REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni yil hedefleri

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yeni yil hedefleri
316 Görüntüleme
03 Ocak 2010 - 23:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2010 yilina girdik. Yeni yil demek, yeni umutlar demektir. 2009 yili seçim yili olmasi sebebi ile ilçenin önceligi hizmet ve yatirimlar-dan ziyade kisisel ve siyasi sürtüsmelere sahne oldu. büyük bir zaman kaybi yasandi. Ama yeni yila dair ümitliyiz.
Simdiden bir plan dâhilinde 2010 yilinda ilçe-mize kazandirilabilecek hizmetlerin listesini yapmamiz gerekiyor.
Birinci önceligimiz hastane olmali. Saglik ve egitim her seyin basinda gelir.
Mevcut hastanemizin ne sartlarda hizmet verdigi herkesin malumu, detaylara girmeye gerek yok. Alternatifler üzerinde kavga edecek lüksümüz yok. Ister Saglik Meslek Lisesi’nin arkasindaki arsaya, ister Çaybasi’ndaki belediye arazisine, isterse de Orman Fidanligi’nin arazisine yapilsin. Her 3 yer de birbirinden kiymetli. Enerjimizi yer kavgasi ile tüketmemeliyiz.
Hastaneden sonra diger önceliklerimiz Kültür Sarayi ve Huzurevi olmali. Belediye tarafin-dan Kültür Sarayi’nin 2009 yilinin mart ayinda teslim edilecegi açiklandi. Ama bu tarihin üze-rinden neredeyse 1 yil geçmesine ragmen kaba insaat hâlâ devam ediyor.
Hizli Tren konusunda 6–7 yildir yogun bir lobi çalismasi yapiliyor. Izmir’de Metro konusunda yasanan sikintilar ilçemize de sirayet ediyor. Mevcut hattin yapimi bitirilemedigi için Cu-maovasi’na kadar gelen hattin ilçemize kadar uzatilmasi sürekli erteleniyor. Ama Metro hat-tinin bitirilmesi için Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin kararli oldugunu görüyoruz. Yarim kalan hat tamamlandiktan sonra Torba-li’ya kadar uzatilmasi için 2010 da var gücü-müz ile çalismalara devam etmemiz gerekiyor.
Ayni sekilde Huzurevi de neredeyse çürümeye birakilmis durumda. 3 yildir bir tek çivi çakil-madi. Huzurevi Yaptirma Dernegi ve Torbali Belediyesi’nin baslattigi çalismalar yarim ka-lirsa bu esere yazik olur.
Ilçenin lise ihtiyaci için hiçbir çalisma yapilmi-yor. Okullarimizdaki dersliklerin durumu orta-da, tek tek yazmaya gerek yok. Egitim kalitesi açisindan lise egitimi çok önemli.
Alpkent’te temeli atilan bina 1 yil içerisinde biter. Kiz Meslek ve liseye ek bina için müjde almistik. Ama bunu takip etmek gerekiyor. Bu çalismalarin yatirim programinda olmasi her seyin bittigi manasina gelmez. Baska bir ilçe bizden daha aceleci davranir, yatirimlar oralara dogru kayar.
Ayni sekilde son dönemde Atatürk Mahalle-si’nde ilkokul eksigi oldugunu gördük. Bu ma-hallenin egitim kalitesi ilçenin genelini etkile-yecektir. Atatürk Mahallesi’ne önem verilmesi gerekiyor.
Ayni sekilde büyük bir sanayi kenti haline ge-len Torbali’nin kesinlikle mesleki egitim üssü haline gelmesi gerekiyor. EML’deki uygulama siniflari ve imkânsizliklar ortada. Ayrica mo-bilya bölümü açilmasi konusunda çalisma ya-pilmasi gerekiyor. Merinos, Alfemo, Isbir gibi mobilya fabrikalarinin ara elaman ihtiyacini il-çeden temin edebilmesi için vasifli ögrenci ye-tistirmemiz gerekiyor. Meslek Lisesi memleket meselesidir. Ama bu konu Torbali için yasam-sal bir öneme haiz.
Dere islahi için geçtigimiz dönemde olumlu bir hava vardi. Yeralti sularimiz hâlâ kirlenmeye devam ediyor. Bu konuda yapilan ciddi bir çalisma yok. Büyüksehir Belediyesi’nin yaptigi ATIKSU Artima Tesisleri bir bir faaliyete ge-çiyor ama onun öncesinde kirleteni kirleteme-den önce cezalandirmak, tespit edip yaptirim uygulamak gerekiyor. Kirleten kirlettigi ile kalmamali.
Ayrancilar, Çaybasi, Subasi, Pancar, Kara-kuyu ve Yazibasi beldeleri kapandi. Peki, bu beldelerimiz su an gerekli ilgiyi görebiliyor mu? Bu semtlerdeki ihtiyaçlarin tespiti yapildi mi?
Bunlar ilçemizin belli basli eksiklikleri. Torbali 2010 da tüm bu isleri yapmayi basarirsa kârli bir yil geçirmis olur. Aksi takdirde diger yillar-da oldugu gibi zararli bir yili geride birakiriz. Yönetim organlari bir vücut gibi olursa saat gi-bi tikir tikir çalisir. Ama herkes bildigini okur, birbirinin paçasindan asagi çekerse bir yere va-ramayiz. Yapilacak çalismalar ortak irade, ekip çalismasi ve iyi niyet içerisinde gerçeklesirse herkes sahip çikar. Ama herkes kendisini ön plana alip geri kalanlari yok sayarsa çalisma yapilsa da halk tarafindan sahip çikilmaz.
Bu haftalik bu kadar, saglicakla kalin…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web