Büyük Torbalı

520 Milyon dolarlik ihracat yaptik

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
520 Milyon dolarlik ihracat yaptik
276 Görüntüleme
17 Aralık 2010 - 22:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


2.133 firmanin faaliyet gösterdigi Torbali’dan 520.581.038 dolarlik ihracat gerçeklesiyor. Torbali, bu oran ile Izmir ilçeleri arasinda Bornova, Konak, Çigli, Aliaga gibi ilçelerden sonra ilk siralarda yer aliyor.

IZMIR Kalkinma Ajansi’nin 2010-2013 Izmir Bölge Plani’nda genis yer ayirdigi Torbali ile ilgili tespitlerde ilçenin ihracat potansiyelinin yüksekligi göze çarpiyor. Gelismislik açisindan Türkiye’deki 872 ilçe arasinda 54. siraya yerlesen Torbali’da 45 sektörde 2133 adet firma faaliyet gösteriyor. Bu rakam, Izmir’deki toplam firma sayisinin yüzde 2.42’si olarak belirtiliyor. Firma sayisi bakimindan ilçede insaat sektörünün açi ara önde oldugu görülüyor. Toplam çalisan sayisinin 28.856 oldugu Torbali, Izmir’den gerçeklesen toplam ihracatin yüzde 6.30’unu karsiliyor. Ilçenin ihracatinda tütün ürünleri, tekstil ürünleri, gida ürünleri ve içecek ile fabrikasyon metal ürünleri en üst siralarda yer aliyor.

IHRACATTA ILK SIRALARDA

COGRAFI konum, havaalani ve limana yakinligi, otoban olmasi ve organize sanayi bölgeleri kurmaya müsait bir bölge olmasi Torbali’nin marka degerini son yillarda oldukça yükseltiyor. Ilçeyi, illere yarisir konuma getiren ise dev cirolara sahip Dünya markasi firmalar tarafindna tercih edilmesi. Philip Morris, Camel, Merinos, Opel, Dr. Oethker, Özgörkey, Isbir Sünger, Alfemo gibi markalar tarafindan tercih edilen bu firmalarin vergileri ve ihracat-lari ile sampiyon oldu. Son yilla-rin degismez vergi sampiyonu olan ilçe ayni zamanda ihracat orani ile de yildizini parlatiyor. 2.133 firmanin faaliyet gösterdigi Torbali’dan 520.581.038 Dolarlik ihracat gerçeklesiyor. Torbali, bu oran ile Izmir ilçeleri arasinda Bornova, Konak, Çigli, Aliaga gibi ilçelerden sonra ilk siralarda yer aliyor. Ilçe ihracatinin Izmir toplamina orani ise yüzde 6.30 olarak belirtiliyor.

SON 20 YILDA SIÇRADIK

TORBALI’NIN ekonomisi tarim, hayvancilik ve sanayiye dayali. Özellikle 90’li yillara gelinene kadar tarim ve hayvancilik ilçe ekonomisinde oldukça önemli bir yere haiz iken, 90’li yillardan son-ra gelen hizli sanayilesme ilçeyi ülke çapinda vergi rekortmeni bir ilçe haline soktu. Havalimanina olan yakinligi, fabrika ve tesisles-meye müsait arazi yapisi, ucuz arsa fiyatlari, ulasim açisindan konumunun iyi olmasi Torbali’yi son 20 yillik süreçte çok uluslu firmalar da olmak üzere birçok dev yatirimin ilgi odagi haline getirdi. Böylelikle 90’lara kadar tarimsal ürünleri islemek için çirçir, iplik ve zeytinyagi tesisle-rinden ibaret olan sanayi simdi mobilyadan tekstile, dondurulmus gidadan tesisata, otomotivden sigaraya kadar birçok faaliyet koluna ayrildi. Ilçe, hem sanayi, hem tarim hem de turizm ile ön plana çikan nadir yerlesim birimlerinden.

VERGIDE DE SAMPIYON

PHILIP Morris, Camel, Merinos, Opel, Dr. Oethker, Özgörkey, Is-bir Sünger basta olmak üzere bir-çok dev firmayi barindiran Tor-bali, 2003, 2004, 2005, 2007 yil-larinda ilçeler bazinda Türkiye vergi sampiyonu oldu. Torbali Vergi Dairesi 2004 sonu itibariyle 3 katrilyon 796 trilyon 254 milyar lira vergi tahakkukuyla Istanbul, Ankara, Kocaeli ve Izmir’den sonra besinci sirada yer aldi. Ilçe, 2005’te 2 katrilyon 660 trilyon 950 milyar lira tahakkukla 77 ili geride birakarak besinciligini korudu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web