Büyük Torbalı

500 kisi ekti, 100’ü Taris’e satti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
500 kisi ekti, 100’ü Taris’e satti
301 Görüntüleme
28 Aralık 2010 - 22:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Taris Tepeköy Kooperatifi, 2010 yilinda üyelerinden tam 1 milyon kilo pamuk alimi gerçeklestirdi. Kooperatif  Baskani Erdal Zeyrek, 2011 yili için üreticilerin simdiden pamuk çekirdegi ve gübre siparisi verdigini belirtti.

DUNYADAKI rezervinin azalmasiyla birlikte 2010 yilinda artisa geçen ve fiyati yükselen pamugun hasadi sona erdi. Taris Tepeköy Kooperatifi, 2010 yilinda üyelerinden tam 1 milyon kilo pamuk alimi gerçeklestirdi. Ilçede 500 kisi pamuk üretimi yaparken, bunlardan sadece 100 tanesi pamugunu Taris’e satti. 7 yil sonra altin yili yasadiklarini söyleyen Kooperatif Baskani Erdal Zeyrek, 2011 yili için üreticilerin simdiden pamuk çekirdegi ve gübre siparisi verdigini belirtti. Önümüzdeki yil 8 milyon kiloluk pamuk alimi yapmayi hedeflediklerini söyleyen Zeyrek: “Biz, Tarisçiyim diyen ortaklarimiza yönelecegiz ve onlari yeniden pamuk üretimi yapip pamugu Kooperatif’e vermeleri için ikna edecegiz” seklinde konustu.

URETICININ PAMUGA DÖNMESI IÇIN ÇALISACAGIZ

YUKSEK oranda pamuk ithalatinin yapilmasi nedeniyle, 7 yil süren pamuktan kaçis, bu yil son buldu. Küresel kriz sonrasi dünya stoklarinin erimesi nedeniyle pamuk fiyatlari artinca, üretici pamuga yöneldi. Yasanan artis sonrasinda bu yil, pamuk ekilen alan 12.000 dönüme yükseldi. Geçtigimiz yila göre pamuk üretiminde yüzde 40’lik bir artis yasandi. Taris, 2011 yili için üretim potansiyelini yüzde 60 daha arttirmayi amaçliyor. Ortaklarinin gübre ve çekirdek yardimindan yararlanmasi için çalisma baslattiklarini söyleyen Zeyrek: “Ureticimizin yeniden pamuga dönmesi için biz her türlü kolayligi saglamak adina çalisma yürütüyoruz. Biz, Taris olarak üstümüze düseni yapacagiz” diye konustu.

EFSANE GERI DÖNUYOR

BU yil ortalama 500 çiftçinin pamuk üretimi yaptigini belirten Erdal Zeyrek, bu sayinin 2011 yilinda 1000’e çikmasini beklediklerini belirtti. Taris’in 1600 üyesi oldugunu ve bu üyelere ulasmayi hedeflediklerini dile getiren Baskan: “Yillar geçtikçe üyelerimiz pamuktan uzaklasti. Ama artik efsane geri dönüyor. Çiftçi anladi ki kurtulusun tek yolu pamuk. Önümüzdeki yil Kooperatif olarak pamuk aliminda yüzde 800’lük bir artis yasamayi arzu ediyoruz” seklinde konustu.

UYELERIMIZIN AYAGINA GIDECEGIZ

BU yil pamuga verilen fiyatin yüksek olmasi, çiftçinin önümüzdeki yil için istahini adeta kabartti. Birçok büyük üretici yeniden pamuk ekmek için simdiden siraya girmeye basladi. Taris ortaklarinin genellikle baska yerlere pamuk satisi gerçeklestirdigini belirten Erdal Zeyrek: “Bu yil 500 kisi pamuk ekerken, bunlardan sadece 100 tanesi pamugunu Taris’e satti. Biz bunlarin tamamindan pamuk almak istiyoruz. Tarisçiyim diyen ve Kooperatifine sahip çikan üyelerimize ulasip onlarin gerekirse ayaklarina kadar gidecegiz. Taris olarak biz de yasanan potansiyel artisina en hizli sekilde ayak uydurmak için elimizden geleni yapacagiz” seklinde konustu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web