Büyük Torbalı

75 milyonluk düğün piyasası

Havaların ısınmasıyla birlikte düğün sezonu heyecanı da başladı. Çiftler ve aileler altından çeyize, davetiyeden gelinlik ve damatlığa alışveriş telaşında. Her yıl 1500 düğünün yapıldığı ilçede, ekonomiye 75 milyon liralık para girişi sağlanıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
75 milyonluk düğün piyasası
234 Görüntüleme
24 Nisan 2017 - 16:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

BAHAR ve yaz düğünleri için hazırlıklar çoktan başladı. Türkiye’de bütçesi yıllık 15 milyon liraya ulaşan düğün, sünnet, nişan törenleri birçok sektöre hareket kazandırıyor. Gelinlikten damatlık alışverişine, çeyizden davetiyeye, düğün yerinden kuaföre kadar pek çok kalemde telaşlı çalışmalar hızla sürüyor. Torbalı’da mobilya, beyaz eşyaya, kuyumculuk, gelinlik, fotoğraf gibi 20’den fazla sektör, ilkbahar aylarıyla yoğunlaşmaya başlayan düğünleri bekliyor. Piyasada ise düğün sevinci hakim. Esnaf, düğün hazırlıklarıyla birlikte mobilyadan beyaz eşyaya kiralık – satılık evlere kadar bir canlanma dalgası yaşandığını anlatıyor.
Torbalı’da her yıl binlerce çift dünya evine giriyor. Gelir artışıyla birlikte düğün, nişan ve sünnet gibi organizasyonlardaki harcamalar da artıyor.

GELİR DÜZEYİ ARTTI, ORGANİZASYONLAR RENKLENDİ
2001 yılında kişi başına 2 bin 500 dolar olan milli gelir, artık 10 bin dolara seviyelerine çıktı. Düğün etkinlikleri için harcanan bütçe de 10 yılda 4 kat arttı. 10 yıl önce yalnız pasta kesilerek yapılan düğünlerin yerini, yemekli, bütçeye göre farklı aktiviteleri barındıran düğünler aldı. Düğün, nişan ve sünnet törenlerinin Türkiye’de olduğu gibi Torbalı’da da ekonomiye önemli oranda katkı sağlıyor. Bir düğün hazırlığı, beyaz eşya, mobilya, gelinlik damatlık, düğün salonu, kuaför, çiçek, fotoğraf ve video çekimi gibi 20’den fazla iş kolunu hareketlendiriyor.

ESNAF HEYECANLI
Hiç kuşkusuz düğün alışverişlerinin gözdesi gelinlik… Son yıllarda hazır gelinlik satan markalara rağbet oluşsa da gelinliğin nabzı esnafta atmaya devam ediyor. Gelin adaylarının ilk durağı olan mağazalarda gelinlik fiyatları 500 liradan 4-5 bin liraya kadar çıkıyor. Damatlık fiyatları ise 500 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. Torbalı’da 1 yılda ortalama 1500 kişi evleniyor. Düğünlerin ortalama masrafı ise 50 bin lira civarında. Bu da her yıl ortalama Torbalı piyasasına yaklaşık 75 milyon lira sıcak paranın girmesi demek.

OLMAZSA OLMAZ BEYAZ EŞYA
Birkaç aydır zirveyi sık sık test eden ancak şu günlerde az da olsa geri dönüş yapan altında alışveriş sürüyor. 1. Hürriyet Caddesi esnafı, düğün nedeniyle ailelerin altın almaya başladığını anlatıyor. Ev eşyası, çeyiz sektörlerinde durum tam tersi seyir izliyor. Alınan mobilya, beyaz eşya alışverişinin yanı sıra eşyaların çeşitlilik kazanarak, bu dönemde arttığını anlatan esnaf, “Eskiden koltuk takımı, yatak odası, beyaz eşya alınca tamamdı. Ama şimdi televizyonlar çeşitlendi, aksesuarlar eklendi. Sadece büyük eşyaları almakla bitmiyor, çiftler daha fazla alıyor. Düğünler bizi kurtarıyor” dedi.

KIR DÜĞÜNÜ TERCİH EDİLİYOR
Türkiye genelinde kapalı düğün salonları tercih edilirken, Torbalı’da yaz aylarında kır düğünlerine ilgi daha fazla var. Ekim, kasım, aralık aylarında kapalı salonları, bunun dışında kalan dönemlerde ise kır bahçeleri tercih ediliyor. Torbalı’da çiftler mutluluğa kır düğün salonlarında adım atıyor.

SALONDA HAFTA SONU FARKI
Gelinlik ve çeyiz alışverişinde pek çok seçenek ve fiyat aralığı ile karşılaşan çiftler, konu düğün yeri olunca ne yapacağını şaşırıyor. Düğün salonlarındaki fiyatlar büyüklüklerine ve konumlarına göre değişkenlik gösteriyor. Torbalı’da her şey dahil bir düğün salonunun fiyatı 4 bin liradan başlayıp, taleplere göre 10-15 bin liraya kadar ulaşıyor. 400 kişilikten 1500 kişiye kadar ağırlayabilen salonlarda, cuma, cumartesi, pazar günleri de fiyatları da yükselten etkenlerin başında geliyor. Salonlardaki hafta sonu doluluk oranında yüzde 100’e ulaşılmış durumda. Rezervasyonda geç kalan çiftler, hafta içini tercih etmek zorunda kalıyor. GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web