Büyük Torbalı

200 çiftçiye 18 trilyon

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
200 çiftçiye 18 trilyon
322 Görüntüleme
26 Ocak 2011 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Torbali’dan domates sezonunda 400 isçi istihdam eden Tat Konserve’nin sadece çiftçiye ödedigi para  yaklasik 18 trilyonu buluyor. Ilçenin domatesinden üretilen salça 52 ülkeye gönderiliyor

KoÇ Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Tat Konserve Sanayi A.S.’nin Yenisehir’de olan fabrikasini Torbali’ya tasiyarak 2007’de faaliyete açtigi tesisler ilçe ekonomisine büyük katki sagliyor. Yaklasik 5 milyon dolarlik yatirimla faaliyete geçen yeni tesis, günde 3000 ton domates isleme kapasitesine sahip. Torbali’dan domates sezonunda 400 isçi istihdam eden fabrikanin sadece çiftçiye ödedigi miktar yaklasik 18 trilyonu buluyor. Sözlesmeli tarim yapan Tat, 200 çiftçi ile masaya oturuyor.

5 MILYON DOLARLIK YATIRIM

TORBALI, tütün ve pamuga alternatif olarak yönelinen domates sayesinde tarima dayali ekonomisini güçlendirdi. 35 bin dekarlik bir alanda 200 bin ton domates yetistiren Torbalililar, ürünlerini salçalik, kurutmalik ve sofralik olarak degerlendiriyor. TAT, TUKAS, VSM, Oguzcan Gida gibi Türkiye’nin önde gelen salça fabrikalari ve firmalari, binlerce ton domates islerken, ilçe disindan da çok sayida firma ve tüccar Torbalili çiftçilerden ürün aliyor. Yurtdisindan artan talebe bagli olarak ilçede kurutulmus domates sektörü de olustu. Ilçede domatesi endüstriyel anlamda isleyen firmalarin basinda gelen Tat’in bölge ile tanismasi 1997 yilina dayaniyor. 1997 yilindan itibaren Torbali’nin domatesini Karacabey’deki tesislerine gönderen Tat, 2007 yilinda da ilçede 5 milyon dolarlik yatirimla tesislerini kurdu. Salça üretimi yapan Torbali Tat, ürünlerini ilçedeki çiftçilerin yani sira Bayindir, Tire, Ödemis gibi civar ilçelerdeki üreticilerden de tedarik ediyor.

52 ULKEYE IHRACAT

ILÇEYI tercih eden büyük markalardan olan Tat Salça& Konserve Torbali’dan domates sezonunda 400 kisiyi istihdam ediyor. Firmanin personel istihdamindan sonra ilçeye katki sagladigi alanlarin basinda çiftçiler ile yapilan sözlesmeler geliyor. Tat fabrikasi 2010 yilinda yaklasik 200 çiftçi ile domates alimi için masaya oturdu. 10 bin dekarlik alan için yapilan sözlesme ile üreticilere yaklasik 18 trilyon ödendi. 75 gün süren domates sezonunun sonunda elde edilen salça, 52 ülkeye ihraç ediliyor. Ihracat agrikli firmanin ilçeye 1 yillik biraktigi para ise çiftçiye ödenen meblag dahil yaklasik 40 trilyon civarinda.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web