Büyük Torbalı

30 yil önce Bayindir’a bagliydik simdi dünya devi olduk

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
30 yil önce Bayindir’a bagliydik simdi dünya devi olduk
354 Görüntüleme
15 Ağustos 2010 - 21:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 yil öncesine kadar Bayindir’a bagli olan Torbali Ticaret Odasi’nin ilçeye gelmesini saglayan isimlerden Esref Korkmaz o günlerden bu yana ilk kez odada resmen görev aldi. Geçtigimiz hafta meclis üyeligine getirilen Korkmaz: Yönetimin aktifligi beni etkiledi.

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Izmir Il Müdürü Mustafa Keskin’in konuk konusmaci olarak katildigi, Torbali Ticaret Odasi(TTO)’nin Agustos Ayi Meclis toplantisinda uzun zamandir toplantilara katilmayan Meclis Uyesi Tuncay Özkan’in yerine Meclis Uyeligine getirilen yedek üye Bursa Mobilya Pazari’nin sahibi Esref Korkmaz gazetemize konustu. Oldukça samimi açiklamalarda bulunan Korkmaz, 32 yil önce Bayindir’dan getirttikleri Torbali Ticaret Odasi’nin simdilerde dünyaca ünlü firmalarin üye oldugu etkili ve önemli bir sivil toplum kurulusu oldugunu belirtti. Kuruculugunda öncülük ettigi Ticaret Odasi’nda su ana kadar hiç görev almayan Korkmaz, meclis üyeligine getirildigi için oldukça mutlu oldugunu ifade etti. Odanin yaptigi çalismalarda rol alacagini söyleyen ilçenin taninmis isadami, yönetimin de takipçisi olacagini dile getirdi.

32 YIL ÖNCE BAYINDIR’DAN GETIRILDI

TORBALI sanayisinin henüz gelismedigi 1970’li yillarda birçok Torbalili ticaret erbabi, Bayindir Ticaret Odasi’na kayitliydi. Bayindir Ticaret O-dasi’nin yaklasik 350 Torbalili üyesi bulunuyordu. Yasanan zorluklar nedeniyle merhum Kadir Yedekarslan, merhum Mesut Çaliskan, merhum Feridun Çinarel, Erol Yilmaz, Hüseyin Karagülle, Adnan Erkin ve Esref Korkmaz harekete geçti. Uzun bir ugras sonucunda Torbali Ticaret Odasi, 1978 yilinda kuruldu. O yillarda ilçedeki sanayinin yeteri kadar gelismemis olmasi nedeniyle, oda yeteri kadar islevsel degildi. Odanin kuruculugunda öncülük eden isimlerden olan Esref Korkmaz: “Ticaret Odasi’ni Torbali’ya getirmek için çok büyük zorluklar çektik. Odamiz ilk kuruldugunda 360 üyesi vardi. Simdilerde ise bu sayi 1500’i geçiyor. Ticaret Odasi aradan geçen 32 yillik süre içerisinde çok büyük gelisim kaydetti. Oda simdilerde ticaret erbaplarina olumlu sekilde katkida bulunuyor” dedi.

YÖNETIMIN ÇALISMALARI TEKLIFI KABUL ETMEMI SAGLADI

KURUCULARINDAN oldugu odanin yönetiminde suana kadar hiç görev almayan Korkmaz, 32 yil sonra meclis toplantisina ilk defa bir unvanla giriyor. Su ana kadar birçok kez teklif alan Korkmaz, is yogunlugu nedeniyle verimli olamayacagini düsünerek teklifleri hep geri çevirdi. Ancak daha sonra bu düsüncesinden vazgeçen Esref Korkmaz meclis üyeligi sürecini degerlendirdi. Korkmaz: “Yapilan ilk teklifte bu göreve sicak bakmiyordum. Ancak yönetimin yaptigi çalismalar bu düsüncemi bir daha gözden geçirmeme neden oldu. Daha sonra bu çalismalarda görev alabilmek için teklifi kabul ettim. Iyi ki de kabul etmisim”

SANAYI 25 YILDA GELISTI

TORBALI’DAKI sanayinin çok hizli bir sekilde gelistigini söyleyen Meclis Uyesi Esref Korkmaz: “Bu gelisim yakla-sik 25 yil önce basladi. Ilçenin ulasim açisindan her türlü imkanlara sahip olmasi, düz bir ova üzerine kurulu olmasi, Izmir ve Avrupa’ya olan ya-kinligi firmalarin buraya yönelmesine neden oldu. Sanayinin gelismesi bölgeye yapilan yogun göç ve buna paralel olarak da nüfusun artmasini sagladi. Yasanan bu gelismeler odanin da büyümesine neden oldu” seklinde konustu

MEVCUT YÖNETIM DOGRU YOLDA TICARET

Odasi yönetiminin kisa çok önemli islere imza attigini söyleyen Esref Korkmaz, bunun Torbali ve ilçe halki için önemli bir gelisme oldugunu belirtti. Torbali’nin ve sanayicinin sorunlarini sürekli olarak gündeme tasidiklarini söyleyen çiçegi burnun-da meclis üyesi: “Meclis baskani ve yönetim kurulu baskani göreve gel-digi günden bu yana çok önemli çalismalarda bulundu. Suana kadar yaptiklariyla üyelerin, sanayicilerin ve meslek erbaplarinin sorunlarina çözüm ürettiler. Yaptiklari faaliyetlerle hem ilçe sorunlarini günde-me tasiyorlar hem de ticaret erbaplarini bilgilendiriyorlar. Su anki çalismalar çok iyi gidiyor. Eksikleri var ama onlari da ileriki dönemde gidereceklerdir. Yönetimin takipçisi veizleyecisi olacagim” dedi.

ESREF KORKMAZ KIMDIR?

1950 yilinda Manisa’nin Akhisar ilçesinde dünyaya gelen Esref Korkmaz ilk ve ortaokul ögretimini burada tamamladi. Esref Korkmaz daha sonra abisi Sükrü Korkmaz’la birlikte ticaret hayatina atildi. 1975 yilinda Torbali’ya gelen Kormaz konfeksiyon ve manifatura üzerine ticaret yapmaya basladi. Bursa Mobilya Pazari’nin sahibi olan Esref Korkmaz 1985-1986 yillari arasinda Torbalispor Kulüp Baskanligi görevini yürüttü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web