Büyük Torbalı

24 saat yag sikiyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 saat yag sikiyorlar
673 Görüntüleme
11 Aralık 2012 - 7:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytin hasadinin baslamasiyla nefes alamayan Yazibasi Kooperatifi,  7 gün 24 saat mesai yapiyor. Kooperatif; Pancar, Ayrancilar ve Kusçuburun gibi bölgelerdeki çiftçilerin zeytinini aliyor

1971 yilinda Yazibasi sakinlerinin bir araya gelerek kurdugu Yazibasi Tarimsal Kalkinma ve Zeytinyagi Kooperatifi, zeytin hasadinin baslamasiyla birlikte yogun bir mesaiye girdi. 215 ortakli kooperatife olan bu ilgiyse, son dönemlerde zeytinyagi fabrikalarinin sikim hakkini yukarilara çekmesinden kaynaklaniyor. Son sistem sikim merkezinde üyelerine ve tüm bölgedeki üreticilere hizmet veren kooperatif, günlük 60 ton zeytinyagi sikma kapasitesiyle binin üzerinde çiftçinin zeytinini aliyor. Isleri yetistirmek ve köylülerin taleplerini karsilamak adina son birkaç gündür 24 saat boyunca 3 vardiya mesai yapan fabrika, tüm çiftçilerden yüzde 10’luk sikim hakki aliyor. Kooperatiflerin, köylüler için can suyu olduguna dikkat çeken Kooperatif Baskani Memduh Kor, tüm çiftçilerin bu bilinçte olarak kooperatif çatisi altinda birlesmeleri gerektigini söyledi.

YAGDA KALITE TAVAN YAPTI

BÖLGE çiftçilerinin 41 yil önce temelini attigi Yazibasi Tarimsal Kalkinma ve Zeytinyagi Kooperatifi, yillardir bölge çiftçisine hizmet veriyor. 4500 dönüm arazi üzerine kurulu olan fabrikanin 215 ortagi bulunuyor. 2003 yilinda kredi çekilerek tüm makine donanimlarini yenileyen fabrika, günlük 60 ton zeytinyagi sikim kapasitesiyle bölgedeki birçok fabrikaya kafa tutuyor. Oldukça yogun günler geçiren kooperatif, 24 saat mesai yaparak üreticilerin zeytinlerini sikmak için yogun bir emek harciyor. Urünlerin bu yil oldukça kaliteli oldugunu belirten Kooperatif Baskani Memduh Kor, “Bu yilki mahsulde rekolte ve kalite oldukça yüksek. Asit yükselmesin diye yogun bir mesai harciyoruz. Eger ki, toplanan zeytin gelip burada beklerse asidi yükselir. Yaglarda dizem 3 ile 9 arasinda çikiyor. Yagda asit yok. Bu da çok kaliteli oldugunu gösteriyor” diye konustu.

“KOOPERATIFLERIN KIYMETI  BILINMELI”

KOOPERATIF olarak sadece ortaklarina degil; Yazibasi, Ayrancilar, Kusçuburun ve Pancar gibi bölgelerdeki çiftçilere de hizmet verdiklerini ifade eden Memduh Kor, üreticiden sikim bedeli olarak bu yil 15 ton zeytinyagi almayi planladiklarini söyledi. Zeytinyaginin perakende olarak 4,5 liradan satisa sunuldugunu ifade eden Kor, bu fiyatlarin 5 yildir ayni oldugunu ve üreticilerin bundan memnun olmadiklarini söyledi. Kooperatiflerin olmamasi durumunda üreticilerin zor duruma düsecegini ifade eden Kor, “Kooperatifler, çiftçiler için büyük bir sanstir. Kooperatifler olmazsa, üreticiler özel firmalarin eline düserler ve bu firmalar da fiyatlarla istedikleri gibi oynarlar. TARIS basta olmak üzere, bizim gibi kooperatifler çok önemlidir. Bu yüzden üreticilerin birlik içerisinde olup kooperatifleri yasatmalari gerekir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web