Büyük Torbalı

6 bankali bir semt

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
6 bankali bir semt
277 Görüntüleme
28 Ağustos 2011 - 21:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nüfusu 30 bine ulasmasina ragmen 2 yil önce mahalle statüsüne döndürülen Ayrancilar’da ticari potansiyel oldukça yüksek. 6 bankanin faaliyet gösterdigi bölgede bu sayinin 12’ye yükselecegi belirtiliyor.

AYRANCILAR gelistikçe, bölgedeki ekonomik potansiyel büyüdükçe, her alandan yatirimcilar bu bölgeye gelmeye devam ediyor. Son yillarda gözle görülen bir degisiklik de bankalar. 90’li yillarda ilk olarak Ziraat Bankasi bölgeye sube açarken, 2001 yilindaki ekonomik kriz sonrasi sube kapanmisti. O günden 2006’ya kadar semtte hiçbir banka subesi açilmazken, bugün 6 farkli banka subesi Ayrancilar halkina hizmet veriyor. Semtin IzmirAydin karayolu üzerinde bir geçis noktasi olmasi ise ilçe disindan da insanlari bölgedeki bankalara çekiyor. Merkezdeki bankalarin kalabaligindan kaçan Izmirliler solugu kente yakin olan Ayrancilar’da aliyor. Narlidere, Konak, Gümüldür ve Gaziemir gibi ilçelerden pek çok vatandas yatirimlarini degerlendirmek ve bankacilik hizmeti almak için Ayrancilar’daki banka subelerini tercih ediyor.

BANKA SAYISI ARTACAK

BANKALAR, subelerini Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan aldiklari izinle açabiliyor. Izin almadan önce sube açmak istedikleri bölgenin potansiyelini arastiran bankalar; bu arastirmayi Ayrancilar için yaptiklarinda her seferinde sube kurmaya karar vermis. Bölgedeki potansiyeli fark eden Sekerbank, Halk Bankasi, Is Bankasi, Ziraat Bankasi, Finansbank ve son olarak Garanti Bankasi semte subelerini açti. Vakifbank’in da Ayrancilar subesini açmak için yer aramakta oldugu haberleri kulaklara çaliniyor. Bölgeye bankalarin önümüzdeki yillarda ilgisinin devam edecegi tahmin ediliyor. Sekerbank Ayrancilar Sube Müdürü Erdal Gümüs bu sirkülasyonu söyle yorumladi: “Ekonomik konjonktürün dengesine bagli olarak 2012 yilinda Ayrancilar’daki banka sayisi 1112’ye yükselebilir. Bölgede hem sanayi hem de zirai faaliyet var. Çarklarin döndügü yerde bankalar her zaman mevcuttur. Ayrancilar’in bir geçis noktasi olmasi ve genis çapta bir hinterlanda sahip olmasi bölgeye yatirimi arttiracak gibi görünüyor” dedi.

EMEKLILER MEMNUN

EGEKoop evlerinin yapilmasiyla nüfusu tavan yapan semt, bankalar için âdeta mevduat hazinesine dönüsmüs durumda. Bankalarin zirai kredi saglamasi çevre ilçelerden çiftçilerin de bu bölgedeki subelere yönlenmesini sagladi. Bankalarin ilgisine en çok sevinenler ise emekliler. Semtteki bankalarin birer birer emekli maaslarini dagitmaya baslamasiyla; artik maaslarini almak için Torbali’ya gelmek zorunda kalmayan emekliler, maaslarini evlerinin yakinlarindaki bankadan çekme imkânina sahip.

SANAYI, AYRANCILAR’I CAZIP KILIYOR

BANKALARI bölgeye çeken asli nedenlerden biri bölgedeki fabrikalar ve sanayi kuruluslari. Ziraat Bankasi Ayrancilar Sube Müdürü M. Oguz Ur, “Tüm bankalarin Türkiye genelinde bir subelesme politikasi mevcut. Ancak; Ayrancilari özel kilan buradaki sanayi kuruluslari. Eger bu kadar büyük ticari potansiyel olmasaydi banka sayisi ikiyi geçmezdi” dedi. Yaptigi genis çapli fizibilite çalismalari sonrasi semte sube açmaya karar veren Ziraat Bankasi, bölge halkina en çok maas ödemesi, tüketici kredisi ve konut kredisi hizmetleri veriyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web