REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mısır eken çiftçi sezonu mutlu kapattı

Çiftçilerin gözdesi olan mısırda hasat bir hafta sonra bitiyor Yem fabrikaları için yetiştirilen kuru mısır, 77 kuruştan alıcı buldu. Çiftçi, hasattan memnun kaldı.Çiftçilerin gözdesi olan mısırda hasat bir hafta sonra bitiyor Yem fabrikaları için yetiştirilen kuru mısır, 77 kuruştan alıcı buldu. Çiftçi, hasattan memnun kaldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mısır eken çiftçi sezonu mutlu kapattı
145 Görüntüleme
20 Eylül 2017 - 16:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI ovasında yaz sezonunun en çok ekilen ürünü konumunda olan mısırda hasat büyük oranda sona erdi. Sadece Çaybaşı bölgesinde hasat edilmeyen birkaç arazi kalırken, dün açıklanan mısır alım fiyatı da üreticiyi memnun etti.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mısır üreticilerinin mağduriyetini önlemek amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üzerinden fiyatlara müdahale kararı aldıklarını belirterek, “Mısır alım fiyatımızı bugün itibarıyla ton başına 760 lira olarak belirledik.” ifadelerini kullandı. Torbalı’da ise üretici daha yüksek fiyattan mısırını tüccara satma imkanı buluyor.  Torbalı genelinde toplam yaklaşık 60 bin dekarlık alanda mısır yetiştirilirken, bazı tarlalarda iki kere mısır mahsulü alındı. Her yıl milyonlarca lira destek alan çiftçilerin mısıra olan ilgisi her yıl artıyor. Aylar önce toprakla buluşan ve tamamen yemlik olarak hazırlanan kuru mısırda hasat sona erdi. 77 kuruştan satılan kuru mısır, genel olarak üreticiyi sevindirdi. Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, hasadı bitme aşamasına gelen mısırla ilgili değerlendirmede bulundu.

İŞÇİLİĞİ AZ, SATIŞI KOLAY
Her çeşit ürünün yetişebildiği ovada, bu yıl içerisinde 40 bin dekar danelik, 20 bin dekar sılajlık olmak üzere toplam 60 bin dekarlık alanda mısır üretimi yapıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ve tüccarlara satılan mısır, bu yıl yüzleri güldürdü. Torbalı ovasında son yıllarda yaygın olarak ekilmeye başlanan mısırda hasadın sorunsuz sona ermesi üreticiyi sevindirdi. İşçilik maliyetinin az, satışının da kolay olması çiftçinin mısır üretimi yapmasına neden oluyor.  Kututuututu: GİRGİN: VERİM İYİ
Bu yaz ovanın en çok ekilen ürününün mısır olduğunu belirten Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Mısırda hasat sona ermek üzere. Domatesle beraber bu yıl yaz hasadında en çok mısır edildi. Fiyat da genel anlamda memnun etti. Genel olarak tüccara 77 kuruştan satış yapıldı. Desteklemeyle birlikte önümüzdeki yıllarda üreticinin daha karlı hasat geçireceğini düşünüyorum” şeklinde belirtti.
TÜCCAR 77 KURUŞA ALDI

Mısır, son yıllarda üretimi Torbalı’da yaygınlaşan bir ürün olarak öne çıkıyor. 10 yıl öncesine kadar mısır yetiştirenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Torbalı’da çok fazla tercih edilmeyen bu ürün Söke’de revaçtaydı. Fakat Söke’nin toprak yapısının mısırın verimli yetişmesine müsait olmadığı anlaşılınca bu bölgede yaygınlaştı. Torbalılı çiftçiler ise mısırı son yıllarda keşfetti. Hasadı genel olarak devam eden mısırda bu yıl verimin orta seviyede olması vatandaşı az da olsa üzüyor. Yağışın az olması handikabını, mısırdaki hastalıklarla zamanında mücadele ederek egale eden çiftçiler mısırı tüccarlarla buluşturmaya başladı. Torbalı’da yoğunlukla Pancar, Subaşı, Şehitler, Eğerci, Kuşçuburun’da ekilen mısır, tüccarlar tarafından satın alınıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web