REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ejder Candan uyardı; “Zeytinyağında fiyat oyunu…”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ejder Candan uyardı; “Zeytinyağında fiyat oyunu…”
848 Görüntüleme
07 Mart 2016 - 23:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytinyağı fiyatları, TARİŞ alımı tamamlayınca 17 liradan 11 liraya düştü. Fiyatların bir anda tepetaklak olmasına tepki gösteren Ejder Candan, ‘Firmaların oyununa gelmeyin. Zeytinyağınızı ucuza satmayın’ uyarısında bulundu.

SAHİP olduğu yaklaşık 2 milyon zeytin ağacı ile Türkiye’nin bu alanda önemli merkezlerinden Torbalı’da, yeni sezon için hazırlıklar da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl verimin düşük olmasına rağmen fiyatların yüksek olması zeytin üreticisini memnun etmişti. Daha birkaç ay öncesine kadar üreticiden litresi 17 liraya alınan zeytinyağı, 25-30 liraya da marketlerde satılıyordu. TARİŞ Zeytinyağı Kooperatifi, zeytinyağı alımlarında kotayı doldurup alımları durdurunca, uyanık firmalar hemen fiyatı aşağı çekti. Litresi 17 lira olan zeytinyağı şimdilerde 11 liraya kadar düştü. TARİŞ Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Ejder Candan, “Üretici arkadaşlarımız, firmaların bu tuzağına düşmesin. Fiyatlar ne oldu da bir anda bu kadar düştü. Kimse elindeki zeytinyağını satmasın. Fiyatlar mutlaka yükselecektir” dedi.

5 MİLYON LİTRELİK REKOLTE

Torbalı ovasının en geniş alanda yetiştirilen ürünü olan zeytin, aynı zamanda da güçlü bir endüstriyel ürün. Ovada 80 bin dekarlık alanda 1200 üretici tarafından 2 milyon ağaçtan her yıl elde edilen on binlerce ton zeytini işleyen 30’a yakın fabrika bulunuyor. 20 yıl öncesine kadar ilçede sadece köylünün geçim kaynağı olan zeytincilik, artık büyük bir sektör haline geldi. Zeytin üretimiyle Türkiye’de ilk 5 sırada yer alan Torbalı’da her yıl ortalama 5 milyon litre zeytinyağı elde ediliyor. Ovada Gemlik, Edremit, Ayvalık, Domat ve Memeli gibi zeytin çeşitlerinin üretimi gerçekleştiriliyor. Zeytin üretimi bakımından oldukça verimli topraklara sahip Torbalı Ovası’nda zeytin, yaygın olarak Ahmetli, Taşkesik, Saipler Karakuyu, Yeniköy, Dağtekke başta olmak üzere kırsal ve dağlık bölgelerde yetiştiriliyor. Türkiye’nin hatta dünyanın en kaliteli zeytinyağlarına sahip bölgelerinin başında gelen Torbalı’da yeni sezon zeytin hasadı için hazırlıklar devam ediyor.

PİYASADA ZEYTİNYAĞI YOK

TARİŞ Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Ejder Candan, dünya çapındaki iklim değişikliği nedeniyle yalnızca Türkiye’de değil, İspanya, İtalya, Tunus, Suriye ve Fas gibi birçok zeytinyağı üreticisi ülkede de sıkıntı yaşandığını söyledi. Zeytin ağaçlarında verimin azaldığına işaret eden Candan, buna bağlı olarak zeytinyağı üretiminin azaldığını, fiyatların da arttığını söyledi. Candan, “Yalnızca Türkiye’de değil, dünya çapında zeytinle ilgili iklime bağlı bir sıkıntı var. Mesela Torbalı’dan örnek vermek gerekirse ağaç sayısındaki verimde korkunç bir düşüş yaşandı. Biz dolu mahsullerde on binlerce ton zeytinyağı çıkaran bir bölgeyiz. Ancak geçtiğimiz hasat döneminde rakamlar çok düşüktü. Bu tamamıyla iklimsel bir etki. Buna bağlı olarak fiyatlar yükseldi. Piyasada zeytinyağı olmadığı için litre fiyatı 17 liraya kadar çıktı” dedi.

ARZ TALEBİ KARŞILAMIYOR

Ejder Candan,  TARİŞ Zeytinyağı Kooperatifi olarak yağ alımlarını durduklarını söyledi. Kooperatif olarak belirlenen kotaya ulaştıklarını söyleyen Candan: “Bu yüzden alımları sonlandırdık. Bugüne kadar 16-17 liradan yağ alımı yaparken, biz piyasadan çekilince fiyatlar bir anda 11 liraya kadar düştü. Bu tamamen zeytinyağı firmalarının bir oyunudur. Üretici buna alet olmasın. Zeytinyağını yok pahasına firmalara satmasın. Piyasaya bilmediğimiz bir yerden zeytinyağı mı geldi? Zaten arz talebi karşılamıyor. Böyle bir ortamda fiyatlar nasıl düşer? Kimse bu duruma kanmasın. Üretici ürünü gerekirse satmasın” diye konuştu.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web