REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yılbaşından önce gelen kazanıyor!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yılbaşından önce gelen kazanıyor!
954 Görüntüleme
23 Aralık 2022 - 21:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aralık ayı sonuna yaklaşırken ÖTV indirimi yapılmayacağı da duyuruldu. Bu haber üzerine sürücüler Yeni yılda zamlı fiyatlardan araç almamak için bayilerin yolunu tuttu

Araba fiyatlarına ÖTV indirimi yapılmayacağı bilgisi üzerine sürücüler de odağını ikinci el araç piyasasını çevirdi. Sıfır otomobil araç almak isteyen birçok vatandaş araç bulmakta zorlanırken tercihine ikinci el araç almaktan yana kullandı. 2023 yılında yapılacak olan zamlar dikkat çekerken birçok sürücüde zamlardan önce araç almak için araba pazarına yöneldi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklama kapsamında talebin artması durumunda fiyatında yüksek tutulduğu belirtildi. Çok tercih edilen araç markalarından bir tanesinin 300-350 bin TL bandında yer alan fiyatının yılsonu zam beklentisi ile birlikte 400-450 bin bandına yükseldiği görüldü. Bayilerde 440-450 bin TL bandında satılan aracın 2019 modeli 420.000 TL’den satışa sunuldu. Bayilerde araç bulmak zor ulaşırken sürücülerde çareyi ikinci el araç almak da buldu.

FIRSATÇILIKLA SINIR TANIMIYORLAR

Kanal D haberi konuşan bir galerici fiyatların artışı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulu. Krizi fırsata mı çeviriyorsunuz sorusuna yanıt veren galerici, “Kesinlikle yani bunu inkar edemeyiz ki, ufak da bir fırsatçılık yaptık yapmadık değil hani. Yılsonu geliyor fiyatlar yükselecek çünkü” ifadelerini kullandı.

ARAÇ PAZARINDA HAREKETLİLİK

Aynı soru yöneltilen bir başka satıcı ise, “İkinci elde bir hareketlilik var. İnsanlar aralık ayı bitmeden yeni sene gelmeden hemen bir araç alımı telaşındalar. Baya bir araç tükettik. Şu anda yerine koymaya araç bulamıyoruz” yanıtını verdi. İkinci el araç pazarına gelen tüketiciler sıfır araç aradıklarını ancak bulamadıklarını dile getirdi. Bu nedenle ikinci el araç pazarına yöneldiklerini belirten tüketiciler burada kendi bütçelerine uygun araç bulabildiklerinin altını çizdi.

SÜRÜCÜLER BAYİLERDE ARAÇ BULAMIYOR

Milliyet’te yer alan haber doğrultusunda araç piyasasının 2023 yılına girmeden önce yoğun bir hareketlilik yaşadığı belirtildi. 2023 zamları gelmeden önce araç almak isteyen tüketiciler elini çabuk tutuyor. Türkiye’ye gelmek üzere olan gemilerdeki araçlarda şimdiden satılmaya başladı. Birçok bayide araç bulunmazken stoklarda ön siparişle satışa sunuldu. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel,araç fiyatları hakkında merak edilen soruların yanıtını verdi. Konu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ertemel, pandemi sürecinde ortaya çıkan sıfır otomobil arz sıkıntısını hala devam ettiğini vurguladı. Bayilere gelen talepleri karşılamakta zorlandıklarını belirten Ertemel, ÖTV indirimi ile ilgili beklenti ortamının oluştuğunu vurguladı. Bu doğrultuda kararın açıklanmasına kadar olan süreçte sıfır ve ikinci el otomobil piyasasının ciddi oranda düşüş gösterdi.Kararın açıklanması ile birlikte vatandaşların tekrar otomobile yöneldiğini dile getiren Ertemel, kararın tebliğ edilmesi ile birlikte piyasanın da hareketlendiğinin altını çizdi. Ertemel, ÖTV matrah güncellemesi kapsamında otomobil satış oranlarının arttığı vurguladı.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web