Büyük Torbalı

10 yılda 3963, son 3 yılda 3396 inşaat ruhsatı verildi

TORBALI’DA inşaat sayısında artış, hem rakamlarla hem de ilçedeki yapılaşma ile kendini gösterirken, Torbalı Belediyesi’nin açıkladığı ruhsat rakamları yeni konut sayısındaki yükselişin ne kadar fazla olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
10 yılda 3963, son 3 yılda 3396 inşaat ruhsatı verildi
174 Görüntüleme
27 Şubat 2017 - 14:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Açıklanan rakamlara göre 2004/2013 yılları arasında ilçede toplam 3963 inşaat ruhsatı kesilmişken, 2014 yılında 1096, 2015 yılında 1038, 2016 yılında 1262 olmak üzere toplam 3396 inşaata ruhsat kesildiği görülüyor. Bu da 2017 yılında Torbalı’da yüzlerce yeni konutun inşa edileceğini gösteriyor.

İMAR VERİLERİ AÇIKLANDI
Önceki gün 3 yıllık proje değerlendirmesi yapan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in basın ile paylaştığı rakamlar arasında en dikkat çekici olanlardan biri İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün verileri idi. İmar Servisi’nin kayıtlarında Torbalı’daki gelişim ve inşat sayısındaki gözle görülür artış dikkat çekiyor. İmar Servisi’nin son 3 yıllık çalışma programına göre merkez 11 mahallenin halihazır haritasını ile zemin etütlerinin yapıldığı, merkez 11 mahallenin 1/5000 planlarının bitmek üzere olduğu görülüyor. Verilen bilgilere göre, Pamukyazı, Özbey ve Pancar Mahallesinin imar planları ile Yazıbaşı 2. etap imar planının yapıldığı görülüyor. Verilen bilgiler arasında en dikkat çekici olan ise son 3 yılda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 3396 inşaata ruhsat kesilmiş olması.

MAHALLELER BİRLEŞTİ
Torbalı’nın yerleşimi son yıllarda Özbey, Torbalı Mahallesi, Muratbey Mahallelerinin boş alanlarına yayılmış durumda. Öyle ki inşaat sayısındaki artış ile birlikte mahalleler arasındaki mesafe de kapandı. Tepeköy Mahallesi, Ertuğrul Mahallesi, Sadık İleri Bulvarı, Torbalı Caddesi, Torbalı Mahallesi gelişim merkezi oldu. Bu bölgeler, yeni konutların adresi haline geldi. Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu’nun olduğu alandaki konutların sayısı 5 yılda yüzde 200 oranında artarken, yerleşim alanı Özbey Mahallesi’ne doğru ilerlemeye başladı. Yerleşim alanının yayılmasıyla Atatürk Mahallesi, Karşıyaka ve Çaybaşı Mahallesi arasındaki sınır da kalktı. Bu üç mahallenin evleri artık bitişik bir halde. Bu üç mahalledeki hane sayısı 4 bini geçti. Merkezdeki gelişimin yanı sıra Ayrancılar’da da son dönemde gözle görülür bir gelişim söz konusu. Bölgede birbiri ardında yeni konutlar yükseliyor.

APARTMAN İLÇE OLDUK
Ruhsatı kesilen her yeni inşaat ilçenin çehresinin değişmesine atılan harç oluyor. Sınırlarını aşan Torbalı’da yeni imar alanları bir bir dolarken bir yandan da eski evler yıkılıp yerine lüks daireler inşa ediliyor. Son dönemde özellikle Muratbey ve Ertuğrul Mahallesi’ndeki eski evlerin bir bir yıkıldığı görülüyor. Tepeköy’ün eski dokusunun değişmeye başladığı inşaatlaşma ile birlikte yeni bir kent görünümü oluşmaya başladı. Torbalı, raylı sistemin sağladığı ulaşım kolaylığı, otoyol bağlantısı, organize sanayi bölgesi, tarım alanları, havalimanına 30 dakika mesafesi ile cazibe merkezi olmaya devam ederken buna bağlı olarak konut talebi de gün geçtikçe artıyor. Kazılan her yeni inşaat, daha temel aşamasındayken daireler satılmaya başlanıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web