Büyük Torbalı

300 kişi ile sınav hedefi

MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü tarafından Torbalı Ticaret Odası’nda, 40 meslek dalına, yasal düzenleme ile getirilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) Zorunluluğu’ hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. MEYBEM ilçede 300 kişilik sınav ile Türkiye rekoru hedefliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
300 kişi ile sınav hedefi
161 Görüntüleme
19 Kasım 2016 - 11:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

40 meslek dalına, yasal düzenleme ile getirilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) Zorunluluğu’ hakkındaki bilgilendirme toplantısı, Torbalı Ticaret Odası (TTO) toplantı salonunda, gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban’ın sunumunda gerçekleştirilen toplantıya, TTO üyesi işveren ve işveren temsilcileri katıldı. Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve Meclis Başkanı Erkan Aksoy’un da yer aldığı toplantıya katılım bir hayli yoğundu. 300 kişinin yer aldığı toplantıya yoğun ilgi gösterilmesini memnuniyetle karşılayan Baban, “Toplantıya gösterilen ilgi gerçekten de çok şaşırttı. Bugüne kadar yaptığımız toplantıların en kalabalığı oldu. Eğer 300 kişiyle de sınav yapılırsa, Türkiye’de bir rekor olur. Bunu Torbalı’da denemek istiyoruz” dedi.

‘AMAN SINAVLARI KAÇIRMAYIN’

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Baban’ın sunumu öncesi genel sekterlere hitaben yaptığı konuşmada, işin ciddiyeti üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Olgun, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlayacağı inancındayım. Torbalı Ticaret Odası olarak firmalarımızın mağdur olmamaları adına konu ile ilgili gerekli tanıtım ve bilgilendirmeyi yaparak, TOBB bünyesinde kurulan yetkilendirilmiş MEYBEM işbirliği ile 19 meslek dalında sınav ve belgelendirme hizmeti sunacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde kişi başına aylık 500 TL para cezası kesilmekte. Bu hususları göz önünde bulundurmalıyız. Başvurular odamız üzerinden bireysel veya kurumsal olarak yapılmakta” dedi.

ÜCRETLER İŞSİZLİK FONU’NDAN

Toplantıda, Ahmet Saygın Baban, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki 40 meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar ve ustalık belgeleri dışındaki tüm belgelerin geçerliliğini kaybettiğini ifade etti. Ayrıca, kurum tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücretlerinin tamamının, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağını belirtti. Mesleki Yeterlilik Belgesi alınmasının zorunlu olduğu meslek dalları, sınav ve belgelendirme koşulları ile faaliyetleri hakkında bilgileri de paylaşan Baban “TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan MEYBEM A.Ş, inşaat, metal, makine, otomotiv ve asansör sektörlerinde, toplam 19 dalda MYK sınav ve belgelendirme yetkisini almıştır. MEYBEM A.Ş tarafından TTO işbirliğiyle Torbalı’da gerçekleştirilecek” dedi.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web