Pazarın ateşi havadan sıcak

184 Görüntüleme

Pazarın ateşi havadan sıcak

Torbalı’nın ve bölgenin önemli pazarlardan birisi olan Perşembe pazarındaki fiyatların yüksekliği vatandaşın cebini yakarken esnafında kazancını etkiliyor hayli ile vatandaşta esnaf da bu durumdan müzdarip.

Torbalı’da bulunan vatandaşların büyük bir çoğunluğunun her Perşembe günü alışverişlerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için uğrak noktası olan Perşembe pazarında vatandaş ve esnafın yüzleri eskisi gibi gülmüyor. Özellikle son zamanlarda her gün yükselen fiyatlara oranla pazarda halkın satışına sunulan ürünlerin yüksek fiyatlı olması vatandaşın cebini yakarken esnafında satışlardan dert yanıyor.

PAZARCI ESNAFI TEZGÂH AÇMAMAYI DÜŞÜNÜYOR

Vatandaşın haklı isyanı karşısında pazarcı esnafı ise tezgâh açmamayı tartışıyor. Pazarcılar, “Vatandaş tezgâh fiyatlarından şikâyet ediyor ama şikâyetlerini yanlış yere ediyorlar. Biz pazarda tezgâhın arka tarafındayız evet ama biz de vatandaşız. Halden bir hafta önce 15  liraya aldığımız ürünü sonraki hafta 16-17 liradan alıyoruz. Son zamanlarda tezgâhı açarken zararsız kapatabilmenin hesabını yapar olduk. Bu durum biraz daha bu şekilde devam ederse tezgâh açmamayı düşünüyoruz çünkü kar edemiyoruz, aldığımız ürünü eritemiyoruz. Geçenlerde bir vatandaş tezgâhtaki fiyatı görüp ‘Şaka dimi bu’ şeklinde tepki gösterdi. Halk pazarcı esnafına düşman gibi bakıyor, ama bunun sorumlusu biz değiliz” şeklinde konuştular. HÜSEYİN GÜRHAN