Büyük Torbalı

15 yildir ipek hali dokuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 yildir ipek hali dokuyor
812 Görüntüleme
30 Ocak 2011 - 22:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fikriye Durma’nin dokudugu halilar Tokat, Ordu, Kocaeli, Istanbul gibi yerlerden özel siparis ile aliniyor. Genç kadininipek halilarinin metrekaresi 1.500 TL’den alici buluyor.

KUSCUBURUN Mahallesinde yasayan Fikriye Durma (27) çocuklugundan bu yana hali dokuma sanati ile ugrasiyor. Genel olarak ipek hali, yün hali, kadife seccade dokuyan Durma’nin dokudugu halilar metrekaresi 1.500 TL’den alici buluyor. 15 yildir hali dokuma sanatini Durma, bunun yani sira usta ögretici belgesine sahip. Genç kadin,  Torbali Halk Egitim Merkezi’nin kurs açmasi halinde egitmenlik yapabilecegini söyledi.

METREKARESI 1.500 TL

ÇAGIMIZIN en zahmetli mesleklerinden olan ve geçmisi yüzyillar öncesine dayanan hali dokumaciligini günümüzde çok az insan yapiyor. El emegi göz nuru olarak yapilan bu meslek zahmetli olmasinin yani sira dokumasi da büyük beceri istiyor.  Kusçuburun Mahallesi’nde oturan 2 çocuk annesi Fikriye Durma, 15 yildan bu yana bu sanatla ugrasiyor. Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Halk Egitim Merkezi’nin köylerde açtigi kurslara çocuk yaslarda giderek usta ögretici belgesi alan Durma, meslegini severek yapiyor. Ilkokul 3. sinifta okurken Fatsa’nin Çatli Köyü’nde hali dokuma kurslarina çocukluk yaslarda katilan Durma, ipek hali, yün hali, kadife namazlik dokumaciligi yapiyor. Simdiye kadar 25 hali dokuyan Durma’nin dokudugu halilar Tokat, Ordu, Kocaeli, Istanbul gibi yerlerden özel siparis ile aliniyor. Agirlikli olarak antika halilar dokuyan Durman, göbekli motifler, kirçiçegi, dag çiçegi gibi yüzlerce motifi dokudugu halilara isliyor. Hali dokumanin çok zahmetli bir is oldugunu dile getiren Fikriye Durma: “Ben çocuklugumdan bu yana hali dokumaciligi yapiyorum. Imkanim olmadigi için evimde dokuyorum. Usta ögreticilik belgem de var. Bir haliyi sürekli olarak dokursaniz 1 metrelik bir hali 4 ay, 6 metrelik bir hali 1 yil sürebiliyor. Dokudugum halilarin metrekaresi 1.500 TL’den satiliyor” dedi.

HALK EGITIM KURS AÇARSA BAYANLAR MESLEK EDINIR

HALI dokuma sanatinin çok önemli bir sanat oldugunu dile getiren Durma, “Bu meslegi her ev haniminin ögrenmesi gerekir” dedi. Ev hanimlari için degerli bir meslek oldugunu da dile getiren Durma: “Ben hali dokuma sayesinde geçimimi kolayca sagliyorum. Is bulmayan genç kizlar veya yasi geçip de ise giremeyenler için önemli bir meslek bu. Issiz kizlarimiz bunu meslek edinebilir” dedi. Halk Egitim Müdürlügü’nün kurs açmasi halinde ögretmenlik yapabilecegini dile getiren Durma: “Bir bayan istedigi gibi evinde bu meslegi yapabilir. Ilçede bu meslege merakli birçok insan var. Halk Egitim Müdürlügü sürekli kurslar açiyor. Bu yönde kurs açarsa birçok insani meslek sahibi yapar. Kurs açmasi hâlinde ben ögretmenlik yapmaya hazirim” dedi. Elle dokunan halilarin her birinde el emegi göz nuru oldugunu dile getiren Durma: “Bir metrelik ipek halida 700 teli nakisi isliyoruz. Her bir nakista el emegi göz nuru var. Ama gelisen teknoloji karsisinda bu meslek hizla kayboluyor” dedi. Elle dokunan bir halinin daha çok kullanisli ve kiymetli oldugunu da ekleyen Durma: “Hazir dokunan haliyi 5 yil kullaniyorsaniz eger elle dokunan haliyi yillarca kullanabilirsiniz. Hazir halilarda  naylon ipler kullaniliyor. Daha çabuk çürüyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web