Büyük Torbalı

24 bin dönümlük jeotermal alan satilik

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 bin dönümlük jeotermal alan satilik
538 Görüntüleme
28 Kasım 2012 - 7:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Izmir genelinde bulunan 21 farkli noktadaki jeotermal alan, ihaleye çikarilacak. Önümüzdeki ay yapilacak ihalede Torbali’da da 24 bin dönümlük alanda jeotermal kaynak ve mineralli su aranacak.

IZMIR Valiligi ve Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin ortaklasa kurdugu Jeotermal A.S çalismalarini sürdürürken kent genelinde yeni jeotermal kaynaklari tespit edildi. Maden Tetkik Arama Bölge Müdürlügü ve Il Özel Idaresi uzmanlarinin yaptigi çalisma sonrasi 21 farkli alan için çalisma baslatildi. Il Özel Idaresi Encümeni, Izmir genelindeki alanlari “Jeotermal Kaynak Arama Sahasi ve Jeotermal Kaynak Isletme Sahasi” olarak siniflandirdi. Isletme sahalarinin muhammen ihale bedelleri 450 bin TL’ye kadar çikarken, arama sahalarinin muhammen bedeli de 100 bin TL’yi buldu. Ihaleye yogun katilim olmasi halinde fiyatlarin daha da yukari çikabilecegi belirtiliyor. Jeotermal kaynaklarinin tespit edildigi ilçelerden biri de Torbali. Yaklasik 2 bin 400 hektarlik alanda jeotermal kaynagi belirlendi.

KULLANIM HAKKI 30 YIL

ÇAMLICA ve Tulum’da bulunan sicak su rezervlerine bir yenisi daha eklendi. Jeotermal A.S. tarafindan tespit edilen alan için çalismalar baslayacak. Torbali, önümüzdeki 20 yil içerisinde jeotermal alanda önemli bir bölge haline gelecek. Önümüzdeki ay yapilacak ihale ile birlikte Aliaga’da bulunan 3 bin 424 hektarlik alan, Bergama’da bulunan 3 bin 450 ve 3 bin 600 hektarlik iki ayri saha ile Kinik sinirlarinda kalan 4 bin 950 hektarlik arazide belirlenen jeotermal enerji kaynaklari için isletme hakki verilecek. Aliaga, Çesme, Dikili, Foça, Konak, Ödemis, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Torbali’da belirlenen 17 nokta ise jeotermal kaynak ve mineralli su arama sahasi ilan edilecek. Ihaleyi kazanacak olan firma, kaynaklarin 30 yillik kullanim hakkina sahip olacak. Bölgeye suyun niteligine göre termal tesisler, saglik merkezleri, tedavi merkezleri ve oteller insa edilecek. Ayrica bölgenin ekonomisine  ciddi anlamda katki koyacak.

POTANSIYEL ÇOK YUKSEK

IZMIR’DEKI jeotermal potansiyele vurgu yapan Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Irfan Içöz, çalismalarin büyük bir titizlikle ve özveriyle sürdürüldügünü söyledi. Açiklanan yerlerin çok büyük bir öneme sahip oldugunu anlatan Içöz, “Izmir’in jeotermal sahalarinin yüzde 52’sinde birçok arastirma yapildi ve bu arastirmalar sonucunda buralarda çesitli faaliyetler tespit edildi. Açilan, ruhsat alan, kapatilan bölge miktari mevcut alanlarin yarisina denk geliyor. Bu yeni yerler yatirimcinin ilgisini çekecektir. Ulkemiz açisindan çok önemli bir enerji potansiyeli olan jeotermal, ayni zamanda çevreye de zararsiz. Yenilenebilir enerji olarak dünyanin birçok yerinde olan jeotermali, seralarda ve konutlarda kullaniyoruz. Kökü bizde olan bu kaynagin en iyi sekilde degerlendirilmesi için çalismalarimiz sürüyor. Bizim bu konuda çok büyük bir potansiyelimiz var” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web