REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vatandaş ne düşünüyor?

İZBAN grevi Salı günü akşam saatlerinde yapılan görüşmenin ardından sona erdi. 8 Kasım tarihinde başlayan grev işveren ve işçiler arasında sağlanan uzlaşma sonrası sona erdi. Bu süreçte İZBAN çalışanlarına destek olan da tepki koyan da oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vatandaş ne düşünüyor?
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
117 Görüntüleme
17 Kasım 2016 - 8:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol görüşlü olmalarına rağmen sırf İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sahip çıkmak adına grev yapan işçilere ateş püskürenleri gördük. Yaptıkları işe göre aldıkları ücretin az olduğunu düşünen işçiler greve gitme kararı aldı. 1 hafta süren grev sonucu birçok insan mağdur oldu ve İZBAN şirketi büyük bir zarara uğradı. Her şeyde olduğu gibi bu iş de siyasete döndü. Sonunda yapılan görüşmeler tatlıya bağlandı ve seferler dün sabahtan itibaren yeniden başladı. Çalışanlar haklarını aldı. İZBAN çalışanlarının yaptığı grev nedeniyle birçok kişinin mağdur olduğunu yazmıştık. Torbalı’da ikamet eden emekli öğretmen Sevdiye Saygıner beni arayıp İZBAN’ın kendilerine zarar verdiğini ve bu nedenle İZBAN’ı hiç istemediğini dile getirdi. Geçtiğimiz gün yazdığım yazıdan sonra telefona sarılan emekli öğretmenimiz Saygıner ile yaptığımız görüşmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum, “İZBAN’ı hizmete açıp İzmir’e zarar verdiler. Bizden kesilen vergiler ile yapılan bu hizmet bize eziyet oldu. Torbalı başta olmak üzere İzmir’in birçok ilçesi ikiye bölündü. Hattın hizmete açılması ile birlikte Sarnıç’a sefer yapan ESHOT’lar iptal edildi. Benim 2 engelli çocuğum var İZBAN ile işe gitmeye başladılar. Ancak İZBAN sık sık geç kaldığı için çocuklarım işten çıkartıldı. İZBAN sayesinde iki engelli çocuğum işsiz kaldı. ESHOT ile uzun süre iş gitti ve bugüne kadar hiç geç kalmamıştı. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar İZBAN çalışanlarını mağdur etmemiştir.” Evet, Sevdiye Saygıner de böyle düşünüyor. Onun da görüşlerine de yer vermek istedim. Tabi sadece bir kişinin görüşü. Aynı şekilde binlerce kişi de İZBAN’ın çok faydalı olduğunu düşünüyor. Çünkü gerçekten, hızlı ve konforlu bir ulaşım. Dileğimiz bundan sonra yoluna kesintisiz devam etmesi.

YOL ASFALTLANDI

İtfaiye Caddesi’nde geçtiğimiz haftalarda yapılan kazı çalışmasının ardından bozulan yol Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından asfaltlandı. Elektrik almak için yolu kazmak zorunda kalan inşaat firması bölgedeki esnafın mağdur olmaması için elinden geleni yaptı. Her gün kazılan yolu sulayan inşaat firması yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi görevlilerini de işi hızlandırması konusunda uyarılarda bulundu. 30 ilçede asfalt yama işini yapan ve Torbalı’daki bu çalışma için de gün veren Büyükşehir, önceki gün yola asfalt atarak sorunu ortadan kaldırdı. Bölgede faaliyet gösteren esnaflar da rahat bir nefes aldı. İnşaat firması yetkilileri de sorunun ortadan kalmasından dolayı rahatladı.

SOĞUK HAVA HAYATI ZORLAŞTIRIYOR

Yaz ve sonbahar bitti soğuk günler başladı. Çevredeki illere ve ilçeye yakın yüksek noktalara kar yağışı başladı. Bu nedenle Torbalı’da da hava soğumaya başladı. Gece 0 dereceye kadar düşen hava hayatı zorlaştırmaya başladı. Yazın odun-kömür sorunu yokken havaların soğuması ile birlikte vatandaşların yakacak ihtiyacı ortaya çıktı. Maddi durumu yerinde olmayanlar için yakacak oldukça büyük sıkıntılara neden oluyor. Birçoğumuz dışarıdaki soğuk havaya rağmen sıcak yuvalarında otururken dışarıda kalmak zorunda olanlar ise soğuktan donuyor. Bu kış günlerinde maddi durumu yerinde olmadığı için barakada ve çadırda kalanlara, odunu kömürü olmadığı için evinde soğukta oturanlara yardımcı olmamız gerekiyor. Torbalı Belediyesi ve Torbalı Kaymakamlığı geçtiğimiz günlerde ilçe genelindeki ihtiyaç sahiplerine kömür yardımında bulunmuştu. Çevremizde soğukta yaşamak zorunda olanları gözetlemeliyiz. Elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı daha da düşecek. Allah soğukta kalanlara yardımcı olsun.

ALT GEÇİTTE ÖNLEM ŞART

Torbalı Belediyesi tarafından Kapalı Pazaryerinin hemen yanına yapılan alt geçit vatandaşın imdadına yetişiyor. İZBAN hattının ikiye böldüğü ilçede Muratbey ve Tepeköy mahallelerini bu alt geçit birleştiriyor. Karşıdan karşıya geçmek isteyen insanlar alt geçit yapılmadan önce sadece kaymakamlık yanındaki üst geçitten geçmek zorunda kalıyordu. Torbalı Belediyesi bir çözüm bulup buraya alt geçit inşa etti. Hattın açık olmasından dolayı oldukça zor bir şekilde tamamlanan alt geçit Torbalılılar tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kolay bir şekilde geçişin sağlandığı alt geçitte vatandaştan çok bisiklet ve motosiklet burayı kullanıyor. Asılan uyarı levhalarına rağmen burayı kullanan motosikletler ve bisikletler tehlikeye yaratıyor. Özellikle Perşembe günleri buradan ellerinde pazar arabaları ve poşetler ile binlerce kişi geçiş yapıyor. Tam o kalabalığın ortasında üst geçide motosikletli dalıyor ve sanki anayolda gider gibi hızlı bir şekilde insanların içinden geçiyor. Motosikletliler biraz ilerideki hemzemin geçidi kullanıp gidecekleri yere gidebilirler. Bisikletliler de alt geçitten geçerken bisikletlerinden inip ellerinden taşırsa bir sorun yaşanmaz. Ancak motosikletlilerin bu alana girmemesi için en kısa zaman içinde bir çalışma yapılmalı. Bence kamera sistemi kurulmalı ve buradan geçen motosiklet sürücüleri tespit edilmeli. Cezai işlem uygulanmalı. Motosikletlilerin buraya girmemesi için belediye yetkililerinin bir çözüm bulması gerekiyor. Kapan mı kurulur, demir bariyer mi yapılır bilmem ama çözüm bulunmazsa şu haberi görebiliriz ‘Alt geçitte motosiklete çarpıldı’. İZBAN tehlikesinden kurtulmak için alt geçidi kullanan vatandaşlar bu kez trafiğin vızır vızır işlediği alt geçidi kullanmak zorunda kalıyor. Bu görüntüye herhalde dünyanın hiçbir yerinde rastlanılmaz. Alt geçitte vatandaşların yanından motosiklet geçiyor. Motosikletlilerin biraz duyarlı olması lazım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web