Büyük Torbalı

TORBALI’DA KUZU GÖBEĞİ MANTARI ALTINLA YARIŞIYOR

Torbalı’da vatandaşların ormanlık alanlardan topladığı kuzugöbeği mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gerekçesiyle büyük talep görüyor. Az miktarda bulunabilen kuzugöbeği mantarının kilosu 500-600 liradan alıcı bulurken neredeyse atın fiyatlarına eş değer olmasına vatandaş tepkili.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TORBALI’DA KUZU GÖBEĞİ MANTARI ALTINLA YARIŞIYOR
3.776 Görüntüleme
02 Mayıs 2023 - 12:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’da vatandaşların ormanlık alanlardan topladığı kuzugöbeği mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Az miktarda  bulunabilen kuzugöbeği mantarı fiyatının yüksek olmasına karşın yüksek talepli alıcısını buluyor.  Kilosu 500-600 liradan alıcı bulun kuzu göbeği mantarı nadir bulunan bir mantar türü, bu nedenle halk arasında, ‘kara elmas’ olarak anılan kuzugöbeği mantarı, tezgâha koyulduğunda yarım saat içinde tükenirken, satıcılar talebe yetişemiyor. Türkiye’nin fauna ve flora bakımından zengin çeşitliliğe sahip, çok sayıda endemik bitki türünü de bünyesinde barındıran Torbalıda dağ eteklerinde kalan köylerde yaşayanlar, bugünlerde kuzugöbeği mantarı toplayarak ev ekonomilerine önemli katkı sağlıyor.

 

‘ÇOK NADİR BULUNAN BİR MANTAR TÜRÜ’

Mart, nisan ve mayıs aylarında Torbalı’daki ormanlık alanlarda az miktarda bulunan kuzugöbeği mantarının, halk arasında bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılıyor. Torbalı’daki pazarlarda bu mantarı satan Selim Güneş, kilosu 500 lira olmasına rağmen kuzugöbeği mantarını tezgaha koyduktan sonra saatler içinde tükendiğini söyledi. Bu mantarın her bölgede yetişmediğini ifade eden Güneş, “Normal mantar gibi çıkar ama her bölgede olmaz. Bölgemizde çayır ve çamlık alanın bulunduğu yerlerde olur. Çok nadir bulunan bir mantar türüdür. Çok bulunmadığı için ürün elimize az geliyor. Talep çok, yetiştiremiyoruz. Şu an kuzugöbeği mantarı 500-600 TL arasında fiyatla alıcı buluyor. Fiyatı yüksek olmasına rağmen talep çok fazla” diye konuştu. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web