Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan İzmir çıkışları

99 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan İzmir çıkışları

Kentte öğlen saatlerinde havayoluyla gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan cuma namazının ardından Bayraklı’ya geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada deprem konutlarının ilk teslim törenini gerçekleştirdi. Törende 596 konut ve 145 iş yeri sahibine yeni tapuları teslim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada kente hükümet tarafından yapılan yatırımları detaylandırırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimindeki yerel idareyi de sert sözlerle eleştirdi. Alsancak’taki Tekel Fabrikası’nın ise içinde kütüphane de olan bir kültür sanat merkezine dönüştürüleceğinin müjdesini veren Erdoğan, Bayraklı’da yapımı devam eden şehir hastanesinin de 2022 yılının Haziran ayında hizmete alınacağını açıkladı.

SÖZÜMÜZÜ TUTARIZ!

Kürsüye alanı dolduran AK Partililerin büyük tezahüratları eşliğinden çıkan Erdoğan, “Sözlerimin hemen başında İzmir depreminde hayatını kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyor, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Rabbim ülkemizi bu tür afetlerden muhafaza eylesin diyorum. Depremin ilk anından itibaren devlet olarak afetzedelerin yanında olduk. Sadece İzmir’in acısını paylaşmakla kaldık dertlerini çözecek adımlar da attık. Kaybettikleri canların ve yıkılan evlerinin acısını yaşayanları ilave sıkıntılara sokmadan her meselelerini çözdük. Daha önce Elazığ ve Malatya’da yıkılanların yerini daha iyisini inşa ettiysek İzmir’de de aynısı yaptık. Bayraklı’da yerinde bin 301 dükkan ve 302 dükkan, rezerv alanda 3 bin 649 konut 511 dükkan inşa etmek için hemen harekete geçtik. Bornova’daki 34 köy eviyle birlikte İzmir depreminin ardından 5 bin 74 konut ve 354 konut yapma kararı aldık. 1 yılda teslim etmeye başlama sözü verdik. Bugün sözümüzü tutuyor ve ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz. Bizler AK Partiyiz, bizler söz veririz, sözümüzü tutarız.” diye konuştu.

RİSKLİ BİNALAR İÇİN DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

Yapımı devam eden konutların da en kısa sürede sahiplerine teslim edileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da çok yakında teslim edeceğiz. Bu üç mahalledeki inşaatların yatırım tutarı 750 milyon lira, rezerv alanda ise1 buçuk milyar lira yatırım bedeli olan 3 bin 649 konut ve 51 dükkan yapıyoruz. 397 konutu yılbaşına kadar tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız. 2023 de Bayraklı ve Bergama’ya iki millet bahçesi kazandırma sözümüz var. Çalışmaları hızla sürdürüyoruz. Son 19 yılda İzmir’e sadece çevre ve şehircilik alanında 23 milyar lira yatırım, teşvik ve destek sağladık. Halen 5 milyar liralık yatırımın inşası devam ediyor. Her yıl büyük depremler yaşıyoruz. Büyük kısmı da eskiden beri bilinen fay hatları üzerinde gerçekleştiriyor. Deprem öldürmez bina öldürür. 81 ilin tamamında riskli binaları belirliyoruz ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Son 19 yılda 95 bin 650 afet konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. Son 2 yılda 38 bin 600 konutun yapım çalışmalarını başlattık. Afetlerin ne zaman yaşanacağı bilinmediği için buradan vatandaşlarımıza riskli yapılarını dönüşüme sokmaları çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR HASTANESİ İÇİN TARİH!

İzmir’e son 19 yılda yapılan yatırımların tutarının 85 milyar lira olduğunu açıklayan Erdoğan, “2 devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kurduk. 7 bin 100 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları açtık. Bayraklı Şehir Hastanesi’ni önümüzdeki yılın haziran ayında hizmete sunmuş olacağız. İzmir’in en önemli sorunu olan sel konusunda 100 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik. İzmirli çiftçilere 6 buçuk milyar lira tarımsal destek verdik. Durmak yok yola devam. İzmirli işverenlerimize toplam 13,5 milyar lira prim teşvik desteğinde bulunduk. Enerjide İzmir ve 28 ilçesine doğalgaz arzı sağladık. Biz bugüne kadar ülkemize ne söz verdiysek yaptık. İzmir’de de verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Bugün teslim ettiğimiz konutlarda sözümüzün eri olduğumuzun son örneğidir. Bu güzel manzaranın kimi kifayetsiz siyasetçiler tarafından gölgelenmesine izin vermeyeceğinize inanıyorum. Cumhuriyetin bu güzel şehri için biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız” şeklinde konuştu.

KİRLİLİĞİ TEMİZLEMEK BELEDİYENİN GÖREVİ

Konuşmasının devamında muhalefete ve yerel yönetimlere sert sözlerle yüklenen Erdoğan, şunları söyledi: Şehrin yerel yönetimlerdeki çeyrek asırlık ihmalini de içimiz acıyarak takip ediyoruz. Altyapı yetersizliği, yağan her yağmur ve yoğunlukta kendini belli ediyor. Son sel felaketinde ortaya çıkan tabloyu en iyi sizler biliyorsunuz. Bu şehri turist gibi ziyaret eden kişi acaba kendi belediye başkanlarına İzmir’in hangi derdine dermen olacak talimatı vermiştir? Belediyelerin sorumluğunda olan ve çözüm üretilmeyen hususların suçunu hükümete atma cinliği dışında yaptıkları iş yok. Seçimlerde verdikleri sözleri alt alta yazın hangilerinin ne oranda hayata geçirildiğine bakın. Size şimdiden karşılaşacağınız durumu söyleyeyim. Neredeyse sıfıra yakın vaat gerçekleştirme tablosu göreceksiniz. Amacım siyasi polemik değildir, sadece İzmir adına duyduğum samimi üzüntüyü paylaşıyorum. Hiçbir hizmet yapmadan İzmir’e kendi ideolojik saplantılarının gömleğini giydirmeye çalışanların gerçek yüzlerini artık sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Daha kendi hizmet binaları ile ilgili meseleleri çözemeyenlerin, bir vizyon ortaya koyabilmeleri zaten mümkün değil. Depremin ardından buraya geldiklerinde güvenli ev talep eden vatandaşları ‘Devlet yapsın’ diye tersleyenlerden İzmir’e hayır gelmez. İzmir Körfezi’ndeki kirliliğin önüne geçecek yatırımları yapmak yerine felaketin büyümesini seyredenler bu şehri aydınlatamaz. Kirliliği görüyorsunuz değil mi? Kimin görevi bu, belediyenin… Türkiye’de İzmir dışında hiçbir yerde kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması yapmayan bulunmuyor. Biz şehirlerimize eser ve hizmet getirirken asla ayrımcılık yapmadık…

TEKEL FABRİKESINA KÜTÜPHANE MÜJDESİ

Alsancak’taki kültür-sanat merkezi yapılması planlanan Tekel Fabrikası’na kütüphane de ekleneceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Gençlerimize müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda bir araya geldiğimizde gençlik merkezlerimizdeki kütüphanelerin 24 saat açık olacağını söylemiştim. İzmir’de bu ihtiyacı karşılayacak düzeyde şehrimizin tarihinde önemli yeri olan Tekel Fabrikası’nı içinde fabrikası ve müzesi de olan bir kültür sanat merkezine dönüştürmeyi planlıyoruz. İnşallah bu hizmeti en kısa zamanda sizlere kazandıracağız. Şehri çamur deryasından kurtaran asfalt Osman gibi bugünkü acıklı hale getirenleri de sizlerin takdirine havale ediyoruz” diyerek tamamladı.