Büyük Torbalı

Her mimarın kendine özgü bir tarzı var

İnşaat sektörünün çok hızlı olduğu Torbalı’da son yıllarda mimarlık bürosu sayısı da kat ve kat arttı. 1ay önce ilçeye yeni bir mimarlık ofisi kazandıran 3 ortak işlere hızlı başladı. Mimar Hande Büyükbilgin Nif Mimarlığı tanıttı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Her mimarın kendine özgü bir tarzı var
254 Görüntüleme
11 Şubat 2017 - 11:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 ay önce 3 ortak tarafından kurulan Nif Mimarlık, yeni projelere imza atmaya başladı. Mimar Hande Büyükbilgin, İnşaat Teknikerleri Tekin Yavuz ve Polat Öksüz tarafından kurulan Nif Mimarlık 1 aylık süreçte 5-6 proje ile anlaşma sağladı. Genç ortaklar sektöre oldukça iddialı bir giriş yaptı. Kısa sürede sisteminin oturduğunu ve yoğun bir iş temposuna başladıklarını ifade eden Mimar Hande Büyükbilgin, Nif Mimarlık’ın kuruluşunu, işleyişini ve imza atacakları projeleri Haber Müdürümüz Serkan Günbay’a anlattı.

REKABET KALİTEYİ ARTIRIR
İlçede mimarlık bürosu sayısı arttı. Bu sektörü nasıl etkiler?
Evet, son yıllarda ilçede faaliyet gösteren mimarlık ofisi sayısında artış yaşandı. Son 2,5 yılda inşaat sektörünün yoğun olması nedeniyle mimarlık ofisi sayısı artıyor. İlçe genelinde yaklaşık 15 tane mimarlık bürosu var. Torbalı’daki bu potansiyeli görüp de ilçede büro açanlar da oldu. Torbalı’da çok büyük bir pasta var. Mimarlık bürosunun artması sektöre rekabeti getiriyor. Bu da kalitenin artmasına neden oluyor. Her mimarın kendine özgü bir tarzı var. Mimarlar yaptığı projeler ile kendisini gösterme imkanı buluyor.

Torbalı’da yeni projeler yükseliyor. Bu yoğunluğu nasıl görüyorsunuz?
İzmir’de inşaat yapacak pek alan kalmadı. Büyükşehir’in trafiğinden, kalabalığından, gürültüsünden sıkılanlar daha sakin bir yerleşim yeri olan Torbalı’ya yerleşmek istiyor. Yatırım için Torbalı’ya gelenler de var. Oldukça yoğun bir şekilde ilçeye yatırım yapılıyor. Yoğunluğun daha da artacağını düşünüyorum. Torbalı’ya olan bu ilgi ev ve arsa fiyatlarının da artmasına neden oluyor.

MÜTEAHHİTLER KENDİNİ YENİLİYOR
İlçedeki mimar ve müteahhitlerin projeleri son yıllarda değişti mi?
İzmir’den ev almak için gelenler sayesinde müşteri profili değişti. Mimar ve müteahhitler de kendilerini yeniliyor. Yeni projelere imza atıyor. Son yapılan binalarda bunun örneklerini görebiliyoruz. Bir önceki projesinde eksikliği gören müteahhitler yeni projelerinde eksiklerini gidermek için çaba sarf ediyor.

Oturulacak bir bina nasıl olmalı?
Öncelikle yaşam alanlarının sağlam olması gerekiyor. Binayı konforlu ve yaşanabilir yapan şey dış görünüşü değildir. Öncelik binanın yapısal olarak sağlam olmalı. Ses ve ısı yalıtımı da çok önemli. Evin kalitesini arttıran birçok faktör var. Bina kullanışlı olmalı. Bir mimar çizeceği binanın kullanışlı olması için elinden geleni yapması lazım. Örnek vermek gerekirse 100 metre kare kutu gibi denilen bir ev öyle bir dizayn edilebilir ki ferah bir ortam olur. İyi dizayn edilmeyen 120 metre kare bir ev kullanışsız olabilir.

Yeni yapılan binalarda denetim nasıl?
Binaların taşıyıcılarının sağlam olması için çok titiz bir denetim uygulanıyor. Bakanlık da denetimlerde çok katı. Rastgele bir şantiyeye girip denetim yapılıyor. Yapılan denetimde herhangi bir eksiklik varsa cezai işlem uygulanıyor. Bu nedenle yapı denetim firmaları da işi çok sıkı tutuyor. Belediyede mimari projenin yanı sıra statik projeyi ve zemin etütlerini inceliyor. Yapılan sondajları da kontrole gidiyorlar. Bu yüzden sağlıklı ve sağlam binalar inşa ediliyor.

TECRÜBELİ BİR EKİP
Sizin ve ekip arkadaşlarının belediye tecrübesi var?
Evet, yaklaşık 2,5 yıl Torbalı Belediyesi’nde ruhsatlandırma biriminde görev yaptık. Yapı ruhsat ve proje kontrol biriminde ruhsat başvurusunda bulunan mimari projelerini inceliyorduk. Projeyi 8-9 yönetmeliğe göre değerlendirip eksik varsa onları bildiriyoruz. Proje sahipleri de problemleri giderip geri getiriyorlar. Burada yaptığımız görev de bize çok büyük tecrübe oldu. Tekin Yavuz ve Polat Öksüz ile bu tecrübemizi yapacağımız projelere de yansıyacak. Her birimizin farklı yetenekleri ve tecrübesi var.

Mimarlık günümüzün en popüler meslekleri arasında ve herkesin bu meslek hakkında az çok fikri var. İşin eğitim kısmı nasıl?
Öncelikle Mimarlık eğitimi sanat eğitimi ve temel tasarım eğitimleri ile başlar. Aslında mimarlık yapı üretmekten çok fikir ve sanat bağlamında yaşam kurgulama işi. Ayrıca üretilen yaşamın estetik özelliği de olmalı. Ama bu estetik özellik yalnızca göze hoş gelen, güzel olan değil. İyi olanın güzelliğini görmek. Eğitim süreci hızlı ve yoğun geçer. Aynı zamanda fikir karışıklığı, eleştiriler de renk katar. Dönemlik projeler ve haftalık ödevlerle sürekli bir tasarım ve üretim sürecidir mimarlık eğitimi. Kısacası mimarlık eğitimi hem çok farklı hem de çok zevkli geçer.

SERKAN GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web