Büyük Torbalı

27 yilda Türkiye lideri oldular

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
27 yilda Türkiye lideri oldular
299 Görüntüleme
14 Kasım 2010 - 22:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Münür-Efes Kosan kardeslerin sahibi oldugu Petek Ari Malzemeleri, Türkiye’nin dört bir yanina ve çesitli Avrupa ülkelerine aricilik malzemeleri gönderiyor.

TORBALI sinirlari içerisinde 21 yildir faaliyet gösteren Ipek Petek Ari Malzemeleri, Türkiye’nin dört bir yanina ve çesitli Avrupa ülkelerine aricilik malzemeleri gönderiyor. Kendi fabrikalarinda gerçeklestirdikleri üretim sayesinde her yil yüz binlerce ürünü aricilarin hizmetine sunuyor. Aricilik için gerekli olan tüm ürünleri aninda üretebilen firma, bu sektörde Türkiye’nin bir numarasi konumunda. 2 yildir yurt disina açilma girisimlerinin devam ettigini belirten firma sahipleri Münür-Efes Kosan kardesler: “Su anda Almanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’ne ürün gönderiyoruz. Ilerleyen günler içerisinde dünya pazarindaki etkinligimizi daha da arttirmayi hedefliyoruz” dedi. Piyasada bulunan sahte bal üretimine de deginen Kosan kardesler: “Iyi bali ari, kötü bali ise insan yapar” dedi.

TORBALI ARICILIK SEKTÖRU IÇIN IDEAL

ARICILIK,  tüm dünyada ve ülkemizde oldugu gibi Torbali’da da önemli bir gelisme kaydeden sektör haline geldi. Dünyanin en çok bal üreten ilk 3 ülkesinden biri olan Türkiye’de özellikle aricilik malzemeleri üreten firma sayisi her geçen gün artiyor. Sektörün en önemli ve parlayan yildizi ise Torbali sinirlari içerisinde faaliyet gösteriyor. 1983 yilinda Bayindir’da kurulan Ipek Petek, 6 yil sonra ulasim açisindan Izmir’e yakinligi ve aricilarin bu güzergahi kullanmasi nedeniyle Torbali’ya tasindi. Izmir-Aydin asfalti üzerinde hizmete açtiklari ‘Showroom’da ürün tanitimlarini yapan firma, Atatürk Mahallesi’nde bu-lunan fabrikalarinda da kendi imalatlarini gerçeklestiriyor. Türkiye’de 220 bayisi bulu-nan isletme, yurt disindaki pazar payini arttirmayi hedef-liyor. Torbali’nin ariciligin tam merkezi oldugunu söyleyen Münür Kosan: “Burasi tam yol üzeri. Güney Ege Bölgesi’ne ve Trakya’ya gitmek isteyen aricilar sürekli olarak bu yolu kullaniyor. Bu nedenle herkese kolaylikla hizmet verebiliyoruz. Ayrica il merkezine yakin olmasi ve ulasim sorunu bulunmamasi Torbali’yi bu sektörde ileriye tasiyan en önemli etkenlerden bir tanesi” dedi.

BREZILYA’DA URUNLERINI TANITACAKLAR

ISO 9001 belgesine ve ülke-nin en büyük aricilik malze-mesi üreticisi ünvanina sahip olduklarini dile getiren Efes Kosan, ülke içinde ve yurt disinda düzenlenen fuarlarda boy göstererek yurt disina açilmayi istediklerini söyledi. 2011 yili eylül ayinda Brezilya’da düzenlenecek olan Dünya Aricilar Birligi Fuari’na katilacaklarini söyleyen Efes Kosan: “27 yillik bir firma olmamiza ragmen ilk defa dünya çapindaki bu fuarda boy gösterecegiz. Buradaki fuarda yurt disi müsteri sayisini arttirmak istiyoruz. Çünkü ürünlerimiz kaliteli ve daha ucuz. Yabanci kuruluslar fiyat ve kalite konusunda bizimle boy ölçüsemez bile.” seklinde konustu.
ARICILIK ZOR DURUMDA

ARICILIK sektörünü de degerlendiren firma sahipleri, bal üretiminin son 5 yil içerisinde inisli çikisli bir grafik çizdigini belirtti. Bal üretiminin azalmasi nedeniyle ürün satislarinin da azaldigini söyleyen Münür-Efes Kosan: “Yilda ortalama 3000 tane bos kovan satisi yaparken bu yil sadece 200 tane satabildik. Kâr marji çok düstü. Uretici para kazanamadigi için malzeme almiyor. Bu da islerimizi olumsuz etkiliyor.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web