Büyük Torbalı

79 firmada 160 engelli çalisiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
79 firmada 160 engelli çalisiyor
366 Görüntüleme
16 Eylül 2010 - 21:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Engelli istihdam edilme zorunluluguna ilçedeki fabrikalar büyük oranda uyuyor. 50 ve üzeri isçinin bulundugu 79 firmada 160 engelli isçi çalisiyor. Engelli kontenjani dahilinde isçi almayan firmalara, 1552 TL ceza uygulaniyor

YASA geregi 50’nin üzerinde isçi çalistiran kamuya ait is yerlerinde yüzde 4, özel sektörde yüzde 3 oraninda engellinin istihdam edilme zorunluluguna ilçedeki fabrikalar büyük oranda uyuyor. 50 ve üzeri isçinin bulundugu 79 firmada 160 engelli isçi çalisiyor. Çalisabilecek özürlünün is sikintisi çekmeyecegini söyleyen Is-Kur Torbali Sube Müdürü Mehmet Nayman, Izmir’deki engellilerin de ilçedeki fabrikalarda istihdam sagladigini belirtti. Yasaya uymayanlarin çok büyük cezalara çarptirildigini ifade eden Nayman: “Engelli kontenjani dahilinde isçi almayan firmalara, kisi basina her ay 1552 TL ceza uygulanir” dedi.

AGIR CEZA

ENGELLI vatandaslarin is bulma alaninda sikinti yasamalari nedeniyle, yasal zorunluluk haline getirilen engelli istihdami binlerce vatandasin is sorununa çözüm üretiyor. Torbali’daki birçok firmada bu yasal zorunlulugu yerine getirmek adina ellerinden geleni yapiyor. Torbali’da bu konuda herhangi bir sikinti yasamadiklarini söyleyen Nayman, buna ragmen firmalari uyarmaktan da geri kalmadi. Sube Müdürü Nayman: “Ilçemizdeki is yerleri bu yasal zorunluluga uyuyor. Uymayanlara ise geriye dönük üç yil için kontenjandaki eksik kisi için her ay 1552 TL ceza kesilir. Böyle bir cezai isleme maruz kalmak istemeyen firma sahipleri konuya daha hassas davranmali” diye konustu.

ISVEREN PAYINI HAZINE KARSILIYOR

ENGELLI istihdami yasasinin firmalara bazi kolayliklarda sagladigini söyleyen Mehmet Nayman: “Kontenjan dahilinde çalistirilan özürlülerin SGK isveren  payinin tamami ve kontenjan disindaki isçileri için ise bu payin yüzde 50’si Hazine tarafindan karsilaniyor. Is arayan engelli vatandaslarimiza her türlü kolayligi sagliyoruz. Firmalar aldiklari engelli isçileri engellerine göre çalistirmak zorundadir. Bu kriterleri göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web