığı prestij projesidir. Neyi tutsanız elinizde kalır. Gidin bakın bir ziyaretçiye iki güvenlik düşüyor. Papaz lakaplı başkanın adına bir kilise yapsanız daha az üzülürdü. Ertan Ünver başkanlığı döneminde ödenek bulup isminin verildiği gibi bir mesire alanı yapsaydı şu anda orayı yoğun olarak kullanıyor olurduk. En güzel sanatsal ve kültürel etkinlikler orada yapılırdı.
Ertan Ünver’den önce ilçede başkanlık yapmış isimler de makamının sorumluluğunu bilen ve ona göre davranan gerçek reislerdi. İbrahim Kesici, Aydın Sezer ve Haluk Alpsü isimleri hala saygıyla yad edilir. Çünkü 30-40 sene öncesinde bu coğrafya da yapılan belediye meclisi toplantılarında belediye başkanları icraatını eleştirdiği hiçbir meclis üyesine ‘hadi ulan’ dememiştir. O zaman oy sayısı düşüktü ama siyasette bu kadar ayak oyunu entrika yoktu. Kültür farkı dedikleri bu olsa gerek. Ertan Ünver nezdinde hepsini rahmetle anıyorum.
Toprağı bol olsun, ışıklar içinde uyusun…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ENDER’E VAR DA, ROJDA’YA YOK MU ? ENDER’E VAR DA, ROJDA’YA YOK MU ?

Başlıktaki hitabet biraz samimi gelmiş olabilir ama Ender beyi de Rojda hanımı da tanımıyorum. Konuya dikkat çekmek için bu başlığı kul...

YAKLAŞIYOR YAKLAŞMAKTA OLAN YAKLAŞIYOR YAKLAŞMAKTA OLAN

Dünkü yazımda geçen yıl yazmış olduğum bir yazıdaki konuya atıfta bulunmuştum. İlçe trafik sorunlarına bürokrasiye takılmadan lokal çö...

KAFAMDA DELİ SORULAR ( YENİ SEZON) KAFAMDA DELİ SORULAR ( YENİ SEZON)

Bu yazıda değişik bir yöntem uygulayacağız. Yazı önce site üzerinden sizlere ulaşacak. Hafta içi de editörün uygun gördüğü bir gün gaze...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Kaplancık, yüksek internet hızına kavuştu Kaplancık, yüksek interne...

Torbalı’nın merkeze en uzak mahallelerinden olan Kaplancık’a...

DERİNLİĞİ YAKLAŞIK BİR METRE DERİNLİĞİ YAKLAŞIK BİR ME...

Cumhuriyet Mahallesi’nde kilit taşlarının olduğu sokaklarda ...

Rekor yardım! Rekor yardım!

Torbalı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı t...

SELMAN GÜNAYDIN’DAN UYGUR’A TEPKİ! SELMAN GÜNAYDIN’DAN...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın, Torbalı Beled...

Şırnak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü inşaat malzemeleri satın alacak Şırnak Belediyesi Fen İşl...

Şırnak Belediyesi inşaat malzemesi satın alıyor...

Erzurum Belediyesi dükkan kiralıyor Erzurum Belediyesi dükkan...

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı taşınmazlarını 10(On)...

Edirne Belediyesi, boya satın alıyor Edirne Belediyesi, boya s...

Edirne Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yol ç...

100 KURS AÇILDI 100 KURS AÇILDI

Koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan kurslarda yeniden e...

Doğalgaz çalışması  çileye döndü Doğalgaz çalışması çiley...

Ayrancılar Mahallesi’nde yapılan doğalgaz çalışması sonrasın...

Tek yön olan iki sokakta polis denetimi Tek yön olan iki sokakta ...

Geçtiğimiz aylarda tek yöne çevrilen Ağalar Caddesi ve Gümüş...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım