REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ALB’si uymayana vize yok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ALB’si uymayana vize yok
1.141 Görüntüleme
26 Aralık 2012 - 8:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Volkan Karatoklu, otobüsünü muayene ettirmek için gittigi TUVTURK’te, ALB etiketi problemiyle karsilasti. Araçtaki fren sistemini gösteren etiket ile araçtaki sistem uymadigi için vize alamayan Karatoklu, Türkiye genelinde binlerce ISUZU’da ayni problemin yasandigini söyledi

AVRUPA Birligi Yeni Uyum Yasasi Yönetmeligi’ne göre çekici ve treyler’lerin süspansiyon körüklerindeki basinç degerlerini gösteren ALB etiketi 15 Ocak 2012 tarihinden itibaren TUVTURK Istasyonlari’ndaki muayenelerde zorunlu hale getirildi. Araçlarin gerek mekanik, gerekse havali fren sistemini gösteren etiket, ISUZU’larin gerek Royal, gerekse Roybus C Modelleri için sorun oldu. Firma, ürettigi bu model araçlar için mekanik fren sistemini gösteren etiket veriyor. Ancak, araçlarda mekanik fren sistemi yerine havali fren sistemi bulunuyor. Etiket ve araçtaki sistem birbirine uymadigi için muayeneden geçemiyor. Havali fren sistemini gösteren ALB etiketi bulunmadigi için, otobüsler olasi bir muayenede agir kusurlu kabul ediliyor. VolKan Turizm’in sahibi Volkan Karatoklu, geçtigimiz günlerde muayene için gittigi TUVTURK’te, aracindaki ALB etiketiyle, mekanik sistemin birbirine uymamasi nedeniyle vize alamadi. Uretici firmadan kaynaklanan bu problem nedeniyle magdur olduklarini söyleyen Karatoklu, “Firma, ürettigi otobüslerde havali fren sistemini kullaniyor.  ALB etiketinde mekanik fren sistemiyle ilgili bilgiler yer aliyor. Etiket ve araçtaki parça birbirine uymadigi için muayeneden geçemiyoruz” dedi.

ETIKETI OLMAYANA AGIR KUSUR

KARAYOLU Düzenleme Genel Müdürlügü, 15 Ocak 2012den itibaren uygulanacak kusurlar tablosunda degisiklik yapti. Yeni tabloya göre fren sisteminin muayenesi ile ilgili üç ana baslikta toplanabilecek önemli degisiklikler yapildi. Hafif kusur olan ALB etiketi, yönetmelik degisikligiyle zorunlu hale getirildi ve agir kusur olarak belirlendi. Firmalar tarafindan, satis sirasinda araç sahibine verilen bu etiketler, o aracin mekanik fren sistemini gösteriyor. 15 Ocak 2012 tarihinden itibaren tüm TUVTURK araç muayene istasyonlarinda bu etiket istenmekte. Etiketin olmamasi agir kusur olarak kabul edilmekte. Bu etiket araçta bulunmuyorsa araç muayeneden geçemiyor.

VIZEDEN GEÇEMEDI

ALB etiketinin ilk kurbani ise bir Torbalili oldu. Personel servis tasimaciligi yapan VolKan Turizm’in sahibi Volkan Karatoklu, 199,42 TL muayene ücretini yatirarak, 35 S 65049 plakali otobüsünün periyodik muayenesini yaptirmak için TUVTURK Torbali Istasyonu’na götürdü. ISUZU markali ROYBUS C modeli otobüs, yapilan muayeneden geçemedi. Muayenesi onaylanmayan otobüs, vize alamadi. ALB etiketi olmadigi gerekçesiyle agir kusurlu kabul edilen aracin sahibi Volkan Karatoklu, bunun gibi 3 otobüsünün daha bulundugunu ve kisa süre içerisinde onlari da muayene için getirecegini belirtti. Ancak, ALB etiketi olmayan bu araçlarin da muayeneden geçemeyecegini söyledi. Araç basina günlük 280 TL zararda olacagini ve islerinin düsecegini söyleyen Karatoklu, otobüslerin trafige de çikamayacagini ifade etti.

ZARARIMIZI KIM KARSILAYACAK?

ALB etiketlerinde mekanik kollu fren sisteminin simgesi ve ölçümleri bulunurken, TUV TURK’te buna göre ölçüm ve kontroller yapiliyor. 12 tane servis aracinin oldugunu ancak bunlardan 4’ünün ISUZU markali oldugunu belirten genç is adami: “Fabrika tarafindan araç satisinda verilen ALB etiketleri maalesef, otobüsteki sistemle birbirine uymuyor. ISUZU’nun verdigi etiketlerde mekanik fren sisteminin simgesi ve ölçümleri bulunmakta. Ancak kullandigimiz araçlarda havali fren sistemi bulunuyor. Fabrika, sorunu giderecegini söylüyor, ancak ne zaman etiketlerin çikacagi belli degil. Bu süre zarfinda araçlarim çalismayacak. Ayrica 1 ay içinde sorunu çözüp muayeneye gitmezsem, vize hakkimi kaybedecegim. Bu zararimi kim karsilayacak? Araçta olmayan bir parçanin etiketini verdikleri için basimiza gelmeyen kalmadi” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web