REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı taksiciler plaka artırımına karşı çıktı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbalı taksiciler plaka artırımına karşı çıktı
494 Görüntüleme
02 Aralık 2022 - 19:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’da UKOME kararı sonrası yeni taksi ihalesini Torbalı’daki taksicilerin yaptığı itiraz sonrası iptal edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce 2022 Nisan ayında alınan UKOME kararlarına göre, İzmir il genelindeki taksi sayılarının etap etap ciddi oranda artırılmasına karar verilmiş ve ilk etap ihaleleri geçtiğimiz aylarda yapılarak ilave taksi plakaları faaliyete geçmiş, belediye de çok büyük gelir elde etmişti. Ancak Torbalı ilçe taksicileri tarafından açılan davada, idare mahkemesi hem UKOME kararını hem de ihale işlemini mevzuata aykırı bularak  davacıyı ilgilendiren Torbalı ile ilgili kısımlarını iptal etti. İzmir İdare Mahkemesi’nce 31.10.2022 tarihinde oy birliği ile verilen kararda “1986/10553 sayılı BKK uyarınca tahdit uygulaması bulunan illerde ticari plaka artışının, bakanlık onayına tabi olduğu, onay ve izin alınmadan tahditli plaka artırımı yapılamayacağı” belirtildi.

“SONUNA KADAR HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ”

Bu kararla birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi plakaları geri alıp, ihale bedellerini faiziyle ödemek durumunda kalacak. Daha da önemlisi etap etap programladığı tahditli plaka artırım ihalelerini bakanlıktan onay ve izin alamadığı müddetçe gerçekleştiremeyecek. Bu açıdan söz konusu kararın emsal nitelikte olduğu, mevcut çalışan esnafın hakkını koruduğu, bakanlık onayı olmadan belediyelerin keyfi işlem yapmalarını engelleyeceği bir gerçektir. Söz konusu süreç hakkında konuşan Torbalılı taksiciler, “Bizler Torbalılı taksiciler olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu “Taksi İhalesi”nin iptali için, avukatımız Hüseyin Akyüz aracılığı ile dava açtık. Avukatımız ve biz taksici esnafı olarak, bu konuya çok inandık ve kazandık. Av. Hüseyin Akyüz’e de çok çok teşekkür ediyoruz. Onunla birlikte her zaman davamızın arkasında olacağız. Sonuna kadar hakkımızı savunacağız.” dedi.

 “PASTANIN KÜÇÜLTÜLMESİNE HİÇ GEREK YOK”

Emsal oluşturacak bu karar sonrası süreç nasıl işleyecek, sorumuza karşılık taksiciler, “Bizim sürecimiz daha devam edecek. Her zaman avukatımızın yanında olacağız. Diğer il ve ilçelerde ki arkadaşlarımız da dava açar mı açmaz mı bilemeyiz. Torbalı’da aşırı bir trafik oluşmaya başladı. Yani Torbalı’da yeni taksilere ihtiyacımız yok. Biz hakkımızı savunduk ve kazandık” dedi. Torbalı taksici esnafı ise ülkenin ekonomik durumunun zaten ortada olduğunu, her sektörden esnafın var olma mücadelesi verdiğini belirterek, “Pastanın daha çok bölünerek dilimlerinin küçültülmesine hiç gerek yok. Belediyelerimizin, esnafı yaşatma konusunda bugüne kadar yaptıklarından daha olumlu çalışmalar yapmasını bekliyoruz. İnsanı (Esnafı) yaşat ki devlet yaşasın sözü çok doğru bir sözdür” dediler. YASİN GÜLCÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web